Enerji Altında Topraklama

Daha önce eklemiş olduğum ölçü aleti bilgisini tekrar ekliyorum.

Prizlerin topraklamasını ölçerken topraklama kablosunun da direnci işin içine gireceğinden, doğru bir ölçüm vermeyebilir. Ki binanın topraklama prizinden yapılacak ölçümden bahsediyorum.
(Bina temel topraklaması ya da kazıklarla yapılan havuzun binaya birleştiği noktaya kadar olan sistemden bahsediyorum). Buranın direncini ölçmek için bu alet yardımcı olur mu?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
enerji altında iken nereden ölçersen ölç mutlaka dönüş oluyor bazen hissetmessiniz ama oluyor indiksiyon oluyor bazende çarpıyor ben bizzat şahitim bu konuda arkaşlarımdan 2 si çarpıldı ben gördüm yanımda olay gerçekleşti... topraklama ucunu çıkart tıktan sonra oldu ..

Elektriği kesmek gerekiyorsa ,diyelim ki büyük bir tesise gittiniz ve işletme toprağı ölçülecek ,
bir dakika ..elektriği keselim ölçüm yapacağız mı diyeceğiz..fabrika duracak...
pens tipi ampermetreler her zaman işe yarar mı..?
ölçüm rogarı falan varsa belki şansınız var ,yoksa ana panonun oralarda risk altında olunacak...
nasıl olacak bu işler...!
ölçüm yapan arkadaşlar ..nelerle karşılaşıyorsunuz bu gibi durumlarda...

Elektriği kesmek gerekiyorsa ,diyelim ki büyük bir tesise gittiniz ve işletme toprağı ölçülecek ,
bir dakika ..elektriği keselim ölçüm yapacağız mı diyeceğiz..fabrika duracak...
pens tipi ampermetreler her zaman işe yarar mı..?
ölçüm rogarı falan varsa belki şansınız var ,yoksa ana panonun oralarda risk altında olunacak...
nasıl olacak bu işler...!
ölçüm yapan arkadaşlar ..nelerle karşılaşıyorsunuz bu gibi durumlarda...
eğer fabrika durmadan ölçüm yapın diyen olursa verirsiniz aleti kendisine anlatırsınız neyi nereye takacağını o zaman ölçersiniz. sonra kalbi falan durmasın da..

Arkadaşımız ilginç bir konu açmış aslında..
özellikle işletme topraklamasında eneji varken ve kesilmişken ölçüm yapan üyemiz var mı forumda..
bir de Fahri Yetiş beyin verdiği cihaz çevrim empedansını ölçüyor...
ölçtüğü değer toplam değer yani topraklayıcının değerini vermiyor ..
zannediyorum toprağa doğru küçük bir akım geçiriyor, voltaj belli...ohm kanunundan direnci buluyor...

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,970
Son üye
Liliane

Yeni konular

Geri