Keşif çıkarma-Elektrik projesi (Yardım)

cemfrost

Üye
İyi günler.
Yeni başladığım şirkette yakın zamanda keşif çıkarmamı isteyeceler
fakat benim bu konuda çok fazla bir bilgim yok.
Yeni mezun elektrik elektronik mühendisiyim.
Elektrik projesinde keşif çıkarma için genel olarak(aydınlatma-data vb.)
ne bilmem lazım (birim fiyatlardan başka)
Yardımcı olabilecek biri yada önerebileceğiniz bir kaynak varmı ?
Şimdiden sağolun.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
dostum malzeme bilgini güçlendir ve birim fiyat kitabını kullanmasını öğrendiğinde bir sorunun kalmaz. her malzemenin belli bir poz numarası vardır. buna göre yaparsın zaten forumda küçük bir araştırma yaparsan örnek çalışmalar bulabilirsin

İyi günler.
Yeni başladığım şirkette yakın zamanda keşif çıkarmamı isteyeceler
fakat benim bu konuda çok fazla bir bilgim yok.
Yeni mezun elektrik elektronik mühendisiyim.
Elektrik projesinde keşif çıkarma için genel olarak(aydınlatma-data vb.)
ne bilmem lazım (birim fiyatlardan başka)
Yardımcı olabilecek biri yada önerebileceğiniz bir kaynak varmı ?
Şimdiden sağolun.

Selam arkadasim, oncelikle hayirli olsun.
Kesif cikarmada birim fiyatlardan daha cok metraj cikarmak zordur.
Metraj cikartirken projeden sayilabilen urunler birde sayilamayan urunler vardir.
Ornegin anahtar prizler, salt malzemesi, armaturler,yangin dedektorleri vs.gibi urunler,bunlarin kesfini sayarak cikartabilirsin.
Fakat is sayilayaman urunlere geldimi is biraz degisir, isin icine tecrube girer.Sende yeni basladigin icin bu tecrubeye sahip olmadigin icin eski yapilan isleri baz alma gerekir.
Ornegin senden bir okul kesfi isterlerse, senin daha once yapilmis bir okul kesfini inceleyip ikisi arasinda kiyaslama yapman gerekir.Bu kiyaslamayi da yapilan isin boyutuna gore yapicaksin. 10.000 m2 lik bir iste A metre kadar 1'5 mm2 NYA kablo gitmis, 15000 m2 lik bir iste Ax1,5 kadar NYA gider gibi bir oran yapabilirsin.Tabi bu kiyaslamalar kesin rakamlari vermez.Sen bunlari yazdiktan sonra tecrubeye emanet edip kontrol ettir.
Kolay gelsin.

proje varsa malzemeyi proje üzerinden cetvelle ölçerek yaparsıın biraz zahmetli iş ama en azından bişey atlamazsın kaç mtr kaçlık kablo gidicek yazarsın yok sen proje çiziceksen mimari projeye göre ozaman normal aydınlatma sortisi vs onları hesaplarsın önemlş olan telefon satrali ups gibi zayıf akım tesisleri önemli yangın dedektörüelrini sen koyucaksan önce bunların ne işe yaradğını öğren sonra kendı mantığıan göre yerleştir mesala bilgi işlem santral odası ayrı bir odaysa oraya ups telefon hattı Şebeke yangın dedektörü konur bu standarttır güvenlik noktası varsa yangın tesisatının merkez panelni oraya koymalısın jenarator varsa onun yerıne tespit edip oraya transfer panosu v.b koymalısın ana pano biraz bilgi iset konpazsansyon devreye girer güce göre araştırmalısın ölçü aletlerini dijitalmı koycaksın analolgmu fiatı değiştirir birde sensörlü lamba o lucakmı katlarda onları atlama kazan dairesi varsa devir daim motorları doğlaz topraklaa cubuğu hattı ilaveten binanın temel topraklaması projesi hepsi sıfırdan ele alıp temelden yukarı gitmelisin bazen tv tesisatıda istiyorlar bazı binalarda yüksek bina ise pratonere gerek varmı ona baklamısın bunlar temel konular ayrıntısını mimari proje üzerinden incelersin ..

data kablolarını demişnnin onu görmedım data kabloları cat6 olarak çekiliyor her data kablosu münkünse ana merkeze çekilir 100 data varsa 100 ayrı kablo çekilmelidir ama yer uygun değilse katlara swiç koyabilirisn ozaman bir ana merkez ordan siwiçlere ayrı kablo çıkarırsın genelde prizler şölye bir data prizi 1 telefon 1 şebeke 2 ups olarak her masa basın konur ama telefon kablolarını 2 çift çek en az birde her kata reglet koy telefo ndağıtım kutusu o kutulardan ana telefon santairlne 10 gibi en az kablo çek

Autocad keşif çıkarmada çok kolaylıklar sağlar.Eğer katmanlar ayrı ise her katmandaki ayrı malzemeleri çok kolay otomatik olarak saydırabilirsin.Bunun için autocade küçük ilaveler yapman gerekir.Autocad bölümünde görebilirsin.

arkadaslar merhaba öncelilke sunu soylemek ısterım keşif maliyat cıkarmak uzun calısmalar sonunda olur kısının kendı azmı ve pratıklıgıyle alalkalı bıraz merak soyle bır ornek verıyım arkadasımız m2 uzerınde su kadar kablo gıder dıyor ben katılmıyorum bu enterplasoyna gırer ben 300 yataklı bır hastanenın tum sistemini 4.5 saatte et maliyetını cıkarıyorum atmadan net tum sistemi hermetık kapılar asansor zayıf akım ve kuvvetli kronometre tuttum.ınanın neyse konumuza gelelım arkadasımız yenı basladıgından bıraz urasacak bayındırlık bırım fıyat kıtabını dıkkatlı ıncelerse tabı bırde malzemeler bılmesı gereklı yoksa oda bır ıse yaramaz ben keşif konusunda uzman oldugumu dusunuyorum cünkü 1 sene ıcerısnde 2350 yakın kesıf malıyetı hazırladım pursantajı mahal lıstelerı yanı otomasoynunuda cıkarıyorum buna hava alanları hes santraller v.b o yuzden cok hızlıyım kşif poz fiyat konusunda yarıdma ıhtıyacı olan arkadaslar olursa yardımcı olurum maıl adresımı kaydedebılırler [email protected]

Arkadasım Öncelikle bayındırlık birim fiyat kitabını alman gerekıyor orda malzemelerın tarifleri vardır. sonra iş guruplarını ayırarak adet ve metrajlarını cıkarısın diceksinki nasıl önce dwg dosyalarını ayır sonra aydınlatma projesınden baslayarak adetlerını kablolarında metrajlarını cıkartabılırısn ama onceıklı bayındırlık kıtabına gozat orda özellıkle poz tarıflerınde malzemelerın neye gore adet ve metrajlarını cıkartıldıgını ayrıca nelerın o fiyata dahıl oldugunu gorebılırısn keşif konusnda uzman olmak ıstıyorsan cok keşif cıkarman gereklı cunku pratik yaptıkca göz haşinalıgı oluyor bazı arkadaslar tek hat semasını gorunce korkuyorlar ornegın bır hastane ama 2-3 seferden sonra aşlıyorsun kablo olan yerlerdede basıt olarak ekranda gordugun kablo tıplerını metrajlarını ayırıp toplayıp yazacaksın tabı bu kadar kolay deıl daha zayıf akım var zayıf akım cok faklı bır sey ondada ınce dusunek gerek sadece sunu soyluyorum arkdaslar projeye bos bakıyorlar ben bu tespiti yaptım projeyi actıgında okuyacaksın bos bakmıcaksın her detayı okucaksın o zaman rahat keşif cıakrtabılırsın

önemli not bayındırlık mevzuatını bılırsen ahat edersın kik .com dan mevzuatı okumasını onerırım müh arkadaslara

Özhan bey örnek çıkarmış oldugunuz keşifleri autocada dosyasında ekleyebilirmisiniz? Yardıma ihtiyacım var.

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri