Fabrika Aydınlatması

senin için basit bir hesap yaptım. hesapta alanı 500m2 varsaydım. tüm duvar,tavan ve zemini en kötü koşul olarak beton kabul ettim. tutturma yüksekliği 16m, çalışma düzlemi 0,85m.

armatür;SITECO 5NJ60031DN SITECO reflector luminaire
lamba; 1 x HIT-CRI 150W with CCG, 13000lm
yerleşim; 6x5=30adet

sonuç; Eort;228lx, Emin;140lx, Emax;300lx

bu değeri T5 ve T8 lerle zor elde edersin ama bu lambaların tek kötü yanı var söndükten sonra geç yanması. ama senin alanın fabrika olduğu için bu problem olmaz kanımca.

bir diğer tavsiyem; satıcılara hesap yaptırma. satması gereken ürün ile hesap yapar. gereksiz yere ürün kullanırsın.

ayrıca kullanımı yasaklanacak olan lamba civa buharlılar, sodyum buharlılar değil.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Yani SITECO 5NJ60031DN SITECO 150 watt metal halide ile iyi bir sonuç alabileceğimi mi söylüyorsunuz?

Ben de bir tane Siteco 150 watt metal halide var. Fakat Philips in 250 watt metal halidesini gördükten onu yüksek yerlerde kullanmanın mantıklı bir şey olmadığını düşündüm. Sitecoyu da asacağım, onun değerlerini de bakacağım. Ama 150 watt metal halide ile 16 metreden istenen değer sağlanırsa hiç düşünmem metal halide derim.

Aydınlatmacılar bu dialux programını kullanıyor ama sonuçta bir bilgisayar progrmaı ben görerek sonuç almaya çalışıyorum.

Merhaba,

Zaten buraya gelen firmalar aylık, senelik enerji sarfiyatlarını kullandıkları armatürün çektiği güce ve kullandıkları armatür sayısına göre hesaplayıp geliyorlar. Ben de bir karşılaştırma tablomda bunu hesaplıyorum. Bunun için Tchibo firmasını bir enerji ölçer cihazını bile satın aldık. Kaç watt olduğu ne kadar akım çektiğini hatta Power faktörünü bile gösteriyor. (Power faktörden de kompanzasyon ünitesindeki kondansatörlere ne kadar yüklendiğimizi görüyoruz.) enerji analizöründen bir armatürün watt ını görüyorum, yaklaşık elektrik sarfiyatını hesaplıyorum.

LED lerin ve T5 floresanın power factory iyi fakat metal halidenin power factor 0.55 gibi bir değer, yani düşük.

Profesyonel firmalar aydınlatma hesabı yaptırın derken armatür konumunu göze alarak bilgisayarda simulasyon yapan zemine düşen aydınlatma şiddetini grafiksel olarak gösteren programlar var bunları kastettim. Az enerji yakması ayrı mevzu tabiiki tasarrufuda düşünmemiz lazım ama önemli olan optimum çözüme ulaşmaktır. Her armatürün reflektör yapısı, verdiği aydınlatma şiddeti ve ışık dağılımı farklıdır. Led'ler aydınlatma şiddeti olarak zayıf,ışık rengi ve renksel geri verim v.s. birçok hususta aydınlatma açısından uygun olmayan bir üründür ve çok pahalıdır. Fluoresanlar yükseklik farkı fazla olan yerlerde uygun bir çözüm değildir zincirle, çelik telle asmanız gerekecektir hesaba göre adeti fazla çıkacaktır. Metalhalide cosfi'si düşük olabilir kompanze edilir sorun değil ancak aydınlatma açısından en uygunu olacağını düşünüyorum. Aydınlatma alanında profesyonel çalışan firmalara hesap yaptırın tavsiyelerine kulak verin derim. Tercih sizin.

merhaba;

aydınlatma ile ilgili olarak sana fcd denilen yeni bir ürün tavsiye edebilirim.istediğin ışığı ve malzemeyi algılama netliğini senin istediğin kalitede verebilecek bir üründür.bu ürün led değildir.herkesin söylediği gibi led emekleme safhasında olan bir üründür ve enaz 2,5 senelik geri dönüş süresi olan bir üründür.iyi çalışmalar

merhaba;

aydınlatma ile ilgili olarak sana fcd denilen yeni bir ürün tavsiye edebilirim.istediğin ışığı ve malzemeyi algılama netliğini senin istediğin kalitede verebilecek bir üründür.bu ürün led değildir.herkesin söylediği gibi led emekleme safhasında olan bir üründür ve enaz 2,5 senelik geri dönüş süresi olan bir üründür.iyi çalışmalar

FCD ilk defa duydum...

işletmeniz yüksekliği 15 m demiştiniz,lambalar kaçarlı şekilde sıralı,aralıkları kaç metre,gunluk calısma saati gibi teknik bilgileri gonderirseniz yuzde kaç tasaruf saglıyacagınızı soyleyebılırım, iyi gunler

lambalar 3.5 metre aralıklı toplam 138 adet armatür olacak. günlük çalışma saati 12 alınabilir.

bu fabrikanın armatürleri mi değişecek, sanki yerleri hazır sadece ne takılacak o belli değilmiş gibi.
hesabınızı kitabınızı yapmak için şart koşmayın. en uygun çözüm belki 100 armatürle, belki de 200 armatürle olacak. m2, kapalı alanın eni boyu vs gibi daha bilimsel çalışsanız.
80-90 yılında sanki iş yapıyosunuz gibi geliyor bana.
tesisat bir hesap işidir. hesap kitap yapmamanın sonucu zarardır. ister tekniker olsun, ister mühendis, hesap yapmadan kabaca iş yaparsa hem cebinden kaybeder hem de zamanından.

Kanoglu, fcd ler hakkında daha detaylı açıklama ya da link verebilir misin??

saygılarımla

bu fabrikanın armatürleri mi değişecek, sanki yerleri hazır sadece ne takılacak o belli değilmiş gibi.
hesabınızı kitabınızı yapmak için şart koşmayın. en uygun çözüm belki 100 armatürle, belki de 200 armatürle olacak. m2, kapalı alanın eni boyu vs gibi daha bilimsel çalışsanız.
80-90 yılında sanki iş yapıyosunuz gibi geliyor bana.
tesisat bir hesap işidir. hesap kitap yapmamanın sonucu zarardır. ister tekniker olsun, ister mühendis, hesap yapmadan kabaca iş yaparsa hem cebinden kaybeder hem de zamanından.

Kanoglu, fcd ler hakkında daha detaylı açıklama ya da link verebilir misin??

saygılarımla

Evet eski sistem civa buharlı ürünleri değiştireceğiz. Yerleri hazır.

Şu FCD ler hakkında ben de bilgi istiyorum, merak ettim.

Sayın mls777, Açıkcası Floresan ve LED arasında kaldım. Metal halide pek cazip gelmiyor bana...

ledin kurullum masrafı çok olacaktır, ayrıca o yükseklikte ben emin olamıyorum verimli olur mu?

FLC leri gördüm. sodyum buharlılar gibi armatür tipi ama floresan lambası olan armatür. arkadaşın kasdettiği ürün bu olması lazım.

www.P-2.com

buradan inceleyebilirsiniz

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri