Asenkron motor ani frenleme

Dc düşündüm ama hesaplamayı yapamadım trafo yandı. Ters akımla olmazmı daha geçen sene bu tekniği okulda öğrettiler

Ters akım frenleme,teorik ! konudur.Pratik olarak,akılcı bir uygulama değildir.En geçerli uygulama,mekanik uygulamadır.Küçük motorlar için DC fren uygulamasıda yapılabilir.
Mekanik;balatalı , eldro veya lamelli olabilir.

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Haklısın sami inci benimde mantığım almadı fabrikadayım şuan motor srımdan geldi eski sistem gibi ters akımla frenleme yptırıyorum yine aşırı derecede ısınıyor eniyisi mekanik feren teşekkür ederim cevplarınız için

dc frenleme yaptır oda cok basıt 24 dc gonder zamanını sen ayarlarsın durdugunda bıraktırırsın hem koay olacaktır senın ıcın mekanın fren bagla frenıcın kablo cek

Ekli dosyalar

• dinamik Frenleme_2.JPG
    dinamik Frenleme_2.JPG
    35.3 KB · Görüntüleme: 41
dc frenleme yaptır oda cok basıt 24 dc gonder zamanını sen ayarlarsın durdugunda bıraktırırsın hem koay olacaktır senın ıcın mekanın fren bagla frenıcın kablo cek

Dogu söyluyorsunuzda, 24 V için gerekli trafo gücünü nasıl hesaplıyacağını belirtmemeişsiniz.
Yanlış olabilir aklımda kalan, lutfen bilen akadaşlarım düzeltsın.24 v/ motor sargı dırencı = tafo akımı.

Motorun Normal çalılma akımı 8.5 a ben 4.5 a 24 v trafo kullandım. Ama motorun sesinde dahi hiçbi tepkime olmadı Trafonun akım değeriyle motorun akım değeri aynımı olması gerekiyor yada hesaplamayı nasıl yapıyoruz

Motorunuz,muhtemelen yıldız bağlı.İki sargının omik direncini ölçüp,sargıdan geçen akımla çarparak,uygulanacak gerilimi deneyin.Gerilimin yüksek çıkması halinde,DC yi tek sargıya veri-
lecek şekilde hesaplayın.Bu değerde çok çıkıyor ise,mekanik fren uygulamasından başka çözüm
yok.

Son düzenleme:
Evet yıldız bağlı. Birde böyle bir trafo kullandım normal let trafosu bu olurmu yoksa bu uygulama için farklı bir trafomu var malesef çok bilgissizim bu konuda
14752240574561784604339.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Geri