RS-775 3000 rpm

Step motorla yapan kişinin konusuna baktım o da çok sesliymiş
Herkesin yorumu başka türlü olabiliyor, çok fazla Stepper Motor ile yapan var.
Siz triger kayışlı redüktör yapabilirseniz olayı istediğiniz gibi çözebilirsiniz.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
biraz hurdacı vesaire hatta şarjlı matkap motorları vs araştırıp ilk deneme için bir seçenek olarak kullanılabilir.
Bursa gibi bir şehirde gezmediğim yer kalmadı hocam maalesef uygun motor bulamadım. Ellerinde olanların hepsi çok ufak motorlardı.
Herkesin yorumu başka türlü olabiliyor, çok fazla Stepper Motor ile yapan var.
Siz triger kayışlı redüktör yapabilirseniz olayı istediğiniz gibi çözebilirsiniz.
Bakalım hocam motor aramaya devam ediyorum. İlginiz, yorumlarınız için teşekkür ederim.

Rs-775 3000 rpm olan motor bugün geldi ve deneme fırsatım oldu. Yetersiz geleceğini bilsem de sonucu merak ettiğim için ilk önce 12v 1a modem adaptörüyle denediğimde parmaklarımla çok rahat durdurabiliyordum ve en fazla 7.5w çektiğini gördüm.

Daha sonra eski bir uydu alıcısından söktüğüm güç kaynağıyla 12v kanalından denediğimde hız aynı olsa da tork ciddi manada değişti ve parmaklarımla yavaşlatabilsem de durduramadım.

En son aynı güç kaynağının 22v çıkışıyla denediğimde hız bayağı yükseldi, onda da durduramadım ancak fırça kısmında çakmak taşı misali kıvılcımlar olduğunu görünce daha fazla zorlamadım. Zaten benim için hız önemli değil.

12v çıkışından beslediğimde boşta ve durdurmaya çalıştığımdaki esnada çektiği güç aşağıdaki gibi. Bu konuyu merak edenler için en azından ufak bir bilgi olması açısından paylaşıyorum.

İnternetteki yüksek devirli olan modelleri için yapılan testlerdeki 12V 25A nere, bu sonuçlar nere. Sebebi nedir anlamadım. Sadece düşük devir bu kadar etkilemez diye düşünüyorum.

Ekli dosyalar

• boşta.jpg
    boşta.jpg
    68.6 KB · Görüntüleme: 7
  • yükte.jpg
    yükte.jpg
    70 KB · Görüntüleme: 8
19v 3.42a laptop adaptörüyle denedim tork bayağı yükseldi. Parmaklarımla durdurmaya çalıştığımda 36 watt gördüm, muhtemelen daha fazla zorlayabilseydim 50 watt'ı görecekti.

19v 3.42a laptop adaptörüyle denedim tork bayağı yükseldi. Parmaklarımla durdurmaya çalıştığımda 36 watt gördüm, muhtemelen daha fazla zorlayabilseydim 50 watt'ı görecekti.
En fazla 20V ile kullanılıyor, 18V kullananlar var. Elinizde 0.47ohm watlı direnç varsa seri bağlayıp deneyebilirsiniz.

En fazla 20V ile kullanılıyor, 18V kullananlar var. Elinizde 0.47ohm watlı direnç varsa seri bağlayıp deneyebilirsiniz.
Elimde direnç yok ancak en son bilgisayar güç kaynağıyla denedim. Parmaklarımla durduramadığım için pensenin arasına bir bez koyup, mile zarar vermemek için o şekilde mili penseyle tutup durdurmaya çalıştım, yine tam durduramasam da neredeyse durma noktasına geldi. Bu esnada 86 watt civarı güç çekti. Tork olarak beklediğimden epey yüksek çıktı ya da arada bez olduğu için penseyle tam sıkamadım.

Sanırım işimi görecek, tabii ısınmazsa.

Isınır 12-14cm pc fanıyla destek atarsın
Düşük güç tükettiği için ısınmaz diye düşünmüştüm ancak bakacağım artık :) Yüksek rpm modelleri yük altında 300w çekerken bu en fazla 100w çekecek gibi.

Motor konusunda bir bilgiye sahip değilim ama 775 motorların muhtamelen bakır sargılı ve kaliteli olanları da vardır bakır kaplamalı olup orta kalite olanı da vardır çok kalitesiz olanı da vardır diye düşünüyorum. Sürekli olarak motora karşı bir kuvvet uygulayacaksınız bu sebeple motor 20-30dklık oynayışlardan sonra kolaylıkla 50-60 derecelere ulaşabilir, burada da siz takibini yapıp ihtiyacına yönelik soğutmayı sağlamaya çalışacaksınız

Motor konusunda bir bilgiye sahip değilim ama 775 motorların muhtamelen bakır sargılı ve kaliteli olanları da vardır bakır kaplamalı olup orta kalite olanı da vardır çok kalitesiz olanı da vardır diye düşünüyorum. Sürekli olarak motora karşı bir kuvvet uygulayacaksınız bu sebeple motor 20-30dklık oynayışlardan sonra kolaylıkla 50-60 derecelere ulaşabilir, burada da siz takibini yapıp ihtiyacına yönelik soğutmayı sağlamaya çalışacaksınız
Elimde bolca fan mevcut, en kötü ihtimal fan ile soğuturum dediğiniz gibi.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri