sesle röle kontrol

internetten alkışla röle kontrol devresi kiti aldım montajını yaptım röleye 12 V ampul bağladım alkış yapınca ampul yanıp sönüyor sürekli yanık kalmıyor sebebi ne olabilir acaba ??

Ekli dosyalar

• 20160328_162612.jpg
    20160328_162612.jpg
    317.5 KB · Görüntüleme: 26
  • 20160328_162627.jpg
    20160328_162627.jpg
    313.5 KB · Görüntüleme: 24
aslında on off yapıyordur. ama hemen sönüyor. yanma süresi artması için zamanlayıcı olmalı. "devreye 555 bağlanması" diye bi google yapabilirsin.

ne yapacaz peki ???

RkgjBn.jpg

Devrenin açık şeması olmadan okuyamam. Ama teorisini şu şekilde açıklayayım.

Aşağıdaki devreyi ele alalım. Teorik olarak elle çırpma yaptığınızda mikrofondan gelen ses sinyalleri elektrik sinyaline dönüştürülür. Transistörlerce sürülür ve timer devresi olan röleyi süren transistöre gelir. Burda zamanı belirleyen aşağıdaki yada benzer şekilde bir direnç kondansatör zamanlama devresi olmalı.

aşağıdaki devrede b1 butonuna basılıp bırakıldığında c1 kondansatörü şarj olur. Şarj olduktan sonra T1 ve darlington bağlı T2 iletime geçip röle çeker. Aynı anda şarj olan kondansatör 1K ve p potu üzerinden deşarj olmaya başlar. Ne zamana kadar T1 transistörü yalıtıma geçene kadar.

Devrenizde zamanlamayı sağlayan devreyi inceleyip tesbit etmeli ve soruna yönelmelisiniz. Açık şema olmadan yorum yapmak zor devreyi çözümlemek lazım. Devre önümde olmadıkça takibini yapmak resimlerden çok zor.

Kolay gelsin.

image001.png

röleyı kontrol eden transistor çıkışına cd4027 flipflop entegresınde iki flipflop var bırının gırışıne flipflop çikişi her alkişta artı eksı değişecektır bir transistorle röleyı surersenız birinci alkiş sesınde röle açılır ikinci alkiş sesınde röle kapanır cd 4027 girişi kare dalga ıstıyebılır araya şchmit triger entegre cd40106 bağlanabılır

Allah kahretsin beee bu devrede mi elimizde patladı ...... :( :( :()

Bu devrede zamanlama yok toggle mantığı var aç kapa (t ff gibi) . Devre elemanlarının sağlamlık kontrolünü yapınız ve yanlış yere monte edilen eleman olup olmadığını kontrol ediniz.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,407
Kullanıcılar
450,313
Son üye
dnihatt1

Yeni konular

Geri