0-60V / 5V Regüle Devresi

Dinamonun fotoğrafı;

dinamo.jpg

Bu tur bir power led surucunun biraz isinmasi normal.

Bir dinamonun cikisi degisik frekansli oldugu icin dc olmadigi için tam sağlıklı olcmek biraz zordur. Bu dinamonun cikisini dc olarak kullanacaksaniz hizli diyotlarla dogrultup bir kapasitorde biriktirerek filtreleyip olcmenizi oneririm.

Evet DC olarak kullanacağım. Fakat kullanacağım diyotların, kondansatörlerin değerlerini nasıl seçmeliyim?

Akim ve voltaj cok yuksek degil.

Diyot olarak uf5408 kullaniniz kondansator olarak 35 volt 470 mf yada 35 volt 1000 mf kullanabilirsiniz.

Akim ve voltaj cok yuksek degil.

Diyot olarak uf5408 kullaniniz kondansator olarak 35 volt 470 mf yada 35 volt 1000 mf kullanabilirsiniz.

Zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim. Doğrultma devresini köprü diyot olarak mı yapmam gerekir?

Resimdeki gibi bir devre kurmanız yeterli. 1k ohm dirençte kullanınız.

tamdalga-dogrultucu.jpg

Çok çok teşekkür ederim. Yarın devreyi yaptıktan sonra çıkan voltajı buradan yazarım.

60 km ye nasıl çıktığını sormaktan korkuyorum, Serkan yardımcı olmuş arama yaparak da ulaşabilirdin, daha önce benzer konu tartışıldı usb şarjı cep şarjı vb.

60 km ye nasıl çıktığını sormaktan korkuyorum, Serkan yardımcı olmuş arama yaparak da ulaşabilirdin, daha önce benzer konu tartışıldı usb şarjı cep şarjı vb.

Usb şarj ile ilgili devreyi 7805 ile yaptım ve sorunsuz olarak çalıştırdım. Dediğim gibi. 25km hızlarda sorun yok. 35-40km hızlardan sonra sorun başlıyor. 60km hızı denerken drill gibi bir cihazla tekerleği çeviriyorum. Bisiklet sporuyla da uğraştığımdan dolayı 85km hızları da gördüm. Bazen 30dk. boyunca 55-60 km hızlarda gittiğimiz de oluyor. Bu devreyi yapabilirsem diğer alanlarda da kullanmayı düşünüyorum.

Son düzenleme:
uf5408 diyot kullanarak yukarıdaki devrenin aynısını yaptım. Çıkan voltaj halen yüksek. Hatta tekerlek 40km hıza ulaştığında kondansatörden duman çıkmaya başladı ve anında tekeri durdurdum.

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,974
Son üye
umitseyhan

Yeni konular

Geri