5 kvar röle devreye almıyor yardım

Kael'in seminerlerinde dinlediğimize göre varkombi-18'in minimum otomatik kondansatör öğrenme gücü sekonderde 3VAR'mış.Yani 3000/5 akım trafosu olan bir işletmede çevirme oranı*3VAR=Monofaze sınır.O da 600*3=1800VAR=1.8kVAR yapar.3*1.8=5.4kVAR'da trifaze sınır oluyormuş.
Kompanzasyonun başlaması için gereken akım sekonderde 10mA'miş.O da çevirme oranı*10=600*10=6000mA=6A yapar.Dolayısıyla 3000/5 akım trafosu takılı olan bir işletmede Kael varkombi-18, 5kVAR'lık kondansatörü yaklaşık 7.5A çektiği için rahatlıkla devreye alır.
Denemekte fayda görüyorum.Herkese iyi çalışmalar.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Yükleriniz artana kadar geçme akım trafosu kullanabilirsiniz, maliyetleri 75-100€ civarında. sonra sökersiniz.

Röle;akım trafosu dönüştürme oranının 100 de birini görebilecek şekilde kademeler oluşturmanız gerekiyor.Örneğin:3000/5 akım trs de k= 6 çıkar.5 kVar kond.7,2 A çektiğine göre röle görmesi gerekir.Muhtemelen sizin kondansatör kapasite kaybetmiş.Pensampermetre ile akımını ölçün.

kompanzasyonu kağıt üzerinden ne kadar öğrenebilirim yardımcı olurmusunuz.....

Diğer arkadaşlarımın dediği gibi sınıfı daha yüksek örneğin 2000/5 bir akım trfosu kullanırsan daha hassas bir kontrol elde edersin

Arkadaşım 15-30 kva arasında gücün varmış. Röleye 100/5 akım trafosu tak işi bitir derim.

İlk başta kullanmış olduğun reaktif rölenin özelliğine veya açıklamalarını bir oku daha sonra neden görmediğini anlayacaksın yaradan bile demiş ilk emir olarak oku demiş oku bana kalırsa sende oku kitapcıkları süs olarak vermiyor reaktif röle imalatcıları okuduğumdan da bir şey anlamıyorum diyorsan kullanmış olduğun reaktif rölenin imalatcısını ara sana teknik destek sağlasınlar baktın o da bir haber sattığı veya imal ettiği cihazdan o zaman yapacağın şey o firmayı burada deşifre et ben öyle yapıyorum şahsen sonrada direk göreceksinki sana nasıl hemen geri dönüş yapıyorlar eğer reaktif rölen şu anki şartlarda reklamda vermek istemiyorum ama TENSE değilse görmeyecektir.Bildiğim kadarı ile en hassas akımları dahi görebilen tek cihaz şu anlık okuduğum ve kullandığım kadarı ile 3000 / 5 akım trafosu olan bir yerde 300 var'a kadar faz başı görebiliyor ve devreye alıp çıkarabiliyor.Genelde TENSE haricindeki bütün cihazlar kullanmış olduğun akım trafosu çarpı iki ve bölü bin kadarlık faz başı kondansatör en ideal ve küçük kondansatör kullanma yapısıdır o yüzden 3000 x 2 = 6000 / 1000 = 6000 kvar demek faz başı üç fazla çarparsan 18 kvarlık bir kondansatör kullanman lazım demek en küçük olarak bu demek değil 10 kvar kullansam görmez mi görür ama girip çıktıkça kondansatörün değeri düşeceği için belli bir süre sonra görmeyecektir o yüzden iki katı alınıyor hesaplama yaparken umarım yardımcı olabilmişimdir.

Primer değerin %5 ve altı değerleri için akım trafosu hata oranı muazzam derecede artar.
3000/5A akım trafosunun primer sınır değeri 150A, sekonder sınır değeri 0,25A(250mA) 'e tekabül eder.
Biz ise max 30kw yani 45A'den bahsediyoruz ! yani %1,5'larda bu değerde kompanzasyon tabiiki çalışmaz. Akım trafosu değeri küçültülerek sorun çözülecektir. Sn dinamik'in çözümü uygundur.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,977
Son üye
keskiyan

Yeni konular

Geri