Cnc de dişli yapma

Yok kaan [emoji3][emoji3] ilaçlama makinası motoru 25.6 cc 1950 gr. balatayı devre dışı bırakırsam baya küçülecek şanzımanı boş vites için istemiştim aslında Balata tertibatından kurtulmak içim sonrada vites koymak geldi aklıma

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Balata olmadan olmaz. O motor rolantide 700-800 devirde doner. Birden vitese rakarsan disliyi kirarsin. Hele ki delrin ise butun disler dagilir.

Vites olmaz. Guven bana.

Bende 18, 27 ve 29cc olarak 3 tane benzin motoru var. Hepsinde balata var. Olmazsa olmaz zaten.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Balata takacaz o zaman abi balata takarsak vites olurmu .delrine şöyle sağlam böyle sağlam diyorlar onlar hikaye değil demi.Çünkü hertarafını delrinden yapayım diyordum rc nin

Delrin dişli için iyi bir malzeme. Düzgün kullanırsan aşınma olmaz çünkü kaygan bir plastiktir.

"Kamyon veya tank yapacağım, ağır olacak" deseydin vitesli yap derdim ama arabada neden vitese ihtiyacın olduğunu anlayamadım. Gerçi istiyorsan yap ama vites yapmak hiç kolay değil. Açıkçası yapıldığını görmedim de.

Yıllar önce şu videodaki dişliyi ben kesmiştim. Tamamen el yordamıyla. Elimde ufak bir freze ve divizör vardı. Diş sayısına uygun kesiciyi ebay'den almıştım.

Senin durumunda, bir router'ın var anladığım kadarıyla. Şimdi yapacağın dişlinin modülü #1 yani pek küçük değil. Tahminen 1 veya 1.5mm parmak freze kullanabilirsin. Teorik olarak divizöre veya 4. eksene ihtiyacın yok. Atıyorum, 20mm delrin çubuktan bir parça kestin (tahminen 10-15mm uzunluğunda bir parçan oldu). Bu parçayı router'ın tablasına dik olarak sabitledin (muhtemelen tablaya yapıştırman gerekecek). Bu şekilde diklemesine dişliyi hafif pasolarla kesebilirsin. Senin için en masrafsız ve kolay yöntem bu olur herhalde.

Şu adamın kabaca yaptığı gibi.

--------------------------------------
Bahsettiğimiz farklı diş sayısına farklı kesicilere örnek: http://www.ebay.com/itm/INVOLUTE-GE...488109?hash=item23844ce86d:g:kJsAAOSwuMZZDVgC

Bu takımda 8 kesici var:
#1 kesici 12-13 diş dişli için
#2 kesici 14-16 diş dişli için
#3 kesici 17-20 diş dişli için
#4 kesici 21-25 diş dişli için
#5 kesici 26-34 diş dişli için
#6 kesici 35-54 diş dişli için
#7 kesici 55-134 diş dişli için
#8 kesici 134 ve dahası

Peki abi dişli şeklinde parmak freze varmı altı kalın üstü ince oluyorya yoksa kanal frezesiyle açsamda çalışırmı dişliler

Tamam abi çok teşekkür edeim
Peki usta parmak freze kullanırsak tam dişli şekli çıkmıyor o çalışmada bir sıkıntı yaparmı

Moderatör tarafında düzenlendi:
Dişlinin modelini çizdikten sonra dik olarak keseceğin için problem olmaz.

Videodaki alüminyum levhanın senin delrin çubuğun olduğunu hayal et. 1mm freze ile üstten aşağıya doğru dişleri keseceksin.

20170523_134954.jpg
bir ara delrinden ve pleksiden bende dişli yapmıştım 1 mm lik uc ile...

sen istediğin dişli için bir çap ve diş adedi koyarsan ona göre bi tasarım yapmaya çalışayim ..

birden fazla istiyorsun sanırım bu dişlilerden... bi çaplarını yazarsan biraz kafa yorayım ..

yapabileceğim dişli 1 mm ucun cıkartacagına göre olur cok kucuk dişli için daha ince uc gerekir oda herkesde yok..
bu 2 dişli aynı modüle... bunların heliselleri için en az 4 eksen lazım...

Son düzenleme:
Yanlız ustalar burası acayip bir forummuş cevap direk geliyor hiç bilmiyo demiyor kimse çok teşekkür ederim ikinizede.
Ekli dosyayı görüntüle 38730 bir ara delrinden ve pleksiden bende dişli yapmıştım 1 mm lik uc ile...

sen istediğin dişli için bir çap ve diş adedi koyarsan ona göre bi tasarım yapmaya çalışayim ..

birden fazla istiyorsun sanırım bu dişlilerden... bi çaplarını yazarsan biraz kafa yorayım ..

yapabileceğim dişli 1 mm ucun cıkartacagına göre olur cok kucuk dişli için daha ince uc gerekir oda herkesde yok..
bu 2 dişli aynı modüle... bunların heliselleri için en az 4 eksen lazım...

@ankis ustam sizin 3 takım olacak mesajımın birinde açıklamıştım ben bu işten anlamıyorum onun için çap inceltmeyle uğraşmamak için hazır 10mm den 100mm ye kadar delrin çubuklar var misal 1 takım 40mm-60mm 1 takım 30mm-70mm malzeme alıp ona dişli açayım diyordum 70mm ye 30 dişlide olur 25 dişlide olur yani çok önemli değil diş sayısı ama dişli hesabı öyle işlemiyor sanırım
Dişlinin modelini çizdikten sonra dik olarak keseceğin için problem olmaz.

Videodaki alüminyum levhanın senin delrin çubuğun olduğunu hayal et. 1mm freze ile üstten aşağıya doğru dişleri keseceksin.

Tamam usta şimdi anladım ne demek istediğinizi

Forum istatistikleri

Konular
128,209
Kullanıcılar
449,988
Son üye
hmos23

Yeni konular

Geri