RS-775 3000 rpm

Tamam, eğer motor dönmeyecekse ve siz sadece karşı tork jenere etmek için uygulayacaksıanız o zaman RS775 ve türevlerini unutun, ondan çok daha fala tork elde edebileceğiniz motorlar var.

1. Acele ile bir şey satın almayın.
2. Elektroniğinin ve programlamanın nereye kadar olan kısmını yapabilirsiniz.
3. Tekrar ediyorum, ama Stepper Motoru düşüne bilirsiniz, tutma torku yüksektir, elinizle çeviremezsiniz.
4. Tepkime (Response) hızı ne olacak? (ve torka) ona göre redüksiyon ekelenebilir veya gerek kalmayabilir.
5 El tartısı varsa yaklaşık gereken torku ölçebilirsiniz

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Tamam, eğer motor dönmeyecekse ve siz sadece karşı tork jenere etmek için uygulayacaksıanız o zaman RS775 ve türevlerini unutun, ondan çok daha fala tork elde edebileceğiniz motorlar var.

1. Acele ile bir şey satın almayın.
2. Elektroniğinin ve programlamanın nereye kadar olan kısmını yapabilirsiniz.
3. Tekrar ediyorum, ama Stepper Motoru düşüne bilirsiniz, tutma torku yüksektir, elinizle çeviremezsiniz.
4. Tepkime (Response) hızı ne olacak? (ve torka) ona göre redüksiyon ekelenebilir veya gerek kalmayabilir.
5 El tartısı varsa yaklaşık gereken torku ölçebilirsiniz
Öncelikle cevaplarınız için teşekkürler.

1. Bir süredir araştırıyorum, dediğiniz gibi aceleye getirip paramı çöpe atmak istemiyorum.

2. Önceki gün ufak şarjlı tornavida motorunu söküp direksiyonun gerekli olan arduino leonardo, bts 7960 bağlantılarını yapabilecek miyim diye denedim ve sorunsuz çalıştırabildim.

3. Direksiyon setleri için step motor olmaz diyorlar ancak sebebini bilemiyorum. 12-24v düşük akım ve mümkün olduğunca yüksek tork üretebilen DC motor öneriyorlar. HC 970 uygun deniyor ancak piyasada yok. 40-44 kg/cm tork ürettiği belirtiliyor.

4. Kastettiğiniz buysa tork artırmak için direksiyon milinde 1'e 4-5 olacak şekilde kasnak kullanıyorlar. örnek olarak motor milinde 20 dişli, direksiyon milinde 80-100 dişli gibi.

5. O imkanım yok ancak daha önce kullandığım logitech g29 torku fena değildi. 2.1 nm torka sahipti ve bunu 2 adet rs 555sh-15260 motoruyla sağlıyordu ancak direksiyonda devasa büyük bir dişli vardı. 2 adet rs-555 motoru 24v 1.75a adaptörle besliyordu ve en ufak bir ısınma olmuyordu.

Bu fiyat bandında önerebileceğiniz dc motor varsa tavsiyenizi öğrenmek isterim.

Merhabalar bir tasarım çalışmasında yarı çapı 25 cm olan bir daire içinde ucuna bağlı kütle olan özgül ağırlığı 7 ve 14 Kg dır.yarı çapı 25 cm eksen içinde dönerken dönme çevrim momentumu nu hesaplayadım.birçok formül denedim hepsinden de farklı sonuçlar çıktı.Bana doğru formül ve sonuçla yardımcı olabilecek arkadaş varmı.?
Merhabalar bir tasarım çalışmasında yarı çapı 25 cm olan bir daire içinde ucuna bağlı kütle olan özgül ağırlığı 7 ve 14 Kg dır.yarı çapı 25 cm eksen içinde dönerken dönme çevrim momentumu nu hesaplayadım.birçok formül denedim hepsinden de farklı sonuçlar çıktı.Bana doğru formül ve sonuçla yardımcı olabilecek arkadaş varmı.?
7 kg olan bir malzeme aynı 25 cm çap içinde çap ve düzlemde dönüyor.14 kg olan malzeme de aynı çap ve düzlemde dönüyor.her ikiside ayrı ayrı hesaplanması gerekiyor.

Ekli dosyalar

• IMG_20240229_192701.jpg
    IMG_20240229_192701.jpg
    163.6 KB · Görüntüleme: 6
4. Kastettiğiniz buysa tork artırmak için direksiyon milinde 1'e 4-5 olacak şekilde kasnak kullanıyorlar. örnek olarak motor milinde 20 dişli, direksiyon milinde 80-100 dişli gibi.
Genelde 60 dereceyi 0.5 sn de dönmesi isteniyor . Buna göre motorunuzun 180 RPM de dönmesi gerekir. ( Motor, sürekli dönmesede birkaç tur dönüyor )

Bu hızı almak ve fazla tork alabilmek için (mesela 1/3+1/3 redüksiyon ile torkunuzu 9 kat arttırabilirsiniz) dişli veya triger kasnak kullanarak, 3000RPM li DC motor ile yapabilirsiniz.
(daha fazla redüksiyon pratikte kolay olmuyor ama yapabilirseniz tabiki olur.

RS775 motorun ısınması, amatör ve kısa süreli çalışan yerlerde kullanıldığı için problem olmayabilitr
Ancak hem az akım çeksin, hemde torku yüksek olsun derseniz , maalesef mümkün görünmüyor
Kaldık size 3000RPM motor rahatlıkla yetiyor . Tabiki redüktörle

5. O imkanım yok
Söylediğim tartı 175 TLye Koçtaşta saılıyor. Ancak karar sizin

3. Direksiyon setleri için step motor olmaz diyorlar
Kim diyor?

Ama spepper motorla gayet güzel oluyor.

ffboard_stepper.jpeg

Genelde 60 dereceyi 0.5 sn de dönmesi isteniyor . Buna göre motorunuzun 180 RPM de dönmesi gerekir. ( Motor, sürekli dönmesede birkaç tur dönüyor )

Bu hızı almak ve fazla tork alabilmek için (mesela 1/3+1/3 redüksiyon ile torkunuzu 9 kat arttırabilirsiniz) dişli veya triger kasnak kullanarak, 3000RPM li DC motor ile yapabilirsiniz.
(daha fazla redüksiyon pratikte kolay olmuyor ama yapabilirseniz tabiki olur.

RS775 motorun ısınması, amatör ve kısa süreli çalışan yerlerde kullanıldığı için problem olmayabilitr
Ancak hem az akım çeksin, hemde torku yüksek olsun derseniz , maalesef mümkün görünmüyor
Kaldık size 3000RPM motor rahatlıkla yetiyor . Tabiki redüktörle

Söylediğim tartı 175 TLye Koçtaşta saılıyor. Ancak karar sizin

Kim diyor?

Ama spepper motorla gayet güzel oluyor.

Ekli dosyayı görüntüle 106120

Allah Allah step motorla oluyorsa neden direksiyon seti yapan kişi olmaz demiş enteresan. Eğer step motor kullanılabiliryorsa direksiyon seti için motor, mil, kayış, kasnak vs. ile uğraşıp onlara kabin yapmakla da uğraşmaya gerek kalmıyor.

Ancak step motorlar, arduino leonardo ve motor sürücüsü olarak 40 amper bts7960b ile uyumlu mu? Biraz bakındım ama bir sonuç bulamadım. Şu ana kadar bütün planımı dc motor üzerine yaptığım için elimdeki encoder, arduino ve bts7960 ile uyumlu değilse mecbur dc motorda kalmam gerekecek.

Örneğin şu linkteki motor uyumlu mudur?

https://www.cnc-marketi.com/urun/urun-2-2-nm-step-motor-nema-23-57hs22

Alttaki linte, uğraşanlar. Nemaa34 ile yapmışlar, Nema 23 te olur, ancak en azından 2 kasnaklı redüksiyon yapmak mesela 1/3 gibi (bu tamamen mekanik sınırlamadan, daha fazla yapabilirsiniz)

https://www.xsimulator.net/community/threads/direct-drive-stepper-motor.15204/

Sizin BTS7960 tan da bahsedilmiş ancak open loop olduğu için tercih edilmemiş, enkoder kullanılmış ve bir çift H-Bridge tercih edilmiş, daha ucuz olduğu için.

Şu ana kadar bütün planımı dc motor üzerine yaptığım için elimdeki encoder, arduino ve bts7960 ile uyumlu değilse mecbur dc motorda kalmam gerekecek
Birtek BTS7960 konusu var kimi kullanmış kimide H-Bridge yapmış, Arduine ve Enkoderi zaten kullanacaksınız.
Elinizde DC motor varmı? Redüktör yaparım (dişli veya triger kayışlı) diyorsanız tabiki olur.

Alttaki linte, uğraşanlar. Nemaa34 ile yapmışlar, Nema 23 te olur, ancak en azından 2 kasnaklı redüksiyon yapmak mesela 1/3 gibi (bu tamamen mekanik sınırlamadan, daha fazla yapabilirsiniz)

https://www.xsimulator.net/community/threads/direct-drive-stepper-motor.15204/

Sizin BTS7960 tan da bahsedilmiş ancak open loop olduğu için tercih edilmemiş, enkoder kullanılmış ve bir çift H-Bridge tercih edilmiş, daha ucuz olduğu için.

Birtek BTS7960 konusu var kimi kullanmış kimide H-Bridge yapmış, Arduine ve Enkoderi zaten kullanacaksınız.
Elinizde DC motor varmı? Redüktör yaparım (dişli veya triger kayışlı) diyorsanız tabiki olur.
Linki inceleyeyim hocam teşekkürler.

Elimde bir tek motor eksik. RS775'in yükte ve durdurmadaki akımını ölçen bir video gördüm, motor yüke binince ve durdurulunca 12v 25-26a akım çekiyor. Bunu görünce RS775'ten tamamen vazgeçtim. Motor aramaya devam ediyorum acele etmiyorum ama dc motor seçeneği çok sınırlı sanırım.

Ben de zamanında araştırıp yapmayı planlamıştım böyle bir şey. Motorun buradaki amacı kesinlikle hız değil, elinize uyguladığı tork kuvvetidir, ki yaptığınız sistemin adı da FFC force feedback yani çeviride kuvvet geri beslemesi olarak geçiyor. Bir viraja hızlı girdiğinizde direksiyonu çevirirken elinize ters tepki kuvveti uygulasın diyedir. Bu sistemi kesinlikle dişli ile yapmayı önermiyorlar, Hele hele redüksiyonlu motorlar filan bu iş için güç anlamında çok uygun olsa da bu noktada da işin içine ses giriyor. Direksiyonu her çevirdiğinizde dişli sesi duymak nasıl hoş olmayacağı gibi, fazla redüksiyon uygulanmış dişliyi çevirmek de elinize olmaması gereken bir ters kuvvet etkitecektir. Bu sistemi genellikle 20-60 20-80 20-100 dişli kayış sistemi ve 775 tarzı motorlar ile yapma amaçları biraz da budur. Sanırım iyi bir şey yapmak isteyenler de step motorları kullanıyor.

Ben de zamanında araştırıp yapmayı planlamıştım böyle bir şey. Motorun buradaki amacı kesinlikle hız değil, elinize uyguladığı tork kuvvetidir, ki yaptığınız sistemin adı da FFC force feedback yani çeviride kuvvet geri beslemesi olarak geçiyor. Bir viraja hızlı girdiğinizde direksiyonu çevirirken elinize ters tepki kuvveti uygulasın diyedir. Bu sistemi kesinlikle dişli ile yapmayı önermiyorlar, Hele hele redüksiyonlu motorlar filan bu iş için güç anlamında çok uygun olsa da bu noktada da işin içine ses giriyor. Direksiyonu her çevirdiğinizde dişli sesi duymak nasıl hoş olmayacağı gibi, fazla redüksiyon uygulanmış dişliyi çevirmek de elinize olmaması gereken bir ters kuvvet etkitecektir. Bu sistemi genellikle 20-60 20-80 20-100 dişli kayış sistemi ve 775 tarzı motorlar ile yapma amaçları biraz da budur. Sanırım iyi bir şey yapmak isteyenler de step motorları kullanıyor.
G29'u satmamdaki en önemli sebep dişli sistem oluşundan dolayı felaket sesli çalışıp yarışlarda kerb'den geçerken takır tukur diş atlamasıydı. O yüzden onu sattım ve kendim evde çok daha ucuza çok daha sessiz bir sistem yaparım dedim. Motor hariç her şey mevcut ancak ilk denemem olacağı için yüksek fiyatlı motora yanaşmak istemiyorum çünkü sonuçta boşa para harcamış olma ihtimali de az değil. Dolayısıyla RS775 olmasa da o fiyat bandında bir motor bulabilirsem yapacağım. RS775'in 300 waat'a kadar çıktığını görünce direkt siparişi iptal ettim.

Yukarıdaki linkten Step motorla yapan kişinin konusuna baktım o da çok sesliymiş ve yapan kişi de yarım bırakıp hoverboard motoruna geçmiş. Onunla da bir video atmış ancak en son 2021'de yazmış, sonrası muamma.

HC 970 motor bulabilsem onu alacağım ama hiçbir yerde yok.

G29'u satmamdaki en önemli sebep dişli sistem oluşundan dolayı felaket sesli çalışıp yarışlarda kerb'den geçerken takır tukur diş atlamasıydı. O yüzden onu sattım ve kendim evde çok daha ucuza çok daha sessiz bir sistem yaparım dedim. Motor hariç her şey mevcut ancak ilk denemem olacağı için yüksek fiyatlı motora yanaşmak istemiyorum çünkü sonuçta boşa para harcamış olma ihtimali de az değil. Dolayısıyla RS775 olmasa da o fiyat bandında bir motor bulabilirsem yapacağım. RS775'in 300 waat'a kadar çıktığını görünce direkt siparişi iptal ettim.

Yukarıdaki linkten Step motorla yapan kişinin konusuna baktım o da çok sesliymiş ve yapan kişi de yarım bırakıp hoverboard motoruna geçmiş. Onunla da bir video atmış ancak en son 2021'de yazmış, sonrası muamma.

HC 970 motor bulabilsem onu alacağım ama hiçbir yerde yok.
biraz hurdacı vesaire hatta şarjlı matkap motorları vs araştırıp ilk deneme için bir seçenek olarak kullanılabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,967
Son üye
Gokhanttu

Yeni konular

Geri