0-60V / 5V Regüle Devresi

Yarın deneyince detayları yazacağım inşallah.

5W Direnç ile denediğimde hiçbir sorun olmadı. Zenerin ısındığınıda hissetmedim. Fakat devre çıkışına 7805'i bağladıktan sonra 60km hızda bile 4,8V değerlerini aşamadım.

Voltajı zaten zener ile sınırlamışsınız bir daha regüle entegresi kullanmanıza gerek yoktu.

Alt bilgi olarak vereyim 78xx serisi gerilim regülatörlerinin stabil çalışabilrmesi için giriş voltajının regüle voltajından en az 3 volt yüksek olması gerekmektedir.

Mesela 7805 kullanıyorsanız giriş voltajı en az 8 volt ve üzeri olmalıdır.

Ben de şimdi çalışma aralıklarına bakıyordum. Dediğiniz gibi. Zaten çıkışta 6,5V gibi çıkış alıyoruz dolayısıyla çalışmaması normal. Benim çıkışta sabit 5V almam gerekiyor. Bunun için zener diyotun 12V gibi olan cinsini kullanmam gerek galiba değil mi?

8-9 volt kullanabilirsiniz. 12 voltta kullanabilirsiniz. Çektiğiniz güce göre 7805 biraz ısınacaktır. Gerekirse küçük bir soğutucu ile bu sorunu aşabilirsiniz.

buyuk ıhtımalle zenerden sonra devrede kondansator yok 7805 girişine çikişina kondansator koyarsan voltajı sabıtlıyecektır

7805 Çıkışında 330uf kondansatör var. 9V zener ve 12V zener ile denedim. Regüle çıkışında halen her iki diyotta da 4.8V değerlerini geçemedim. Regüleden evvel zener çıkışlarında sorun yok 12-14V'a kadar çıkış alabiliyorum.

7805 iniz sahte olabilir farklı marka denediniz mi?

Denemedim ama elimde farklı bir tane daha var onunla tekrar deneyeyim.

mumkunse aynı serı aynı bant uretımı olmasın yani farklı bir 7805 ile deneyiniz.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri