1000x1500 mm Cnc Yapımı Hakkında Yardım ve Aşamalar

Öncelikle selamun aleyküm abiler, arkadaşlar.
2010 yılında üye olmuş ama şimdiye kadar forumda sadece okumuş bi kardeşinizim.Yaklaşık 5 yıldır reklam işiyle uğraşıyorum.Kayan yazıların p10 panel değil de dizme led ile yapıldığı zamanlarda devre kartı yakıp pic basic yazılımı ile led tabela kontrol kartları yazmışlığım var. Yani elektronikte vaktim oldukça okuyarak çok şeyi başarabilirim.
Fakat cnc biraz mekanik biraz elektronik bir arada olduğundan ve de parçaların biraz maliyetli oluşundan burdaki tecrübelerden faydalanmak istedim.Başlıkta da belirttiğim gibi 100x150 cm kesim alanına sahip bir cnc router yapmak istiyorum.Reklam sektöründeki cnc ler genellikle pek yorulmazlar. En kalın kesilecek materyal 20mm dakota (forex) olucak.Bir de aleminyum kompozit panel kesimi yapar bazen. O yüzden ben de el yapımı bi cihaz yapmak niyetine girdim.

Başlığı açmadan önce cnc&torna sayfasının ilk 4 sayfadaki tüm başlıklarını ve makinesi işleyen tüm arkadaşların yapım aşamalarını hatim ettim. Yaklaşık bir aydır okuyorum :) . Fakat diğer başlıkların altında alakasız yardım isteyen yorum olmamak adına ve ilerleyişi de burda paylaşmak için konu başlattım.

Makinede tb6560 kart, şahin rulmandaki 86HS45 4,5 nm motor veya 86HS85 8,5 nm motor (sizin önerilerinize göre) ve M542 step sürücü kullanmayı düşünüyorum.

Sistemi önce elektronik parçaları alıp masamda çalıştırdıktan sonra kurmayı düşünüyorum.(çizim için de lazımlar)
Alt destekli mil 20 mm ve 20,05 vidalı miller ile işleyecek Allahın izniyle.Tasarım olarak da suat abinin tasarımının üzerinde gidicem .Kule aleminyum olucak ve muhtemelen cnc de kesilecek. Fakat Çizimi Tek seferde yapmam için motorların ve rulmanların elimde olması gerek.

*Öncelikli yardım isteyeceğim konuya gelirsek, Benim x ekseninin 100 cm olacağından, kulenin ortadan tek vida ile gezdirildiğinde sağ solunun bağımsız bi hareket yapma ihtimali var mı, çift mil şart mıdır?
Eğer ki tek yaparsam bu makinenin tüm eksenlerine 4,5 nm y hareketine 8,5 nm mi almalıyım?
değil ise tek eksene iki motor koyacak isek bunun sürücü olayı hakkında hiçbir bilgim yok, Yani iki adet amperi ve nm' si düşük motor mu alacağız?
Yani arkadaşlar benim malzeme listemi belirlemem gerekiyor, bu sistem için önereceğiniz motor güçlerinin seçiminde yardım istiyorum.
Projenin başlaması için ilk aşama doğru malzeme seçimi, şimdiden teşekürler.

kulenin ortadan tek vida ile gezdirildiğinde sağ solunun bağımsız bi hareket yapma ihtimali var mı
şasenin mukavemetine, eğilip bükülmesine göre bağımsız hareket eder..
benim makinenin vidalı milleri takılmadan önce özellikle baktım artı eksi olarak bir parmak oynuyordu
harcayabileceğin paraya göre kendin belirlemen gerek
çünkü
ekstradan 1 motor 1 sürücü kaplin vidalı mil somun ıvır zıvır masrafın olacak
aynı zamanda sağlı sollu aynı çalışacak diye tek bir sürücüde kullanmanı tavsiye etmem mach3 deki bir özellikle y eksenini 4. eksen olarak tanıtıp kartındaki 4. eksen çıkışına sürücü ve motorunu bağlayabilirsin.

Köprüyü oldukça güçlü yapmaya çalışıcam fakat yine de tedbirimizi alalım bu motor konusunda, hataya pay bırakmıyalım. Çünkü dükkanda kullanılacak, ev işi değil. Elden gelenin en iyisini yapalım ki tekrar uğraşa vakit bulamayabiliriz yaza.
Diyorsanız ki bu işin hakkı çift motordur, çift yaparım. Peki nm ler hakkında öneriniz nedir ?
Çifli eksen ve diğerlerine kaç nm motor koyayım böyle bi ebat makinede ?
Bir de güç kaynağı olayı var, alacağımız motorlara göre .

Kesip biceceginiz malzemeye gore kendiniz belirleyeceksiniz benim kullandigim motorlan 2nm lik sanirim 3amper. Makinenin eksenleri duzgun ve aktarma unsurlari da gayet kasintisiz rahat donebiliyor ise bu motorlarda yeterlidir. Onemli olan ihtiyac nedir onu belirlemek

5-10-20 mm forex, 3-5-10 mm pleksiglas, 0,25 mm alüminyum saclı 0,4 cm kompozit panel ve aynalı dekota kesimi yapıcam. Makinenin şasesini çok güvendiğim demir ve aluminyum doğrayan bi abimle yapıcam. Mekaniğinde pek sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. O Halde ben işimi biraz daha garantiye alıp x ve z hareketine 4,5 nm 4,2 amper motor alıyorum. Peki çift motorla çalışacak eksene mach3 ile 4. eksen işini karıştırmasak da 6 amper sürücü ve iki adet 3 amper motor alsak bağlama şansımız var mı ? Bunun bir sorun oluşturma ihtimali var mı ?

Kesmeyi planladığın malzemeler için bence 4.5 nm lık motorlar işini görür.
Tek mil olayına gelince eğer imkânın varsa çift motor ve mil kullan. Kompozit panel kesmeyi düşünüyorsun bu iş biraz zorlar makinanın. Gerekli sağlamlık olmazsa merkezden tek mille kesimlerde sıkıntı yaşayabilirsiniz.
Kolay gelsin

Ben tek mille sorun yaşamadım ama tabi ustaları dinlemek lazım. Benim yaşamamam sizin de yaşamayacağınız anlamına gelmez.

Değerli yardımlarınız için teşekkürler arkadaşlar. Bana bir de şu y hareketi için fikir verirseniz çok sevinirim. Şart mı bu 4 eksenli kartı ve 2 sürücü almam, illa farklı yollarla yapmış olanınız vardır diye düşünüyorum.

Değerli yardımlarınız için teşekkürler arkadaşlar. Bana bir de şu y hareketi için fikir verirseniz çok sevinirim. Şart mı bu 4 eksenli kartı ve 2 sürücü almam, illa farklı yollarla yapmış olanınız vardır diye düşünüyorum.
Aynı eksende 2 motor kullanmak için ya 4 eksen kart ve 2 sürücü kullanmak gerekir yada 4.5 nm 2 motor kullanıyorsan 3 eksen kart ve 12 nm lık tek sürücüyle 2 motor sürebilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri