Eski Kalıpçı Freze CNC Dönüşümü

Fener mili yamuk olabilir mi?

Başka seçenek kalmadı valla.

Gresi değiştir. Shell'in pahalı olmayan iş mili rulmanlarına göre güzel bir gresi vardı. Kodunu unuttum. Lityumlu bir şeydi.

Fener mili yamuk olabilir mi?

Başka seçenek kalmadı valla.

Gresi değiştir. Shell'in pahalı olmayan iş mili rulmanlarına göre güzel bir gresi vardı. Kodunu unuttum. Lityumlu bir şeydi.
Babama fener mili yamuk olabilir mi dersem beni fener mili diye takabilir :D :D :D ama haklısın tabi kontrol etmekte fayda var.

Sent from my GT-N7100 using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app

Evet gençler :D bir türlü çözemediğimiz bir derdimiz var. :( Fenermili (konik rulman) rulmanlarını aşırı ısınma, boşluk, gereksiz ses gibi sebeblerle değiştirdik bugün. Rulmanı aldığımız bünye bizim için en uygun rulmanları berdiğini söyledi :) spindle devri maksimim 2000 d/dk

Rulmanların Yağlanması için babam kauçuklu gres almış hemen akıp kokmasın diye. Bolcana yağladık. 5 dk lık boşta çalışmayla (sıcaklık ölçmedik) çok ciddi sıcaklıklara çıkıyor fener mili. Su damlatsan ços eder :D :D

Motor ile fener mili arası kayış kasnak ile hareket aktarımı var. Acaba dedik kayış mı çok sıkıyo ama oda değil. (Kayışta taze sıfır alındı)

Kayışın yerini değiştirerek devir farklılıklarına baktık olmadı.

Fenermilini sıkan kontra somunların sıkılığı ile oynadık olmadı.

Sizin yorumunuz ne olur. Atladığımız bir yer var mı sizce ?
CNC tornalarda kauçuklu gres kullanılmaz spindle lerde beyaz renkli yüksek devir ve ısıya dayanıklı gres kullanılır rulmanların gres yüzünden dağılabilir.Eğer sökersen rulmanları dedğim gres i bulup kullanderin tabi eski gresi tiner gibi bir çöezltiyle iyice temizleyip dediğim gresi kullan bence

CNC tornalarda kauçuklu gres kullanılmaz spindle lerde beyaz renkli yüksek devir ve ısıya dayanıklı gres kullanılır rulmanların gres yüzünden dağılabilir.Eğer sökersen rulmanları dedğim gres i bulup kullanderin tabi eski gresi tiner gibi bir çöezltiyle iyice temizleyip dediğim gresi kullan bence
Beyaz gresin bir ismi yada ürün kodu var mı ? Torna yada freze oluşu fark etmez sanırım ?

Ben elektrik teknisyeni olduğumdan gres in teknik bilgilerini bilmiyorum.Mekanikçi arkadaşlar spindle toplarken kullanıyorlardı oradan biliyorum ama özelliği yüksek hız ve ısıya dayanıklı beyaz gres ti.Fiyatı diğerlerinden pahalı olduğu için özellikle neden bunu kullandıklarını sordum diğer greslerin yüksek ısıda bozulduğunu söylemişti mekanikçi arkadaş

kluber isoflex nbu 15

Spindle rulmanlarinin krali budur ama pahali. Ozelliklerine bakip Turkiye'deki muadillerini bulabilirsin.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Sanırım lityum gresi.
Lityum gresi sıcaklık değeri max 130 derece galiba bu sıcaklık spindle için az kalır daha yüksek olmalı sıcaklık dayanma oranı!

Lityum Sabunlu Gresler (Li)

Şeffaf görüntüleri bu tip gresleri diğerlerinden ayıran en belirgin özelliktir. Çoğunlukla kısa lifli, parlak, çok yumuşak ve homojen bir yapıya sahiptir. Damlama noktaları +190°C civarındadır. Lityum sabunlu gresler suya dayanıklıdır ve bu yüzden, kil ve sodyum sabunlu greslerin uygulama alanlarında da tercih edilir. Bazı hallerde, kullanılan gres çeşidini azaltmak amacıyla lityum sabunlu gresler çok amaçlı gres olarak da kullanılabilir. Çalışma sıcaklık aralığı -30°C ile +130°C arasındadır.

Zaten isinmasin diye lityum gresi kullanacak. Dogru gres ile 2000 devirde isinmamasi lazim.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Beyaz gresin bir ismi yada ürün kodu var mı ? Torna yada freze oluşu fark etmez sanırım ?

Sana bir adres vereyim tezmak makine(istanbul bayrampaşa da istanbul anadolu yakasında tezmak makine diye başka bir firma daha varmış) tezmak tezmaksan makinenin teknik servis birimidir.Eğer internette tezmak olarak bulamazsan tezmaksan ı ara aynı binada ve telefonları da aynı!bu ürünleri satıyor onları arayıp hem teknik bilgisini hemde fiyatını alabilirisin ben çalışırken satıyordu yani

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri