Jeneratör Kompanzasyon

Arkadaşlar iyi günler. Jeneratör çalışırken kompanzasyon sistemi devre dışı kalmalı mı ? Birlikte çalışmalarının herhangi bir zararı var mı jeneratör üzerinde?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
abi o jeneratörcülerin uydurması . eğer jeneratör iyi ise kaliteli bir alternatöre sahip ise pmg li alternatöre sahipse problem yok .. ama sıradan pmg siz bir altarnötörse sıkıntı büyük .
onun sorunu şu oluyor pmg siz alternatörlerin avr leri true rms ölçmüyor genlik ölçüyor buda kondansatörlerin devreye giriş çıkışlarında genlik bozulunca avr sapıtıyor voltaj falan yükseliyor ..
sıkıntı oluyor bizde kompamzasyonu devre dışı bırakın kompanzasyon çalışmaz deyip geçiyoruz ..
ama jeneratörde zaten belirli bir kvara kadar tahammulumuz var 0.8 e kadar dayanabiliyoruz
yani jeneratörü imal ederken üzerine 0.8 cos fi etiketi basıyoruz . aslında hiç yük olmadığı için bizizm cosunus fimiz 1 müşterinin yükü bilinmediği için zaten bu tip cihazlar kva cinsinden satılıyor .
0.8 dediğimiz olay garanti koşullarında aşırı reaktiften korumak için .
yani siz bu jeneratörü 1000 kva olsun şu demek bu jeneratörü cos fi 0.8 olmak kaydıyla 800 KW 600 KWAR YÜKTE KULLANABİLİRSİNİZ. ama genelde gerek olmuyor .. fakat eğer cos fi çok düşerse illaki napacaksınız sırf endüktif yükünüz varsa cos fi 0.5. 0.4 lere düşerse bu istenen durumda değil ..

bu nedenle alternatöre aşırı baskı yapar rotordan fazla ikaz geçmesine yol açar buda alternatörün hasar görmesine sebebiyet verir ..
çünki biz aktif yükü motordan dizel kaynaktan alıyoruz . reaktif yüküde alternatörden .. alternatörü boşu boşuna yormanın mantığı yok .. çok gerekiyormu yok . nerelerde yaptık maden sahalarında sondaj sahalarında maatba tesislerinde gerekbiliyor.
yani genelde 0.8 altına düşmüyor ama düşerse bu sizin tesisinize motorlarınıza zarar .
ama bu tip işletmelere yani endüktif yükü fazla olan işletmeler mutlaka alternatörü PMG li almalılar .
bu pmg nedir diye soranlar için sazıyorum . alternatör kuyruk milinin en arakasında sabit mıknatıs rotorlu
küçük bir alternatör var . bu alternatör sadece avr (otomatik voltaj regulatörü ) için kullanılır bu regulatör dışarıdan bağımsız sadece regulatörü besler ..
aynı zamanda eğer Şebeke ile senkron çalışacaksınız enterkonekteye bağlanacaksanız yine bu pmgli seçilmelidir çünki şebeke ile senkrona girip çalışmaya başladığınız an artık tüm gerilim verilerinizi kaybedersiniz . elinizde bir akım trafonuz kalır . artık sizin elektriğiniz ile keban barajında ki elektrik karakaya barajındaki elektrik aynı olur .. burada kwar paylaşımında sıkıntılar doğar ..

bazı durumlarda sisteme tedaş kilowar basmanızı isteyebilir mecburen siz alternatörden şebekeyi kvar olarak desteklemeniz lazım . ha onun bir yüzdesi var . ama 0.8 altına düştüğünüz an bu size ciddi sıkıntılar demir ve bakır kayıpları yaratır alternatörün ömrünü azaltır
falan filan daha çok varda kalemi bırakım ben

şimdi dizel bir santral kurdun diyelim tedaşla anlaşma imzalıyorsun . enerji denetleme kurulu var piyasaı var bunun bunlar saat 4 te piyasayı açıyorlar sende laptop başındasın . diyorsinki ben elektriği şu kadardan satarım .. oda sana diyorki atıyorum seninki çöpten elektrik üretiyor olabilirsin katı yakıttan üretiyor olabilirsin gazdan olabilir her neyse under ground diyor tamam senden elektriği aldım şu satte çevrime gir bana bu kadar üret hatta bas enerjiyi... buraya kadar sıkınıt yok .
şimdi sen çalıştın atıyorum 4 tane 1000 kva jeneratörün var dizel olsun bu 4000 kva elektrik basıyorsun yani siteme 4000 kva cinsinden enerji veriyorsun fakat sistemde bir sürü endüktif yük var hatlarda kayıplar var gerilim düşmeleri var bunu desteklemek lazım .. teiaşta diyorki arakadaş sözleşmede belirli bir yüzdeyi geçmemk kaydıyla gerilimi desteklemn gerek . ozaman sen ayarlarından belirli bir şekilde gerilimi yükseltiyorsun . buda reaktif güç demek aslında ..

ha sen enterkonektenin gerilimini elbette yükseltemiyorsun ama sistemin gerektirdiği reaktif yükü karşılamaya başlayınca otomatikman voltaj dengeye giriyor .. şimdi bu yük paylaşımı ile alakalı bir durum
şöyle örnekleyeyim bizizm bir elektrik üretim santralimiz var nerede ankarada . birinin var konyada biride istanbulda . şimdi hepimizin hatlarını birleştirdik buna enterkonnekte dedik . burdan dağıldı alıcılara müşterilerimize . fabrikalara evlere .. müşterilerimizin hiç birinde kompanzasyon yok varsayalım . birde hatlarımızda kaybolan enerji var . birde trafoların harcadığı reaktif güç var birde kablolardan kaynaklı reaktif var . bunların hepisini kim karşılayacak . tabiki biz. ama hiç birimiz reaktif güç üretmek istemiyoz . e nasıl olacak kavga çıkıyor . tedaş abi diyorki arkadaşlar böle olmaz bu iş . bunun şukadarını sen üretecen şu kadarını sen şu kadarını sen ..
aslında kompanzasyonda cezanın mantığı da o tedaş abi diyorki müşteriye ..
bak canım kardeşim sen aktif yükü üretemezsin tamam ona yapacak bişi yok ama reaktif yük üretebilirsin
sen benim sistemimden aşırı reaktif yük kullanarak benim sistemimi strese sokuyorsun benim canımı yakıyorsun bak kompanzasyon yap kendi reaktifini üret canımı yakma . yoksa ben senin canını fena yakarım ..
işin köylüce anlatımı bu tam olarak böyle değil buna yakın bişi de tabi bir sürü arada teknik mesele enerjinin kaliteliği , stabilizasyonu ,darbelere dayanıklılığı , hatların verimliliği gibi bir sürü yan faktörde var ..
mallesef hatlarımız çok verimli değil. kayıp kaçak mevzuda burdan geliyor şimdi biz üretiyoz tedaşa satıyoz eee saat yazıyor 1000 kw tedaş almış müşteriye satmış son kullanıcıda 900 kw e nerede bu .
bu hatlarda kayboldu e bunun parasını kim verecek .

şimdi zincir şu şekilde . Teüaş . üreticiden alıyor senden . kime sayıyor teiaş a o kime satıyor tedaşa
o kime satıyor atuyorum enerjisaya oda muşteriye ...
ben bilmem ben 1000 kva sattım parasını isterim diyor o teiaşta iletirken kayboluyor birazı teiaş ben neden verim bunun parasını diyor . tedaş ta baane arkadaş enerjiyi kaybetmeseydiniz yolda diyor
enerjisada gözü açık bir sizmisiniz diyor . e bu parauyı bana kim verecek arkadaş .. diyorlarki müşteri versin nasılsa o banen diyemiyor öyle yada böyle verecek.
köylüce anlatımı bu .

şimdi dizel bir santral kurdun diyelim tedaşla anlaşma imzalıyorsun . enerji denetleme kurulu var piyasaı var bunun bunlar saat 4 te piyasayı açıyorlar sende laptop başındasın . diyorsinki ben elektriği şu kadardan satarım .. oda sana diyorki atıyorum seninki çöpten elektrik üretiyor olabilirsin katı yakıttan üretiyor olabilirsin gazdan olabilir her neyse under ground diyor tamam senden elektriği aldım şu satte çevrime gir bana bu kadar üret hatta bas enerjiyi... buraya kadar sıkınıt yok .
şimdi sen çalıştın atıyorum 4 tane 1000 kva jeneratörün var dizel olsun bu 4000 kva elektrik basıyorsun yani siteme 4000 kva cinsinden enerji veriyorsun fakat sistemde bir sürü endüktif yük var hatlarda kayıplar var gerilim düşmeleri var bunu desteklemek lazım .. teiaşta diyorki arakadaş sözleşmede belirli bir yüzdeyi geçmemk kaydıyla gerilimi desteklemn gerek . ozaman sen ayarlarından belirli bir şekilde gerilimi yükseltiyorsun . buda reaktif güç demek aslında ..

ha sen enterkonektenin gerilimini elbette yükseltemiyorsun ama sistemin gerektirdiği reaktif yükü karşılamaya başlayınca otomatikman voltaj dengeye giriyor .. şimdi bu yük paylaşımı ile alakalı bir durum
şöyle örnekleyeyim bizizm bir elektrik üretim santralimiz var nerede ankarada . birinin var konyada biride istanbulda . şimdi hepimizin hatlarını birleştirdik buna enterkonnekte dedik . burdan dağıldı alıcılara müşterilerimize . fabrikalara evlere .. müşterilerimizin hiç birinde kompanzasyon yok varsayalım . birde hatlarımızda kaybolan enerji var . birde trafoların harcadığı reaktif güç var birde kablolardan kaynaklı reaktif var . bunların hepisini kim karşılayacak . tabiki biz. ama hiç birimiz reaktif güç üretmek istemiyoz . e nasıl olacak kavga çıkıyor . tedaş abi diyorki arkadaşlar böle olmaz bu iş . bunun şukadarını sen üretecen şu kadarını sen şu kadarını sen ..
aslında kompanzasyonda cezanın mantığı da o tedaş abi diyorki müşteriye ..
bak canım kardeşim sen aktif yükü üretemezsin tamam ona yapacak bişi yok ama reaktif yük üretebilirsin
sen benim sistemimden aşırı reaktif yük kullanarak benim sistemimi strese sokuyorsun benim canımı yakıyorsun bak kompanzasyon yap kendi reaktifini üret canımı yakma . yoksa ben senin canını fena yakarım ..
işin köylüce anlatımı bu tam olarak böyle değil buna yakın bişi de tabi bir sürü arada teknik mesele enerjinin kaliteliği , stabilizasyonu ,darbelere dayanıklılığı , hatların verimliliği gibi bir sürü yan faktörde var ..
mallesef hatlarımız çok verimli değil. kayıp kaçak mevzuda burdan geliyor şimdi biz üretiyoz tedaşa satıyoz eee saat yazıyor 1000 kw tedaş almış müşteriye satmış son kullanıcıda 900 kw e nerede bu .
bu hatlarda kayboldu e bunun parasını kim verecek .

şimdi zincir şu şekilde . Teüaş . üreticiden alıyor senden . kime sayıyor teiaş a o kime satıyor tedaşa
o kime satıyor atuyorum enerjisaya oda muşteriye ...
ben bilmem ben 1000 kva sattım parasını isterim diyor o teiaşta iletirken kayboluyor birazı teiaş ben neden verim bunun parasını diyor . tedaş ta baane arkadaş enerjiyi kaybetmeseydiniz yolda diyor
enerjisada gözü açık bir sizmisiniz diyor . e bu parauyı bana kim verecek arkadaş .. diyorlarki müşteri versin nasılsa o banen diyemiyor öyle yada böyle verecek.
köylüce anlatımı bu .
Servet hoca bugünde senin kafa güzel herhalde . Arkadaşın lokal bir jeneratörü var . Ne basacaksa anca kendine basar .

Şu anda,175 - 1000 kva arası 20 adet jeneratör,
( Özel trafolu ) şebekeye göre ayar-
lanmış Cos q = 1 ayarlı olarak 2000
yılındanberi sorunsuzca ça lış mak-
ta dırr.Jeneratör firmasının onayıda
bulunmaktadır.Ancak,jeneratörler,
genelde,kısa süreli ! çalıştıklarından
3 kuruş kar edelim diye illede kom-
panzasyon yapalım diye ( güç yö -
nünden çok sıkıntı çıkmıyacaksa )
kompanzasyon yapılması zorunlu-
luğu yoktur.Kaldıki,yeni tip komp.
rölelerinde,jen çalışma için ikincibir
Cosq değer girişi vardır.Bu değer gi-
rişi,0,8 olarak ayarlanıp,kafayı fazla
takmadan,kompanzasyon devreye
alınarak çalışılabilir.

Servet hoca bugünde senin kafa güzel herhalde . Arkadaşın lokal bir jeneratörü var . Ne basacaksa anca kendine basar .
ya nerede kafa güzel olacak parasızlıktan cennete gidecez . günah işlemeye paramız yok . sorsalar bu ezik neden geldi deyecekler .
Şu anda,175 - 1000 kva arası 20 adet jeneratör,
( Özel trafolu ) şebekeye göre ayar-
lanmış Cos q = 1 ayarlı olarak 2000
yılındanberi sorunsuzca ça lış mak-
ta dırr.Jeneratör firmasının onayıda
bulunmaktadır.Ancak,jeneratörler,
genelde,kısa süreli ! çalıştıklarından
3 kuruş kar edelim diye illede kom-
panzasyon yapalım diye ( güç yö -
nünden çok sıkıntı çıkmıyacaksa )
kompanzasyon yapılması zorunlu-
luğu yoktur.Kaldıki,yeni tip komp.
rölelerinde,jen çalışma için ikincibir
Cosq değer girişi vardır.Bu değer gi-
rişi,0,8 olarak ayarlanıp,kafayı fazla
takmadan,kompanzasyon devreye
alınarak çalışılabilir.
hah sami abi çok ince noktaya temas etti . zaten şebekeye bağlanınca kompanzasyonu müşteriler yapıyor .
müşteriye jeneratör devrede kompanzasyon kapat demiyporuz. kompazsayon ag dağıtım olduğu yerlerde
mesela geçem bir matbaaya yaptık admın bir motorları var bir eğrileri var 0.4 e düşüyor cos fi. birde acaip harmonik yapıyor . kompanzasyonla beraber 65mhenri bobine 100.000 tl verdik bakır pahalı olurda bu kadarmı olur arkadaş maaşımız 3 metre 3x 240 kablo almıyor yav.
ogdeki kayıpları engellemek için zaten og kompanzasyonlar koyuyoruz belirli mesafelerde dağıtım tesislerine .
yav biz yapsınmı dedik 0.8 e düşene kadar gerek yok dedik ama altında yapsın 0.68 lerde sinüsü hiç gördünmü sen nasıl bir sinüs var ..

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri