Topraklama Hattını Yapana Kadar Sıfırlama Yapmak Mantıklı Mı?

Sıfırlama tehlikeli ve riskli, onda hemfikiriz. Çelişki varsa soru da var. Sorum şu: Sıfırlama çok tehlikeli ve uygulanmaması gerekiyor, nasıl oluyor da yönetmelikte bu işin nasıl yapılacağı yazıyor?

Çelişkili olduğunu düşündüğüm kısımlarda soru sormam kaçınılmaz oluyor Ground üstadım.
Her yasa bile kanuna uygun olmuyor malesef . Neden millet sokaklarda önceden izin almadan gösteri ve eylem yapamıyor. Halbuki anayasaya göre serbest .

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
o şemadaki büyüktür ile büyüktür ve eşittir işaretlerinin kullanımı doğru mu?

not: sanırım anladım. yazılanlarla şema tutarlı değil. acayip saçmalanmış.

Son düzenleme:
Sıfırlama tehlikeli ve riskli, onda hemfikiriz. Çelişki varsa soru da var. Sorum şu: Sıfırlama çok tehlikeli ve uygulanmaması gerekiyor, nasıl oluyor da yönetmelikte bu işin nasıl yapılacağı yazıyor?

Çelişkili olduğunu düşündüğüm kısımlarda soru sormam kaçınılmaz oluyor Ground üstadım.
Eskiden kalma bir ifadedir, zaten şuan uygulanan bir sistem değil. Zaten uygulanması mümkün de değil, gösterdiğiniz son madde sebebiyle. Neden çıkarılmadığı konusu hakkında ise bilgi sahibi değilim.

sıfırdan sonra hayat koruma koy alette nötr şasedeyse ayır, zaten şalter atar bi aradaysa ordan anlarsın,
KARsız sadece sıfırla işleyen tesisler, konfeksiyonlar var çarpılan olursa bi nötr daha atılıyor şaseye ve bu tesisler UD siz tesisat raporu da alıyor sedexten de geçiyor Türkiye'ye hoşgeldiniz

Son düzenleme:
Eskiden sıfırlama yapılyordu, eskiden sac borular vardı eskiden topraklama iletkenı çıplaktı, sonra sıfırlamadan dolayı kazalar yaşanmaya başladı. Sistemde dengesiz yüklenme ve nötr akımı kaçınılmazdır bunu nötr iletken direnci ile çarparsan nötr gerilimini bulursun. Bu gerilimi evindeki prizde de görürsün(dışarı topraklama elektrodu çakıp nötrle bakarak). Nötr akımı trafo yıldız noktasına döner. Sen bunu makineye verir elinle de dokunursan bu gerilime mağruz kalırsın. Nötr koparsa b*ku yersin. O yüzden kimse burda kalkıp sıfırlamayı savunmasın.
Kısa vadede topraklama yapma şansın yoksa yapacağın tek şey kaçak akım rölesi takmak hatta 10mA lik kullanıp ikiye üçe bölmektir.
Bu dediğin trafonun üç fazı arasında dengesiz yüklenme durumu varsa olur. Eğer üç faz arasında dengesiz yüklenme varsa sıfırlama çalıştığında trafonun nötr noktasının dengesi bozulur, artık nötr olmaz. Dolayısıyla sigorta atmaz ve nötr ucunda gerilim görürüz.

Nötr kopma tehlikesini konu açarken bahsettim. Ben sıfırlama çok güvenlidir şeklinde bir savunma yapmıyorum.

Bu dediğin trafonun üç fazı arasında dengesiz yüklenme durumu varsa olur. Eğer üç faz arasında dengesiz yüklenme varsa sıfırlama çalıştığında trafonun nötr noktasının dengesi bozulur, artık nötr olmaz. Dolayısıyla sigorta atmaz ve nötr ucunda gerilim görürüz.

Nötr kopma tehlikesini konu açarken bahsettim. Ben sıfırlama çok güvenlidir şeklinde bir savunma yapmıyorum.
İşletme topraklaması ile sıfırlamayı birbirine karıştırmışsınız temel bilgilerinizde büyük sıkıntı var !

İşletme topraklaması ile sıfırlamayı birbirine karıştırmışsınız temel bilgilerinizde büyük sıkıntı var !
İşletme topraklamasıyla ne alakası var? Nötr ucunun toprağa bağlanmasından hiç bahsetmedim bile. Sıfırlamada da cihaz gövdesindeki akım trafonun yıldız ucuna yanı nötr ucuna döner. Böylece sigorta attırılmaya çalışılır.

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,985
Son üye
sSait Başdaş

Yeni konular

Geri