Fabrika Aydınlatması

meteen

Üye
Merhaba Arkadaşlar,

Bir fabrikanın aydınlatması için sizce en idael ürün nedir?

Yaklaşık 16 metre yükseklik olacak. 150 e yakın ürün kullanılacak?

LED ler daha yeni bir teknoloji, ve yüksek tavan armatürleri için uygun değil gibi geliyor bana. Malieti de yüksek.

Civa ve sodyum Buharlı ürünler zaten artık tedavülden kalkacak.

Metal Halideler: bunları hiç denemedim bilmiyorum.

T5 floresanlar, bunlarında yeterince ışık vereceğini düşünmüyorum. Bu konuda çalışmış, bilgisi ve deneyimi olan arkadaşların görüşlerini bekliyorum. Saygılarımla..

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Aydınlatma yapılacak ortamda istenilen lüx değeri nedir? Ya da bu fabrika da ne üzerine üretim yapılıyor?

4x54 T5 ampüllü fluoresan, biraz montajı zor, bir de ampül arıza sayısı yüksek (4x150=600 ampül) ama işe yarıyor.

Aydınlatma yapılacak ortamda istenilen lüx değeri nedir? Ya da bu fabrika da ne üzerine üretim yapılıyor?

İstenilen lüx değeri: Ben lüxmetre ile ölçüm yaptım, 110 - 120 arası bir değer yeterli oluyor. 400 W civa buharlı armatürlerle alınan değer yaklaşık bu. 400 w civa buharlı armatürün ışık değeri de bizim için yeterli oluyor. Fabrika da çelik konstrüksiyon imalatı yapılıyor...

arkadaşım bizim firma 4 farklı armatür kullanıyor led armatürlerimiz 70W linkte mevcut Ana Sayfa
ayrıca Pelsan Aydnlatma bu üründende çok memnunum tabi philips olanı çok daha kaliteli ve uzun ömürlü philips olan biraz pahalı pelsan daha makul tabi

Merhaba Arkadaşlar,

Bir fabrikanın aydınlatması için sizce en idael ürün nedir?

Yaklaşık 16 metre yükseklik olacak. 150 e yakın ürün kullanılacak?

LED ler daha yeni bir teknoloji, ve yüksek tavan armatürleri için uygun değil gibi geliyor bana. Malieti de yüksek.

Civa ve sodyum Buharlı ürünler zaten artık tedavülden kalkacak.

Metal Halideler: bunları hiç denemedim bilmiyorum.

T5 floresanlar, bunlarında yeterince ışık vereceğini düşünmüyorum. Bu konuda çalışmış, bilgisi ve deneyimi olan arkadaşların görüşlerini bekliyorum. Saygılarımla..

Metalhalide tavsiyemdir. Bu işi profesyonel olarak yapan firmalardan aydınlatma hesabı (raporu) istemelisin(yalnız bir firmadan değil birkaç firmadan talep edip karar veriniz). İhtiyaç olan lux değeri uygun armatür ve ampul seçimi bu şekilde belirlenir. Fabrikada sorumlu biriyseniz bu hesabı dosyanızda saklayınız.

arkadaşım bizim firma 4 farklı armatür kullanıyor led armatürlerimiz 70W linkte mevcut Ana Sayfa
ayrıca Pelsan Aydnlatma bu üründende çok memnunum tabi philips olanı çok daha kaliteli ve uzun ömürlü philips olan biraz pahalı pelsan daha makul tabi

Merhaba,

Ben de iki farklı armatür kullanmayı düşünüyorum. Yüksekliğin 10 metre ve altı olan yerlerde 90 wattlık LED armatürler kullanmayı, yüksekliği 15 metre olduğu yerlerde 4X54 watt T5 armatür kullanmayı düşünüyorum.

Bir de sizden ricam,

Pelsan Armatürler ile LED armatürlerin fiyatı nedir?

Son düzenleme:
Metalhalide tavsiyemdir. Bu işi profesyonel olarak yapan firmalardan aydınlatma hesabı (raporu) istemelisin(yalnız bir firmadan değil birkaç firmadan talep edip karar veriniz). İhtiyaç olan lux değeri uygun armatür ve ampul seçimi bu şekilde belirlenir. Fabrikada sorumlu biriyseniz bu hesabı dosyanızda saklayınız.

Merhaba,

Zaten buraya gelen firmalar aylık, senelik enerji sarfiyatlarını kullandıkları armatürün çektiği güce ve kullandıkları armatür sayısına göre hesaplayıp geliyorlar. Ben de bir karşılaştırma tablomda bunu hesaplıyorum. Bunun için Tchibo firmasını bir enerji ölçer cihazını bile satın aldık. Kaç watt olduğu ne kadar akım çektiğini hatta Power faktörünü bile gösteriyor. (Power faktörden de kompanzasyon ünitesindeki kondansatörlere ne kadar yüklendiğimizi görüyoruz.) enerji analizöründen bir armatürün watt ını görüyorum, yaklaşık elektrik sarfiyatını hesaplıyorum.

LED lerin ve T5 floresanın power factory iyi fakat metal halidenin power factor 0.55 gibi bir değer, yani düşük.

İstenilen lüx değeri: Ben lüxmetre ile ölçüm yaptım, 110 - 120 arası bir değer yeterli oluyor. 400 W civa buharlı armatürlerle alınan değer yaklaşık bu. 400 w civa buharlı armatürün ışık değeri de bizim için yeterli oluyor. Fabrika da çelik konstrüksiyon imalatı yapılıyor...

lüxmetre ile ölçüm yaptın ama ne kadar yaptın. kaç cm yükseklikte yaptın. lütfen böyle söylemeyin. bir alanın aydınlık seviyesini lüxmetre ile ölçmek için sonsuza yakın ölçüm yapmanız lazım. 1cm aşağısı, üstü, sağı, solu size farlı değerler verecektir. basit bir hesapla da çözebilir veya dialux gibi programla da hesap yapabilirsiniz. ayrıca 100/120 fabrika için yetersiz. çelik üretim tesislerinde üretim sadece otomatik makinalar ile yapılıyorsa 50lx, işçi ile yapılıyorsa 200lx, kontrol noktaları 300lx, test etme yerleri 500lx olması gerekiyor. daha ayrıntılı açıklamayı TS-EN 12464-1 de 2.17 maddede demir ve çelik tesisleri kısmında bulabilirsiniz.

Civa buharlılara yasak geliyor. T5 ile yeterli aydınlatma değerine ulaşabilirsiniz. ama bunu şatış firmalarına değil adam akıllı aydınlatma hesabı yapanlara yaptırın.

Ayrıntılı fiyat hesabı yapacaksanız eğer lambanın ömrünü de dahil edin. 3000 saatte de biter 30.000 saatte de.

armatürün lambası belirlendikten sonra balast seçiminizde uygun olsun. balastın harcadığı enerjiyi de hesaba kattırın.

http://www.emo.org.tr/ekler/7550c51d72fe06f_ek.pdf

burdaki yazıya da göz atın isterseniz. civalı ürünler yerine sodyum buharlılar kullanılıyor.

Son düzenleme:
lüxmetre ile ölçüm yaptın ama ne kadar yaptın. kaç cm yükseklikte yaptın. lütfen böyle söylemeyin. bir alanın aydınlık seviyesini lüxmetre ile ölçmek için sonsuza yakın ölçüm yapmanız lazım. 1cm aşağısı, üstü, sağı, solu size farlı değerler verecektir. basit bir hesapla da çözebilir veya dialux gibi programla da hesap yapabilirsiniz. ayrıca 100/120 fabrika için yetersiz. çelik üretim tesislerinde üretim sadece otomatik makinalar ile yapılıyorsa 50lx, işçi ile yapılıyorsa 200lx, kontrol noktaları 300lx, test etme yerleri 500lx olması gerekiyor. daha ayrıntılı açıklamayı TS-EN 12464-1 de 2.17 maddede demir ve çelik tesisleri kısmında bulabilirsiniz.

Civa buharlılara yasak geliyor. T5 ile yeterli aydınlatma değerine ulaşabilirsiniz. ama bunu şatış firmalarına değil adam akıllı aydınlatma hesabı yapanlara yaptırın.

Ayrıntılı fiyat hesabı yapacaksanız eğer lambanın ömrünü de dahil edin. 3000 saatte de biter 30.000 saatte de.

armatürün lambası belirlendikten sonra balast seçiminizde uygun olsun. balastın harcadığı enerjiyi de hesaba kattırın.

http://www.emo.org.tr/ekler/7550c51d72fe06f_ek.pdf

burdaki yazıya da göz atın isterseniz. civalı ürünler yerine sodyum buharlılar kullanılıyor.

Öncelikle, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Evet lüxmetre ile ölçüm yapmak hassas bir iş. Tutuğunuz yerin yüksekliğinin, doğrultusunun önemi yüksek. Ama 250 watt philips metal halide taktım, Balastı, ignitörü ve ampülü philips, sadece reflektör kısmı başka bir marka, 15 metre yükseklikte gece lambası gibi kaldı. Belki 2 şer adet karşılıklı assam daha iyi bir ışık verebilecek ama tek başına bana hiçbir şey vermedi açıkçası. Siteco ve Philips ile görüştüm, Ürünler yurt dışından geldiği için teslim süresini 4 - 6 hafta olarak söylüyorlar bu da sorun, yani denemek amaçlı 4 tane asmak istiyorum. 2 tane yan yana ve 2 tane karşılıklı tam bir kareyi aydınlatacak şekilde. Fakat 4 -6 hafta çok uzun. Bir de 250 watt metal halide enerji analizörde 290 watt gösteriyor, Power Factoy 0,54, çektiği akımda 2,29 amper...

Sonuçta ben bu aydınlatma armatürünü seçerken hesap işine de girmeden bizzat görerek takarak almak istiyorum. O yüzden firmalardan 4, ya da 6 tane deneme amaçlı armatür istiyorum, takıyorum. Luxmetre ile de yaklaşık değerleri ölçüyorum. Ama önemli olan luxmetrenin kaç gösterdiği değil benim aşağıda gördüğümdür. Armatürleri yaktığımda luxmetreyi fazla kıpırdatmadan gezmeye çalışarak armatürlerin ışık etkinliğini ne kadar uzakta kaybettiğini, etkin oldukları alanı görmemi sağlıyor.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler, sodyum buharlı armatür denemedim daha, ama önerilere ve görüşlere açığım, Aydınlatma konusunda sektörde çok fazla firma var ve de bence çok fazla bilgi kirliliği var. Her firma kendini öne çıkarıyor. Hatta bazı firmalar deneme amaçlı ürün verdikleri yerleri bile referanslarında kullanıyorlar. Aydınlatma piyasası gerçekten kalabalık bir piyasa, bu yüzden fazla araştırma yapmak ve bu konuda tecrübeli insanların görüşlerinden yararlanmak gerekiyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri