Eski Kalıpçı Freze CNC Dönüşümü

ilk mdf den cncim gijondandı. ama öyle nalburdan satılandan almadım. gittim bauhaus a çelik olanlarından buldum m8. sonra çok düzgünlerinden seçtim. hiç sıkıntısız 1 sene falan kullandım. hatta somunu da delrinden yapmıştım. hey gidi günlerrr. yalpalama falan olayı yok sadece hızı biraz etkiliyor tabiii :D
bu da bonus olsun mdf cnc m8 gijon aktarmalı delrin somunlu:
20140309_161036.jpg

Evet gençler :D bir türlü çözemediğimiz bir derdimiz var. :( Fenermili (konik rulman) rulmanlarını aşırı ısınma, boşluk, gereksiz ses gibi sebeblerle değiştirdik bugün. Rulmanı aldığımız bünye bizim için en uygun rulmanları berdiğini söyledi :) spindle devri maksimim 2000 d/dk

Rulmanların Yağlanması için babam kauçuklu gres almış hemen akıp kokmasın diye. Bolcana yağladık. 5 dk lık boşta çalışmayla (sıcaklık ölçmedik) çok ciddi sıcaklıklara çıkıyor fener mili. Su damlatsan ços eder :D :D

Motor ile fener mili arası kayış kasnak ile hareket aktarımı var. Acaba dedik kayış mı çok sıkıyo ama oda değil. (Kayışta taze sıfır alındı)

Kayışın yerini değiştirerek devir farklılıklarına baktık olmadı.

Fenermilini sıkan kontra somunların sıkılığı ile oynadık olmadı.

Sizin yorumunuz ne olur. Atladığımız bir yer var mı sizce ?

Faruk,

Rulmana basılacak gres miktarı kabaca rulmanın içindeki boşluğun %30'u kadar olmalı. Fazla doldurursan aşırı ısınır. Nasılsa fazla gres çalışınca atılır diye düşünüp gresi doldurmamak lazım.

Diğer ihtimal de fener milinde rulmanları sıkan somun fazla sıkılmış olabilir.

Kauçuklu gres bildiğim kadarıyla biraz tutuculuk yapar ama ''cos'' yapacak kadar değildir.

Faruk,

Rulmana basılacak gres miktarı kabaca rulmanın içindeki boşluğun %30'u kadar olmalı. Fazla doldurursan aşırı ısınır. Nasılsa fazla gres çalışınca atılır diye düşünüp gresi doldurmamak lazım.

Diğer ihtimal de fener milinde rulmanları sıkan somun fazla sıkılmış olabilir.
İlk başta çok aşırı yağ sürmedik ki bu buna yeter diye fener milini söktüğümüzde sürdüğüm yağlar kaybolmuş. Bu sefer ekstra bol yağ sürdük ama deneme yapmadık.

Dediğim gibi mili sıkan somunlarla da oynadık ama değişen bişey olmadı. Daha fazla gevşetirsekte boşluk yapmaya başlıyo

Sent from my GT-N7100 using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app

Forum istatistikleri

Konular
128,200
Kullanıcılar
449,983
Son üye
ardaxsm

Yeni konular

Geri