Dc motor yerine AC motor seçimi

arkadaşım dc motor genelde 0 ve 4000 vot arası çalışır 400 volttaki devri sayısını biliyorsan bu motorum verine 50 hz deki aynı devirde bır ac mtor kullana bilirsin ben bır kablo fabrikasında çalışıyoeum bizim kullandığım makinaların hepsinde dc motor vardı mtorların bakımları çok fazla olduğu için hepsini ac motorlarla değitirdim ve hepsindende memnunum senin sadece dikkat etmen gereken olay dc mtorun maksşmum hızı ile takacağın ac motorun maksimum hızının ve kw gücünün aynı olmasıdır şimdiden kolay gelsin

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Motor etiketinde 3PS yazmışsın sanırım 3 beygir yani 2,2kw gibi birşey oluyor.Dcmotorlar AC motorlara göre daha güçlü oluyor ve tork problemi olmuyor.Eğer illede AC motor kullanıcam diyosan en az 3KW hatta 5,5KW motor kullanmanı öneririm.İnverteride V/f özelliği olan bir inverter seçersen yüksek devirlerde dahi problem yaşanacağını zannetmiyorum.

Mrb. bende benzer bir uygulama yapacam yeni bir konu açmadım gereksiz kalabalık olmasın diye...
şimdi elimizde bir cıvata makinası var üzerinde 110 kw. Medel marka bir dc. sürücü var motorun ise etiketi silinmiş ama gövdeye bakarsan 100-110 kw. var...
ama dc.sürücü ac beslemesinden akımları ölçtuğumde her faz 15 amper çekiyor boşta.. yükte ise 22 ampere çıkıyor...
şimdi düz mantık gidersek bu akım 11 kw ac bir motorun çekeceği bir akım dc motor bu yüke çok büyük.... ben bunun yerine 18,5 kw. bir ac motor bağlamak istiyorum bu motorun 38 amper etiket akımı var ....
Dolayısıyla bu 18.5 kw motor işimizi rahat görür diye düşünüyorum ....
düz mantık hesabım dogrumu yoksa gözden kaçırdığım bişey varmı?..
yardimlariniz için şimdiden teşekkürler....

Aksi bir görüş belirten olmadığına göre bizim düz mantıkda bir sorun yok herhalde....
bu hafta bu işi halledecem bir sorun çıkamaz inşaallah...

Aksi bir görüş belirten olmadığına göre bizim düz mantıkda bir sorun yok herhalde....
bu hafta bu işi halledecem bir sorun çıkamaz inşaallah...
Arkadaşların atladığı bir konu da şu: pek çok ac motorun arkasında bir pervane vardır ve soğutmayı onunla yapar. Eğer motorunu nominal devrinden daha düşük devirlerde çalıştıracaksan yani mesela etiketinde 2850d/d yazan bir motor seçtin ve çoğunlukla 1500-2000 devirlerde çalıştırıyorsan motorun yanar. Ya aktif soğutmalı bir motor seçmelisin ya da arka pervanesini söküp kendin bir fan bağlayarak aktif soğutma yapmalısın. Bu konuyu atlama.

Motor 1500d/dak.çalışacağı nominal devirde aşağı yukarı bu devir...
yani sogutmayla ilgili bir sorun olmayacaktır...
güç konusunda biraz çekimserim sonuçta 110kw. motorun yerine 18,5 kw. motor takacam....

Motoru bugün çalıştırdım genel itibariyle bir sıkıntı yok ...yalnız kasnak çapı biraz büyük olmuş 25hz. de Makina istenilen devire ulaşıyor..... akım olarak yükte 38 amper çekiyor oda motorun max.akımı ama kasnak çapını yarın 40cm. den 25cm.ye düşüreceğim motor biraz rahatlar ve amperde düşer....
18,5 kw motorun yeterli olduğu bir makinaya110 kw motoru ne diye koymuşlar en çok da ona şaşırdım...

Dün kasnagi 25 cm. düşürdüm motor tam 50 hz. de İstenilen devire ulaştı ve amperde ortalama 28 ampere düştü ...

110 kw motoru takanlar ileriye yonelik diyerekten aliciya satiyolar ama tamamen hirsizlik yani hic bi anlamida yok oraya hic kafan takilmasin sen dogru olani yapiyosun

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,969
Son üye
kdrtkn

Yeni konular

Geri