ESKİ BİNAYA TOPRAKLAMA SİSTEMİ

@öğretmen27 sayın hacam arkdaş komple haneyide topraklma yapmak istemiş. hane içindeki dükkanlar hariç.
onuda yapabilmesi için bina demirlerine erişebilmesi lazim yoksa topraklamayi duvara mi monte edecek :)
Sn. Reaksiyon topraklama yapılırken bina kalıp demirlerine ulaşılması gerekir ifadesini sizden duydum. Siz bu işin içindesiniz haliyle ben bir sınıf öğretmeniyim.
Ama anladığım kadarıyla bina demirleriyle de irtibat kurarak topraklamanın daha sağlıklı hale getirilmesini düşünüyorsunuz.
Sİz işin içinde olarak bu işleri daha iyi bilirsiniz.
Ama bina yeni yapılırken iş daha da sağlam olsun diye temel topraklama yapılır filizler çıkartılır ayrı topraklama kazıklarıyla birleştirilir onu biliyorum, yanlış anlamayın.
Benim bildiğim var olan binaya topraklama yapılması gerekirse uygun yer kazılır sertlik durumuna göre levha gömülür veya çubuk çakılır.
Yanlışım olabilir.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
@öğretmen27 Sn. HOCAM o konuda hâklisin ama bazi yapilarda bina temeli atalirken hasir demirleri döşendikden sonra demirler üzerine topraklama şeridi veya bakir çekilir ve bina temeline topraklama yapılır.
BUda komple yapiyi koruma altina alınır.
Bu topraklama bina konuthanesi ile alakadar değildir. bina yapisi ile alakadardır.
Buradaki filizler dişari çıkarılmaz bina temelinde kalir. Bazi insanlar sonradan binaya topraklama yani koruma altina almak istediklerinde hasir demirlerine ulaşır kaynakla toprakalma şeridi atilir. topraklamasi yapılır.
Bunun amaci ne diye soracak olursan bina içindeki manyetik ve statik elektiriği gidermek için yapılır.
Bir çok binaya sonradan topraklama attim ve 4 köşe kolinlarindan erişerek yapildi.
Özellikle bu dediğim konu buyuk yapilarda (-) kati bulunan ve toprak seviyesi altina inilen otel, fabrika vs gibi yerlerde çok yapılır.

Son düzenleme:
O halde zemin altında kat varsa kesinlikle bu yöntem yapılmalıdır diyebilirmiyiz? Yönetmelikte yeri nedir?

@Öğretmen27 SN. Hocam ilk önce öğretmenler gününü kutlar mutlu ve huzurlu bir eğitim hayati geçirmeni dilerim.
Yönetmelikdeki yeri hakkında pek bilgim yok. çünkü bize söylenen ve verilen bilgiler doğrultusunda hareket ediyoruz.
Bir kaç binaya bunu sonradan yaptık. Konuyu biraz daha açacak olursam yapi içerisindeki manyetik ve statik elektiriği aldiğini ve özellikle yağmurlu havalarda bile %60-70 oraninda yıldırımın bile düşmesini engellediğini söylenmişti.
illede (-) katlari olan binalarda olamasi şart değil güvenlik açısından her binada yapılabilir.(-) katli binalar toprak altina eriştiği için sttaik elektireğin ve manyetik alanan daha çok oluşacaği için yapiliyordur.
Eğer yönetmelikle ilgi bir bilgi edinirsem mutlaka paylaşmak isterim.

@öğretmen27 sayın hacam arkdaş komple haneyide topraklma yapmak istemiş. hane içindeki dükkanlar hariç.
onuda yapabilmesi için bina demirlerine erişebilmesi lazim yoksa topraklamayi duvara mi monte edecek :)
Bence binada topraklama hattı olmadığı için bina elektrik tesisatına topraklama yapmak istiyorlar.Bina demirlerine gelince temel ve bina topraklaması demirle mi yapılır?Galvaniz şerit çekilmez mi demirlerin arasına

@c.berkan dediğin konu doğru ama bir temili yapisi dikilen bir binan topraklamasi için toprakalma şeridi veya bakiri çekilmemiş bina ayağa dikilmiş ise sonradan nasil yapabilirsin.
konu olarak takip edersen sonradan eklemek istiyor.

@c.berkan dediğin konu doğru ama bir temili yapisi dikilen bir binan topraklamasi için toprakalma şeridi veya bakiri çekilmemiş bina ayağa dikilmiş ise sonradan nasil yapabilirsin.
konu olarak takip edersen sonradan eklemek istiyor.
Kardeş soruyu soran arkadaş komple binaya derken temel topraklamasından bahsetmiyor.
Ana panoya topraklama barası ilave edilip topraklamayı bütün dükkanlara vermek istiyorlar.
Burası bir iş hanı ise eğer bütün dükkanlarda zaten küçük bir elektrik panosu mutlaka vardır.
(süzme sayaç ve otomatların olduğu bir pano).Buralara ana panodan toprak iletkeni çekilecek.
Bunu da yapmak için bina çevresinde ana panoya yakın biyerdeki toprağa levha gömülerek
veya kazık çakılarak mesafeye göre uygun kablo kesiti ile bu iş bitirilebilir..
Gerçi soruyu soran arkadaş ortadan kaybolmuş orası ayrı mesele!
O kadar yorum yazılmış ne istediğini tam olarak hala belirtmemiş,boşuna tartişiyosunuz bence.

Kardeş soruyu soran arkadaş komple binaya derken temel topraklamasından bahsetmiyor.
Ana panoya topraklama barası ilave edilip topraklamayı bütün dükkanlara vermek istiyorlar.
Burası bir iş hanı ise eğer bütün dükkanlarda zaten küçük bir elektrik panosu mutlaka vardır.
(süzme sayaç ve otomatların olduğu bir pano).Buralara ana panodan toprak iletkeni çekilecek.
Bunu da yapmak için bina çevresinde ana panoya yakın biyerdeki toprağa levha gömülerek
veya kazık çakılarak mesafeye göre uygun kablo kesiti ile bu iş bitirilebilir..
Gerçi soruyu soran arkadaş ortadan kaybolmuş orası ayrı mesele!
O kadar yorum yazılmış ne istediğini tam olarak hala belirtmemiş,boşuna tartişiyosunuz bence.
Sizin fikriniz nedir bu kalıp demirlerine ulaşılmasıyla alakalı? Siz böyle bir sistem yaptınız mı var olan binaya, otole, vb.?
Ben bunu ilk defa duydum.

Sayın Hocam bu tarz işlerle hiç uğraşmadım ben.Yani şantiye deneyimim olmadı hiç.
Topraklama sistemi ile alakalı yeteri kadar bilgiye sahibim fakat reaksiyon arkadaşın söylediği
şey bana hiç mantıklı gelmedi.Yani binanın 4 köşeden kalıp kolonları kırıp içindeki demiri bulma
fikri bana göre tehlikeli bir uygulama..Daha önce hiç duymadım.Tavsiye de etmiyorum..
Şöyle bir örnek verebilirim.Hastanemde merdiven küpeştelerinde ara sıra statik Elektriklenme
meydana geliyordu.Yani benim üzerimde yün kazak vs bişey olmadığı halde her defasında buna maruz
kalıyordum..Asansör boşluğu zeminine bir kazık çakıp merdiven küpeştesine sıkıca bağladım,
bir daha da böyle bir problemle karşılaşmadım o gün bugündür..Demem o ki iş hanında statik elektriğe maruz kalacak bu tarz demir alüminyum küpeşte,boyasız boru vs. bir durum yok ise sadece, sizin de
söylediğiniz gibi levha veya çubuk ile bu problem çözülebilir.

Dediğim gibi bu zamana kadar duymadım kendi bildiğimi yazdım. İşin içinde olan ustalar daha iyi bilir dedim. Ayrıca krişlerin kırılması yasak diye biliyorum.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri