Butona basınca zamanlı çalışan devre

555, doğru zaman gecikmeleri veya salınım oluşturmak için oldukça kararlı bir cihazdır. İstenirse tetikleme veya sıfırlama için ek terminaller sağlanmıştır. Zaman gecikmeli çalışma modunda zaman, bir harici direnç ve kapasitör tarafından hassas bir şekilde kontrol edilir. Devre düşen dalga formlarında tetiklenebilir ve sıfırlanabilir ve çıkış devresi 200 mA'ya kadar kaynak yapabilir veya azaltabilir veya TTL devrelerini çalıştırabilir.

Monostabil modda, LM555 zamanlayıcı tek atışlı puls üreteci görevi görür. Darbeler, LM555 zamanlayıcının tetikleme girişinde voltaj kaynağının 1/3'ünün altına düşen bir sinyal aldığı zamandır. Çıkış darbesinin genişliği, bir RC ağının zaman sabiti tarafından belirlenir. Çıkış darbesi, kapasitör üzerindeki voltaj, besleme voltajının 2/3'üne eşit olduğunda sona erer. Çıkış darbe genişliği uygulamaya bağlı olarak R ve C değerleri ayarlanarak genişletilebilir veya kısaltılabilir.

Harici kapasitör başlangıçta zamanlayıcının içindeki bir transistör tarafından boşaltılır. Pim 2'ye 1/3 VCC'den daha düşük bir negatif tetikleme darbesinin uygulanması üzerine, hem kapasitördeki kısa devreyi serbest bırakan hem de çıkışı yükseğe çıkaran dahili flip-flop ayarlanır.

Kapasitör üzerindeki voltaj daha sonra t = 1,1RC periyodu boyunca üstel olarak artar ve bu sürenin sonunda voltaj 2/3 VCC'ye eşit olur. Dahili karşılaştırıcı daha sonra flip-flop'u sıfırlar, bu da kapasitörü boşaltır ve çıkışı düşük durumuna getirir.Zamanlayıcıyı başlatmak ve sıfırlamak için ayrı giriş tetikleyicileri kullanılır. RC ağı çıkış darbesinin periyodunu belirler. Yüksek güçlü cihazlar, anahtar görevi gören bir röle aracılığıyla kontrol edilebilir.

LM555'in maksimum tipik besleme voltajı değeri 16V iken rölenin armatür bobini 12V'de etkinleştirilir. Bu nedenle doğrusal voltaj regülatörleri gibi bileşenlerin sayısını en aza indirmek için 12V güç kaynağı kullanılır. LM555'in pin 2'si S1 anlık anahtarı aracılığıyla tetiklendiğinde (toprağa kısa devre yaparak), zamanlayıcı başlatılır.

Zamanlayıcı, RC ağı tarafından belirlenen AÇIK zaman periyoduna (t = 1.1RC) sahip bir çıkış darbesi üretir. Bu durumda kapasitörün sabit değeri 100 uF'dir. R'nin değeri, 1MΩ potansiyometre ile seri bağlı 10KΩ dirençten oluşur. Çıkış darbesinin zaman periyodunu değiştirmek için potansiyometreyi değiştirebiliriz.

Örneğin potansiyometre 0Ω'a ayarlanmışsa R'nin değeri 10KΩ'a eşittir. Dolayısıyla t = 1,1 x 10K x 100u = 1 saniye.

Ancak pot 1MΩ olarak ayarlanırsa R'nin değeri 1MΩ + 10KΩ = 1010KΩ'ya eşittir. Dolayısıyla t = 1,1 x 1010K x 100u = 100 saniye.

LM555'in 4 numaralı pimi S2 anlık anahtarı aracılığıyla tetiklendiğinde (toprağa kısa devre yaparak), zamanlayıcı sıfırlanır.

Zamanlayıcı başladığında röle açılır. Bu nedenle rölenin Ortak (COM) terminali Normalde Açık (NO) terminaline kısa devre yapar. Bu terminale ampul veya su pompası gibi yüksek güçlü bir yük bağlanabilir. Bir Q1 transistörü bir anahtar görevi görür ve röleye yeterli tahrik akımının sağlanmasını sağlar. Diyot D1, transistör Q1'i röle bobininin neden olduğu voltaj yükselmelerinden koruyan bir geri dönüş diyotu görevi görür.

Rölenin AÇIK konuma getirildiğini belirtmek için LED2 yanar. LED1 devrenin AÇIK olduğunu gösterir. Devreyi açmak için bir SPDT anahtarı S3 kullanılır. Kondansatörler C2 ve C4, besleme hattındaki gürültüyü filtrelemek için kullanılır.

1234.JPG

NOT: Zaman süresinin arttırmak için daha yüksek değerde bir trimpot kullanmak yetiyor ancak kondansatör değişimi yaparak 4700uF de ve 1M trimpot üzerinden 1 saat çalışma süresi aldım. Bu süreyi deneyerek bulabilirsin. 4700uF kullanarak birde kırmızı ledin yanındaki direnci 200k olarak değiştirdiğimde çok daha uzun aktif olarak kalabiliyor.

Trafo biraz yer kapladığı için 12volt power supply kullanabilirsiniz örneğin bir adaptör tarzı. Devre sorunsuz çalışmaktadır, devre kartında biraz değişiklik yaparak power supply ekledim ve montaj işlemi tam olarak bitince yeniden paylaşırım...

Schematic_555-timer-circuit01_2024-02-10 (1).png

Son düzenleme:
En alttaki şemada hatalar var. Uygulamak isteyen olursa belirtmek istedim. Yeniden düzenlenmesi lazım.

Yine de emeğiniz için ve ayrıntılı yazı için teşekkürler. Hepsini okuyamadım ama temelde güzel bilgiler var.

En alttaki şemada hatalar var. Uygulamak isteyen olursa belirtmek istedim. Yeniden düzenlenmesi lazım.

Yine de emeğiniz için ve ayrıntılı yazı için teşekkürler. Hepsini okuyamadım ama temelde güzel bilgiler var.
Teşekkürler. Tam olarak hata neresi belki gözüm den kaçmış olabilir. Hatayı söylerseniz beraber düzeltmiş oluruz.

Teşekkürler. Tam olarak hata neresi belki gözüm den kaçmış olabilir. Hatayı söylerseniz beraber düzeltmiş oluruz.

Merhaba.

İlk hatayı düzeltmişsiniz. Rölenin gnd bağlantısını yapmamıştınız. Ama düzeltilmiş hali de hatalı olmuş.

Şimdiki hata devre enerjilendiği anda röle güç hattına bağlı. Röle doğrudan çekecektir. Rölenin kontrolünü Q1 transistöründen yapmalısınız siz doğrudan gnd ye bağlamışsınız.

Devrenin diğer kısımlarına bakmadım.

Üstteki pcb görünümlü resimde de hata var. Mesela dc beslemenin negatif hatti 3 kondansatör ve lede kadar gidiyor. 555 e ve diğer kısma gitmiyor.

Şu an şehir dışındayım. Çok vakit ayıramıyorum. Gözüme çarpan ilk hatalar bunlar.

Kolay gelsin.

Merhaba.

İlk hatayı düzeltmişsiniz. Rölenin gnd bağlantısını yapmamıştınız. Ama düzeltilmiş hali de hatalı olmuş.

Şimdiki hata devre enerjilendiği anda röle güç hattına bağlı. Röle doğrudan çekecektir. Rölenin kontrolünü Q1 transistöründen yapmalısınız siz doğrudan gnd ye bağlamışsınız.

Devrenin diğer kısımlarına bakmadım.

Üstteki pcb görünümlü resimde de hata var. Mesela dc beslemenin negatif hatti 3 kondansatör ve lede kadar gidiyor. 555 e ve diğer kısma gitmiyor.

Şu an şehir dışındayım. Çok vakit ayıramıyorum. Gözüme çarpan ilk hatalar bunlar.

Kolay gelsin.
Bilgi için teşekkürler ama pcb baskıda sorun yok çünkü aynısını bastım ve kullanıyorum. Cizimde ise bir hata gördüm onu düzelttim sonra fark ettim ki röleyi şase ye çekmişim fakat trafsistore bağlı olacak. Düzeltip tekrar yayınlarım.

Bilgi için teşekkürler ama pcb baskıda sorun yok çünkü aynısını bastım ve kullanıyorum. Cizimde ise bir hata gördüm onu düzelttim sonra fark ettim ki röleyi şase ye çekmişim fakat trafsistore bağlı olacak. Düzeltip tekrar yayınlarım.

Ne555 in gnd pini 1 nolu pin.

Aşağıdaki alıntıda besleme hattındaki gnd girişini kırmızı ile işaretledim.

Bu hattın 555 entegresi ile bağlantısının devamını çizip bu mesaja ekler misiniz? Ben göremiyorum da. Gnd hattı çizdiğim kırmızı hatta son buluyor. Devrede devam etmiyor.

Sadece pcb bakır hatları içeren çizim eklerseniz üzerinde konuşabiliriz. Yada bu yeşil çizim üzerinde de devam edebiliriz.

Gnd hattınız eksik.

Screenshot_20240210-233002_Chrome.jpg

Ne555 in gnd pini 1 nolu pin.

Aşağıdaki alıntıda besleme hattındaki gnd girişini kırmızı ile işaretledim.

Bu hattın 555 entegresi ile bağlantısının devamını çizip bu mesaja ekler misiniz? Ben göremiyorum da. Gnd hattı çizdiğim kırmızı hatta son buluyor. Devrede devam etmiyor.

Sadece pcb bakır hatları içeren çizim eklerseniz üzerinde konuşabiliriz. Yada bu yeşil çizim üzerinde de devam edebiliriz.

Gnd hattınız eksik.

Ekli dosyayı görüntüle 105382
Evet doğru bir tespit bende pcb üzerinde gnd vermiştim şimdi oldu. Şema üzerinde gerekli değişikliği yaptım fakat pc başında olmadığım için baskıyı düzenleyemedim. Fakat doğru tespit şimdi oldu teşekkürler ilginiz ve dikkatiniz için. 🙏

Evet doğru bir tespit bende pcb üzerinde gnd vermiştim şimdi oldu. Şema üzerinde gerekli değişikliği yaptım fakat pc başında olmadığım için baskıyı düzenleyemedim. Fakat doğru tespit şimdi oldu teşekkürler ilginiz ve dikkatiniz için. 🙏

Siz bu devreyi uygulamasını yaptınız mı?

Rica ederim. Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri