12 v 5 sn devre kesici yardım

Merhaba arkadaşlar. Bir devre ihtiyacım var yardım edebilir misiniz.
devreye 12 volt verince 5 sn boyunca alıcıya 12 volt gitmesini istiyorum. (giriş 12 volt sürekli geliyor bu devre alıcıyı 5 saniye çalıştırıp kesmesi lazım). giriş 12 volt kesilip tekrar verilince yine 5 sn çalışıp giriş 12 voltu kesene kadar öyle beklemesi lazım.

Tam olarak anlamadım ama, 555 entegresi ile yapılan kararsız ve tek kararlı multivibratörlere göz at.

Tam olarak anlamadım ama, 555 entegresi ile yapılan kararsız ve tek kararlı multivibratörlere göz at.

12 voltu motora verdim. motor 5 saniye çalışıp dursun. ben 12 voltu kesip tekrar verince yine aynı şekilde 5 saniye saysın ve motoru durdursun.

tek kararlı multivibratörlere gözatabilirsin.
İllaki 555 ile yapman gerekmez internetten "tek kararlı multivibratör" diye ararsan çok farklı ve basit devreler bulabilirsin.

Teşekkürler kaptan_ sanırım aradığım devre tek kararlı olan. Devreyi yapınca sonucunu yazarım. İlgi ve alakan için teşekkürler...

Kaptan fikirlerine ihtiyacım var. :) sanırım şekildeki S butonuna basılıp bırakıldığında 5 saniye akım geçiriyor. bana lazım olan ise, örneğin; S butonu X saat boyunca basılı kalsın ama devre 5 saniye akım geçirdikten sonra akımı kessin. yani devreye sürekli 12 volt girdiği halde 5. saniyeden sonra çıkış vermemesi lazım. bence şimdi anlatabildim.:)
Adsız.jpg

Bi bakayım, birazdan dönerim.

Direnç kondansatör sabitiyle yapılan devreler kararlı çalışmaz. Ayarlarsınız 5 snye bakarsınız 4,9 snyede bırakır ya da 5 snyibirazz geçirir. 5 sn kritik bir değersed aha profosyonel çözümler üretmek gerekir.

Direnç kondansatör sabitiyle yapılan devreler kararlı çalışmaz. Ayarlarsınız 5 snye bakarsınız 4,9 snyede bırakır ya da 5 snyibirazz geçirir. 5 sn kritik bir değersed aha profosyonel çözümler üretmek gerekir.
İllada 5 olmasa olur. Ama buton sürekli basılı halde devrenin belli bir zaman sonra akımı kesmesi lazım. Mümkünmü bu

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri