otel için kompanzasyon 6 ay normal 6 ay kapasitif

gezgin-1

Üye
karkadaşlar bende kontrolkalemi.com katıltım sizlerden gelen mesajlarla bende birşeyler ögrenir başka arkadaşlara yardımcı olurum inşallah. ama benim sorunumuma çözmeye yardımcı olursanız sevinirim.

benim işyerim zezonluk otel calıştırıyorum 6 ay müşteri varken panom tam dengede giyor ama 6 ay da müşteri yokken kapasitif yazıyor trafoma bakan arkadaşta bazı nedenler den dolayı braktı şimdi baktıracak kimse yok etrafımızda yani iş başa düştü bana yardımcı olurmusunuz

FATURADAN VE SAATTEN OKUDUKTAN SONRA VERİLEN DEGELİR

180 : 2955 den 3050

580 : 401 den 416

880 : 288 den 307

ENDÜKTİF : 14.71

KAPASİTİF : 18.63

BU SONUÇ LARI VERİYOR SİZLERDE BİR KONTUROL EDERSENİZ SEVİNİRİM VE YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM ŞİMDİDEN TEŞEKÜRLER....

Bakarmısınız, Yardım, Bakmayan kalmasın, Lütfen Yardım" gibi başlıklarla konu açmak yasaktır. Başlık bir konunun özeti niteliğinde olmak zorundadır. Lütfen konu açarken başlık seçmeye dikkat ediniz.
Düzenleme:
korkmaz_design

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
sabit kondansatörünü devreden çıkar varsa tabii
birde tek fazdanmı kontrol ediyorsun.değerlere bakılıncı o anlaşılıyor.eğer öyleyse röleni geğiştirmeni ve 3 akım trafolu 3 faz kontrollu bir röle takman gerekiyor.kondansatör değerlerinide seçerken dikkat etmen gereken nokta:ilk altı kademeyi müşteri yokkenki güce göre seç,sonraki altı kademeyide müştri varkenki duruma göre seç.büyük ihtimalle sorunun çözülecektir

selam,
fabia arkadaşımızın dediği gibi sabit kondansatör varsa kapalı sezonda devreden çıkarmalısınız.
Yine kapalı sezonda iken rölenin devreye kondansatör alıp almadığına bakın.Eğer alıyorsa,bu şu demek olabilir;kondansatörü almazsa çekilecek olan edüktif reaktif güç,çekeceği kapasitif reaktif güce oranla fazladır.Bu durumda daha hassas kademelendirme yapmalısnız.Yani en küçük kondansatörden daha küçük değerde kondansatörler devreye almalısınız.Ayrıca eğer birden fazla kondansatör devreye alıyorsa ya da daha küçüğü varken ,büyük güçte kondansatör devreye alıyorsa,yazın çekilen maksimum akımdan az ya da mümkünse eşit olmamak kaydıyla,daha küçük bir akım trafosu koymalısınız.
Yine fabia arkadaşımızın dediği gibi 3 fazdan değer alan bir röle size daha güzel sonuçlar verecektir.Ayrıca yok ise monofaze kondansatör kullanmanız iyi olur.Tabii bu durumda rölenizde monofaze kompanzasyon yapma özelliği yoksa rölenizi değiştirmeniz gerekecektir.Bu durumda iseniz,yani birden fazla ya da büyük güçte kondansatör devreye alıyorsa pratik çözüm olarak cosq değerini endüktif yönde düşürebilirsiniz.
Baktınız olmadı,o zaman ( ve bence en uygun çözüm) endüktif kompanzasyon yapmanız gerekir.Endüktif kompanzasyon için ise yine rölenizin bu özelliği yok ise,bu özelliği olan röle ve endüktif kompanzasyon için gerekli olan bobinlerden almalısınız.Endüktif kompanzasyon için gerekli olan detaylı bilgiyi,forumumuzda arama yaparak bulabilirsiniz.

açıklama yapan ve yapmayan arkadaşlara teşekür ederim

sabit kondansatör devrede yok kontorol olayını zandedersem 3 fazdan ediyor çünkü degerleri ben sayaç tan
aktif reaktif kapasitif olarak alıyorum bir gün önce otamatikten cıkardım elle kumandaya aldım iki tane kondansatör açık bıraktım 17 saatte kapasitifim % 18,63 ten %20 ye cıktı kapam temelli karıştı

3 fazdan 3 akim trafosu İle kontrol yapip yapmadiĞinizi bİlmenİz gerek.eĞer Öyle İse kondansatÖrlerİnİzİn baĞlantisina bİr bakin.monofaz kondansatÖr baĞlanmiŞ olmali.eĞer rÖlenİz bu ÖzellİĞİ desteklİyor İse.desteklemİyorsa rÖlenİn deĞİŞmesİ lazim.ancak anladiĞim kadariyla sİstemİnİz 3 faz 3 akim trafolu deĞİl.rÖnenİzİn markasini, ve kondansatÖr gÜÇlerİnİ 1 numaradan baŞlayarak ve her fazin akimlarini ayri ayri pensampermetre İle ÖlÇerek yazarsaniz daha İyİ yardimci oluruz.

Evet ögrendim 3 akım trafolu ile kontrol yapılıyor ve röle nin ismi ise kael reaktİf gÜÇ kontrol rÖlesİ

kademe gÖstergesİ İse 1 İle 12 arasi ben bunlardan 5 kademesİne kondansÖtÖr eklenmİŞ gÖrÜyorum

kondansÖtÖr lerİn İsİmlerİ : 1 kvar olanin ismi ede
2.5 kvar olanin İsİmİ emek
ve 5 kvar olanın isimi ise enerkon bundan 3 tane var

ve kondansÖtÖr lerİn Özellİklerİ

anma gÜÇÜ : 5 kvar

anma gerİlİm : 400 v
anma kapasİtesİ :10 hf
baglanti Şeklİ : karŞisinda ÜÇgen İŞaretİ var
tİp : shm
amma akimi :7.2 a
anma referansi : 50 hz
yalitim gÜÇÜ : 3 kv
deŞaj Şeklİ : w

ve son olarakta kondansÖtÖrlerİn gÜÇlerİnİ pense metre İle ÖlÇmemİ İstemİŞsİn ÖlÇtÜm ama her bİrİnİ el İle tek tek aÇtim kapatim Öyle ÖlÇtÜm

1 kvar olan

0,80 0,73 1,05

2,5 kvar olan

3,40 3,00 300

5 kvar olan birincisi

0 cekmiyor 3,45 3,75

5 kvar olan ikincisi

3,45 0 cekmiyor 3,45

5 kvar olan üçünçüsü

6,10 3,57 4,20

bu Şekİlde gÖsterİyor ama rÖle kapali İken ve hİÇ kondansÖtÖrler den hİÇ bİrİ aÇik degİl ken Şu anda 3 fazdan geÇen amper bİrİncİ fazdan 0,90 cekİyor İkİncİden 1,80 ÜÇÜnÇÜden 0,5 cekİyor
baŞka ne yapmam gerekİyor teŞekÜrler

sayın kardeşim
Anladığım kadarıyle elektrikçi değilsiniz.Ya otel sahibisiniz yada kiracı.NEYSE yol göstermek mümkün ,ve çözümü var.
Ancak,elektrikçi olmadığınız için yanlış bir hareket yaparak elektriğe çarpılabilirsiniz.
Benim tavsiyem bir elektrikçi vasıtasıyle ÇÖZÜM ARAMANIZ.
SAYGILARIMLA

Tavsİyen İÇİn teŞekÜrler ama durum senİn bİldİgİn gİbİ degİl yazmiŞtim Şu anda bu İŞten anlayan kİmse yok vardi ama bazi nedenlerden dolayi Şehİr diŞinda ay sonuna kadar gelmeyecek pano reaktİf yazarken İnsanin ceza yemesİ İÇten gelmİyor hanİ bİrazda elektİrk bİlgİm var yillardir dalgiÇ pompa kÜÇÜk capli panolar sÖktÜk taktik ama bu kopmasİzyon panolari bambaŞka bİrŞey tamaben mantiga ve bİlgİye dayali bİrŞey oldugunu sandedİyorum burdan okuduk larima gÖre bİr arkadaŞin bİgİsİne İhtİyaÇ var daha Önce pano ya bakan arkadaŞtan bİrŞeyler Ögrenmeye ÇaliŞtim ama Çok Çok az anlatildiktan sonra yapabİlecegİme İnaniyorum hem ne İŞ yaparsan yap usta gİdİnce İŞ baŞa dÜŞÜnce bİrŞeyler yapma İhtİyaci duyuyorsun İster İstemez bİlmem anlata bİldİmmİ ?

o açık bıraktığınız iki kondansatörden birini daha kapatın.
baktınız olmadı diğerini de kapatın
ama dikkat edin bu sefer de endüktif yazmasın

sisteminizdeki kontaktörlerinizden bazısı ya da bazıları yapışık gibi görünüyor, röle kapalı iken akım basan kondansatör hangisi ise, o kondansatörün sigortasını kapatın, tekrar sonucu bize iletin

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri