Dc motor yerine AC motor seçimi

hasanium

Üye
slm arkadaşlar, elimizde bulunan bir makinanın dc motorunu ac yapmak istiyorum,
dc motor etiket bilgileri 3PS 3600 1/min, bunun ac olarak motor bilgileri ne olması gerekiyor bunu bilen varsa paylaşabilir mi, teşekkür ederim

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sürücü kullanacaksanız tabi ki AC sürücü olmalı. Motor da aynı güçte(eskisi kaç kw ise) olmalı ve devri 3600/dakika olmalı.

Ac otorda 3600 devrı alamazsınız, standart devir, 3000 devırdır. Ac motora dönunce, h

slm arkadaşlar, elimizde bulunan bir makinanın dc motorunu ac yapmak istiyorum,
dc motor etiket bilgileri 3PS 3600 1/min, bunun ac olarak motor bilgileri ne olması gerekiyor bunu bilen varsa paylaşabilir mi, teşekkür ederim

motor gücünüz nedir ve 3600 devre herzaman çıkma ihtiyacınız var mıdır?

motor genelde hangi hızlarda çalışmaktadır. uygulama nedir?

cevaplarsanız motor ile ilgili çalışma yapabiliriz...

Sürücü kullanacaksanız tabi ki AC sürücü olmalı. Motor da aynı güçte(eskisi kaç kw ise) olmalı ve devri 3600/dakika olmalı.

MOTOR AYNI GÜÇTE OLMAYABİLİR UYGULAMAYA GÖRE 1 VEYA 2 ÜSTE BİLE ÇIKABİLİR...önemli olan hangi devirde ne kadarlık mekanik güç ihtiyacı var ise ona uygun motor boyutlandırmak gerekir...

Moderatör tarafında düzenlendi:
motor devrını frekansı artırarak elde edebılırsın delta surucu 300hz calısabılır benım gordugum
abb surucude kutup sayısı ve frekansal oynayabılıyorsun oncelerı bır sıstemı 6000 d cıkarmıstık
dusuk devırde calısacaksan ve moment ıhtıyacın yuksek olur
motor rulmanlarını ıyı tespıt etmen lazım
motoru dusuk devırle calıs max cıkısını kayıs kasnak sıstemı veya reduktor kullan
dc motor dayanıklıdır degıstırmenı onermem

vay be bu sürüğcü neymiş her derde deva
al bir iki kutuplu motor istedin devirde kulan 10-100-1000- 10000 olmadı 18000. dk/dv
neden uğraşacaksın kasnakla kayışla dişlilerle kolay gelsin

dc motorlar Bakım gerektiriyo fazlaca..o nedenle değiştirilmek isteniyor genelde..eğer değiştireceksen dc motor etiketinden daha güçlü bir ac motor kullanman lazım tabi ona göre sürücüde ama gücü belirtmemişsin..

arkadasların gozden kacırdıgı bir nokta... dc motor kullanılmıssa buyuk olasılıkla hassas devır istenen bır sistem. ac motorlarda artan yukle beraber motorda cıddı devır kayıpları olusmakta.. bu nedenle bı cok sıstemde cook daha guclu ac motor kullanmak gerekır.. ben boyle bırkac uygulama yaptım.. zorunlu bır durum yoksa dc ile devam etmeni oneririm..

arkadaşım dc motorun gücü işletmenin gerektirdirdiği limitlerde seçilmişse gücü 1,5 kat büyültmen gerekir. çünkü dc motorun torku ac ye göre fazladır ve aynı torku almak istiyorsan daha fazla güce ihtiyacın olacak. 3600 devir/dk kısmını ise motoru sipariş verirken iste yapılır. standart üretim değil bildiğim kadarıyla. ama eğer arada redüktör felan kullanıyosan ona bak devri ordan ayarlarsın.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri