CNC yapımı hakkında (Vida kanalı Açma)

certyy

Üye
Merhaba arkadaşlar, abiler. Bir cnc yapmaya karar verdim. 15 mm aluminyum kullanarak yapacağım. Ancak şu vida kanalları kafamı kurcalıyor. Ben 2 boyutlu olarak parçaları çizip kestireceğim. Peki vida kanallarını nasıl açtıracağım? Biliyorsunuz ki bu iş çok hassas bir iş. Milimetrelik bir hata eksen sonunda korkunç hatalara dönüşebiliyor. Beni aydınlatırsanız sevinirim. Herkese iyi çalışmalar.

Vida kanallarından kastını anlamadım? 15mm aluminyum üzerinde delik ve diş açmaktan mı bahsediyorsun? Yoksa parça bağlanacak zemindeki genelde kullanılan T şeklindeki kanallardan mı?

Her ikisi için de 15mm aluminyumla uğraşmana gerek yok. Artık türkiyede hemen her şehirde sigma profil bulunabiliyor.
internette sigma profil diye arat. doguş kalıp isimli firma türkiyenin önde gelen firması bu konuda.
Montajı kolay. istediğin ebatlarda kestir vidala :)

Vida kanallarından kastını anlamadım? 15mm aluminyum üzerinde delik ve diş açmaktan mı bahsediyorsun? Yoksa parça bağlanacak zemindeki genelde kullanılan T şeklindeki kanallardan mı?

Her ikisi için de 15mm aluminyumla uğraşmana gerek yok. Artık türkiyede hemen her şehirde sigma profil bulunabiliyor.
internette sigma profil diye arat. doguş kalıp isimli firma türkiyenin önde gelen firması bu konuda.
Montajı kolay. istediğin ebatlarda kestir vidala :)
Vida diş ve deliklerinden bahsetmiştim evet. Sigma kullanmayı düşündüm ama sonradan bunda karar verdim. Yatay bir plaka düşünün. Üstüne başka bir plakayı dikey şekilde monte edeceksiniz. Dikey plakaya diş açılması lazım. Ancak bu dişlerin tam ortaya merkezlenmesi lazım. Bunu nasıl yapabileceğimi veya yaptırabileceğimi merak ediyorum. :)

Bunu yapacak alet edavatın yoksa tornacının yolu görünür. Bu kararı sigma aleyhine almanın özel bir sebebi var mı? zira işi kolaylaştırıyor epey :) plaka alıp işlemeye nazaran pahalı da değil?

Tornacı da o delikleri muhtemelen el yordamıyla dik matkapla filan deler. yine mükemmel olmaz. aslında o kadar mükemmel olması da gerekmiyor.

sana lazım olan, kaliteli bir komparatör saati ve kaliteli bir dijital kumpas.

önemli olan şasinin ne kadar mükemmel hizalandığı değil, eksen kızaklarının ne kadar mükemmel hizalandığı.. Eğer bunu da, delik ve kesim işlerini hassas makinelerde yaptıramıyorsan, komparatörle, kumpasla ince ince ölçe biçe yapabilirsin. biraz uğraştırır ama, neticede hassas olur. Bir de bu keseceğin parçaları ne için kullanacaksın?

dekoratif şeylerse, eksendeki 0.1 mm kaçıklık filan önemsiz olacaktır. hassas makine parçaları yapacaksan ne zorun var da aluminyum plakayla uğraşıyorsun :) al sigmaları vidala.

Bunu yapacak alet edavatın yoksa tornacının yolu görünür. Bu kararı sigma aleyhine almanın özel bir sebebi var mı? zira işi kolaylaştırıyor epey :) plaka alıp işlemeye nazaran pahalı da değil?

Tornacı da o delikleri muhtemelen el yordamıyla dik matkapla filan deler. yine mükemmel olmaz. aslında o kadar mükemmel olması da gerekmiyor.

sana lazım olan, kaliteli bir komparatör saati ve kaliteli bir dijital kumpas.

önemli olan şasinin ne kadar mükemmel hizalandığı değil, eksen kızaklarının ne kadar mükemmel hizalandığı.. Eğer bunu da, delik ve kesim işlerini hassas makinelerde yaptıramıyorsan, komparatörle, kumpasla ince ince ölçe biçe yapabilirsin. biraz uğraştırır ama, neticede hassas olur. Bir de bu keseceğin parçaları ne için kullanacaksın?

dekoratif şeylerse, eksendeki 0.1 mm kaçıklık filan önemsiz olacaktır. hassas makine parçaları yapacaksan ne zorun var da aluminyum plakayla uğraşıyorsun :) al sigmaları vidala.

Tercih sebebim, görsellik.:D Makinenin tamamı alüminyum plaka olacak. Bugün cnc üreten bir firmanın yetkilisi ile görüştüm. Kendisi diş ve deliklerin bile cnc ile açtıklarını söyledi.

Otomatik kılavuz çekme aparatı olan bir frezeci işini halleder.

Dediklerin guzel ama bu isler icin bi freze sart freze oldumu hemde ray icin yuva, deliklerini hassas araliklarla delme imkanin olur...

S.a. bende cnc yapma işine girmek üzereyim . Sigma profiller i inceliyorum şu sıralar . Bi sorum olcak bu profillerde hassasiyet dediğiniz gibi memnun edici derecedemi . Sonra pişman olmayayım diye muallakda kaldım

Hassasiyetten beklentin ne? Sigma profil ile yapacağın cnc ile motor parçası üretemezsin.

Çok hassas mekanik parçalar işlemek için özel olarak yaşlandırılmış, süper hassas şekilde işlenip taşlanmış, .001 hassasiyetli ölçü aletleri ile montajı sırasında defalarca test edilmiş metaller kullanmak gerekir.

Tabi metale göre, kızaklar ve diğer bütün ekipmanın da en üst seviyede hassas ve kaliteli olması gerekir.

Ama motor parçası, uçak parçası üretmiyorsanız, mm'nin %1'indeki hataların hiç bir önemi yoktur. Hatta benim kanaatim, 0.05 mm gibi hatalar bile neredeyse önemsiz.

Bu yüzden çok takılmaya gerek yok. Hassas bir komparatör ve kumpas alın. Komparatör ve kumpassla Eksen hizalamalarını nasıl kontrol edebileceğinize dair youtube'da dolu video var.

Sigma profili gelişi güzel bir firmadan almayın. Çarpık yamuk dönük olabilir. Doğuşkalıp ürünleri sağlamdır güzeldir.

Gelişi güzel olmayan firmaların sigma'ları genelde alaşım alüminyumdur 6061, 6063 gibi. O da neredeyse demir sağlamlığındadır. sıkıntı yaşatmaz.

Yani amacınıza göre, Eğer 0.05 hassasiyet size yetmeyecekse ( araba yada uçak motoru parçası yapmıyorsanız yeter işte :p ) Zaten cnc yi kendiniz yapmanız bir hata olur. 0.05mm size yetecekse, sigma profil çok pratik.

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,461
Son üye
evenzhou

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri