Keşif çıkarma-Elektrik projesi (Yardım)

iyi günler arkadaşlar.
ben birtane sağlık merkezi keşifi çıkartmam gerekiyor ama projede sadece kanal ve kolon hatları çizilmiş ondan dolayı keşfi çıkartamıyorum elinde örnek sağlık merkezi keşfi...​

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Kağıt üzerine neyin ne olduğunu bilmeden yapacağın çalışmalar sana ve şirkete zarar verecektir. Öncelikle malzeme ve imalat bilgini kuvvetlendir.

Arkadaşım senin en güzel yapman gereken şu ki; senden eğer saha tecrüben yoksa! keşif çıkarmanı istemeleri çok yanlış bence. Eğer deneyimin yoksa, malzeme hakkında bilgilen, metraj çıkarma konusunda bilgilen, autocad'in benzer sembolleri seçerek adet ve sayılarına bakabildiğin komutlar vardı onları araştır. Bunları yapmadan önce patronunla konuşup saha tecrübesi kazanmadan keşif çıkarmanın beklenen sonucu vermeyeceğini konuş, bil ki; saha deneyimi kazanamazsan, çıkaracağın keşifler ezbere veya rasgele olur. Şirketin sana bu yükü yükler, şans eseri işin rast giderse gider, yoksa bütün zarardan sen mesul görünürsün. Tecrübe kazanamadan keşif çıkarmaya acele etme...

oktay bozkurt a katılıyorum .
Ben sadece kablo satıyorum . keşif çıkarmayı da biliyorum ama onu deneyimli arkadaşlarım çıkarmalı öğrenmek güzel bir şey ama onca sene tecrübe edinmiş arkadaşlara da yazık etmiş oluruz.
Kablo teknik konularda her zaman sizlere yardımcı olmak isterim. Ofisim perpa ticaret merkezinde bu tarafta olan arkadaşlara da selam ederim.

merhaba arkadaşlar benden bina otomasyon keşfi çıkartmam istendi çalıştığım şirkette . bu konu hakkında yapılan uygulamalar ve teorik bilgi verebilir misiniz? şimdiden teşekkürler...

bina otomasyonunda bacnet protokolleri hakkında ve bacnete uyumlu ürün üreten türkiye ayağı olan firmaların ürünleri hakkında bilgi verir misiniz? şimdiden teşekkürler...

Efendim metraj cıkarmak her teknik elemanın işinin bir parçasıdır. Autocad te bir doğrunun uzunluğu bildiğiniz gibi length komutu ile ölçülür. Komutun uygulanması esnasında seçtiğiniz seçtığıniz her çizgi ayrı uzunlukları komut satırına yazılır. Bu işlemi yaparken içimden “keşke bir anda seçsemde bana bütün uzunlukları toplayarak verse ” diye geçirdim. Sonra googleda aradım ve şuradaki autolisp listesinden BOMLengths isimli autolisp’i buldum.
Autolisp’i Yükleme
· BOMLengths.lsp burdan ( yazılımın üstte hafıza kartı imleci var oraya tıklayarak indirin) indirdiğiniz “.lsp” uzantılı dosyayı “C:\Program Files\AutoCAD 2010\Support” yoluna kopyalayın ve boş bir autocad çalışması başlatın.
· Command satırına APPLOAD komutunu giriyoruz. Açılan pencerede Contents butonuna tıklatıp yeni bir pencere daha açıyoruz. Açılan pencereden Add e tıklayıp “BOMLengths” dosyasını aç diyoruz. Sonra her iki pencere içinde “Close” yazıp kapatıyoruz.
Sonuç; artık komutumuz yüklendi ve bundan sonraki çalışmalarımızda komutumuz otomatik olarak yüklenmiş olacak.
Komutun Çalıştırılması
Command Satırına yazabileceğiniz komutlar
bomlengths - line, arc, polyline ve spline için toplam uzunluk ölçer.
bom_lines - lines için toplam uzunluk ölçer.
bom_arcs – arc için toplam uzunluk ölçer.
bom_polylines – polyline için toplam uzunluk ölçer.
bom_splines – spline için toplam uzunluk ölçer.

Not:
Üst üste çizgisi olan çalışmalarda ölçüm yaparken dikkat edin
not2: forumlarda bende bu sorunla mücadele ederken tesadüfen mahmuttozpınar.com isimli bir sitede buldum anlayacağınız alıntıdır ve autocad2012 de denedim çalışıyor.

öncelikle herkese slm ben yenı meslek yuksek okulu bıtırdım ama sızlerınde malumunuz olurkı ne kadar bır bılgıye ınsan sahıp oluyo sızlerın takdırıne bırakıyorum ama burda tecrubelı deneyımlı abıler en azından örkneklerle boyle guzel konularda yardımcı olsalar ne kadar guzel olcak

Efendim metraj cıkarmak her teknik elemanın işinin bir parçasıdır. Autocad te bir doğrunun uzunluğu bildiğiniz gibi length komutu ile ölçülür. Komutun uygulanması esnasında seçtiğiniz seçtığıniz her çizgi ayrı uzunlukları komut satırına yazılır. Bu işlemi yaparken içimden “keşke bir anda seçsemde bana bütün uzunlukları toplayarak verse ” diye geçirdim. Sonra googleda aradım ve şuradaki autolisp listesinden BOMLengths isimli autolisp’i buldum.
Autolisp’i Yükleme
· BOMLengths.lsp burdan ( yazılımın üstte hafıza kartı imleci var oraya tıklayarak indirin) indirdiğiniz “.lsp” uzantılı dosyayı “C:\Program Files\AutoCAD 2010\Support” yoluna kopyalayın ve boş bir autocad çalışması başlatın.
· Command satırına APPLOAD komutunu giriyoruz. Açılan pencerede Contents butonuna tıklatıp yeni bir pencere daha açıyoruz. Açılan pencereden Add e tıklayıp “BOMLengths” dosyasını aç diyoruz. Sonra her iki pencere içinde “Close” yazıp kapatıyoruz.
Sonuç; artık komutumuz yüklendi ve bundan sonraki çalışmalarımızda komutumuz otomatik olarak yüklenmiş olacak.
Komutun Çalıştırılması
Command Satırına yazabileceğiniz komutlar
bomlengths - line, arc, polyline ve spline için toplam uzunluk ölçer.
bom_lines - lines için toplam uzunluk ölçer.
bom_arcs – arc için toplam uzunluk ölçer.
bom_polylines – polyline için toplam uzunluk ölçer.
bom_splines – spline için toplam uzunluk ölçer.

Not:
Üst üste çizgisi olan çalışmalarda ölçüm yaparken dikkat edin
not2: forumlarda bende bu sorunla mücadele ederken tesadüfen mahmuttozpınar.com isimli bir sitede buldum anlayacağınız alıntıdır ve autocad2012 de denedim çalışıyor.

çok güzel... bende çalışmıyor :)

; error: no function definition: VLAX-ENAME->VLA-OBJECT

Şehir şebekesi , yeraltı havaihat , trafo merkezi falan filan işleri olsa hallederdik...Ya zaten o kadar sıkıntı yapmana gerek yok.
Herşeyi sana bırakacak değillerdir bence yardımcı olurlar.
Ayrıca öncelikle malzeme bilgisi önemli , sonra birim fiyatlar kitabı gelir.Bu konuda benim görüşüm şudur ki ;

Öncelikle projede ne var ne yok hepsini sırala bunları adetsel , kg ve metre olarak ayır.Sonra projenin ölçeğinden gerekli metrajları çıkar biraz ayrıntılı yaparsan daha sonra sıkıntı çekmezsin.Yalnız proje 2 boyutludur ama sen 3. boyutlu metraj çıkacaksın bunu unutmamak gerekir.Sonra bulduğun rakamlara %10 tolerans koy.İşin ortalaması budur bence.

Keşif için ; önce malzeme bilgisi , montaj uygulama esasları , poz lar ve fiyatlar gelir..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri