Alkışla röle kontrol devresi

GND-

Üye
s.a dostlar resimdeki gibi bir alkışla röle kontrol devresi yaptım herşey tamam sorun şu ki alkış yapınca röle açıp kapama yapıyor buton gibi ampul sürekli yanık kalmıyor yanıp sönüyor sizce sorun ne olabailir yada ne yapmak lazım ???

Ekli dosyalar

• psr_baski.png
    psr_baski.png
    36.1 KB · Görüntüleme: 41
  • 20170507_203029.jpg
    20170507_203029.jpg
    364.9 KB · Görüntüleme: 43
555 in 2 ve 8 nolu uçları arasına 10k takıp denermisiniz.

denedim durum aynı bir değişiklik yok ama şöyle bir durum var röleye ampul bağlı değil iken alkış yapınca devrede sadece led yanıp sönüyor röle çekmiyor ama mikrofounun ucuna parmağımı vurunca röle tık tık ediyor sizce bu durum normal mi ???

Belki röle sesi geliyordur siz alkış sesinden duymuyor olabilirsiniz. Devrenin açık şeması varsa eklerseniz bakarım. Mikrofon devreye öyle bağlanmaması gerekiyor devre hatalı.

555 in 3 nolu ucu her alkı sesiyle kısa bir süre konum değiştirip tekrar eski duruna gelecek çünkü monostable olarak bağlanmış. 7474 ün 5 nolu çkışıda her alkışla birlikte konum değiştirecek ve bir dahaki alkışa kadar konumunu muhafaza edecek. Devrenin çalışmas böyle.

555 in 3 nolu ucunu ölçün pulse sinyali varmı. 7474 ün 5 nolu ucunu ölçün durum değiştiriyormu. Nerede sorun olduğunu tahmin etmeye çalışalım. ayrıca 5 volt ve 9 voltuda ölçmenizi tavsiye ederim.

555 in 3 nolu ucunu ölçün pulse sinyali varmı. 7474 ün 5 nolu ucunu ölçün durum değiştiriyormu. Nerede sorun olduğunu tahmin etmeye çalışalım. ayrıca 5 volt ve 9 voltuda ölçmenizi tavsiye ederim.

affınıza sığınarak bir şey sormak istiyorum pulse sinyalini ölçü aleti mi ölçecez nasıl ölçecezz ??
az önce devreyi aldığım vatandaşı aradım oda birşeyler dedi ama ama pek anlamadım olaya vakıf olmanız açısından küçük bir video çekip yükliyecem....

http://www.csgnetwork.com/ne555timer1calc.html
555 in 6 nolu ucuna bağlı 1 mikrofarad kapasitör bu haliyle 52 milisn pulse üretecektir. bunu ancak osilaskop ile ölçebilirsiniz. Eğer bu kondansatörü 10 mikrofarad ile değiştirirseniz pulse süresi 517 msn olacaktır. avometre ile ölçebilirsiniz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri