60x60 CNC Yapımı

Sn turgut94 tebrik ve hayraklıklarımı iletiyorum, merakla takip ediyorum. Her aşamadan sık sık haberdar ederseniz çok sevinirim. İyi çalışmalar.

Router büyük kısmı bitti yavaş yavaş elektronik kontrol kısmına geldim.Sürücüleri Y ekseninin arkasına monte etmeyi düşünüyorum fakat teredütlerim var.
Acaba spindere yakın olması ve titreşime maruz kalması durumunda acaba çalışmasını etkilermi bilmiyorum.Eğer sorun olursa tekrar oradan çıkarıp başka yere almak baya sıkıntılı olur,sizlerinde görüşünü almak isterim.

Sn. Turgut öncelikle tebrikler.

Titreşim yüksek olacaksa belli bir zamandan sonra sürücülerde basit elektronik arızalara sebeb olabilir.
Başarılar

Sürücüleri monte ettiğin saçı lastik takozlarla gövdeye bağlarsan bir şey olmaz.
Doğru yer makinenin altıdır.
Ayakların uygun bir yerine pano...

Motorları gövdeye uygun flanj ile bağla.
Etli Al boru gibi .

Motorları mile elastik kaplinle bağla , çok önemlidir.

Millerde mutlaka kaliteli sonlandırma rulmanı kullan , 5-10 TL lik oynar yatak değil !
Pahalı gelirse kendin yap ( büte kullan ).

Bir hobi çalışması değil,adeta orijinal bir "cnc tezgahı" gibi görünüyor,tebrikler,işte sanat,ustalık,teknik uygulama(Otomasyon) ile birleşince ortaya sanat eseri gibi bir "hobby cnc tezgahı" çıkabilmiş(Yalnızca motor ve sürücülerle ilgili olan final kısmı kalmış),işte bu azmin ve çalışmanın bir sonucudur,Allah nazardan saklasın inşallah,ellerine sağlık değerli ustam..Türk insanı isterse neler yapar be(Kim tutabilir!!!),gör Avrupa,Amerika,İsrail,Çin,Japonya ve diğerleri...

Son düzenleme:
Wallah bro ustacim, eline saglik, sahane olmus, ne yalan söyleyeyim bu kadar profesyonel beklemiyordum. :)

Bittikten sonra üretimden çıkan örnek malzemelerin resimlerini ve tahmini maliyeti de bizimle paylaşırmısın?

kardeş çok orjinal birşey çıkmış ortaya beğendim ama kullandığın malzemelerin isimlerini vidalı mil özelliklerini, motor ve sürücünün özelliklerini filan yazarsan benim gibi yeni başlayacak olanlara çok yardımcı olmuş olursun ve duamızı alırsın

Gerçekten kelime bulamıyorum.. harika.. bu parçaları birleştirmek bile meseledir.. @miracless arkadaşımızın dediği gibi maliyet parça isimleri falan paylaşırsan çok müteşekkil oluruz sanıyorum.. Kolay gelsin..

Makina bitti sayılır.Şimdi elektronik bağlantılarıyla uğraşıyorum.Sürücüleri kablo üzerinden kayıp olmaması için ve daha derli toplu olmasından dolayı motora yakın yerlere yerleştirdim.Bu günlerde video çekimlerini yapıp onları da paylaşacağım

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,942
Son üye
Nzmtekin

Yeni konular

Geri