0-60V / 5V Regüle Devresi

Yüksüz olarak sorunu çözemez miyiz? Bisiklet üzerinde giderken her zaman yük altında olmayacak.

Bir de lm2576 entegrwsi ile deneyin giriş gerilimi 7-40v olmasi gerek. Bununla regüle devresi kurulunca düzeleceğini tahmin ediyorum.ya da transistörlü ve zenerli gerilim regülatörü kurabilirsiniz.

24 volt 15 watt zener dıyotlar var karaköyde 15 krş ben bu dıyotları kutupsuz kondansatorle 200 mA lık adaptor yapıyorum dınamodan en fazla çıksa 2 A çıkar 24 volt uzerını kısa devre yapar dıyot 24 volttada regule entegresı bağlıyarak 24 volt altı ıstedığın voltajı alabılırsın

Bir de lm2576 entegrwsi ile deneyin giriş gerilimi 7-40v olmasi gerek. Bununla regüle devresi kurulunca düzeleceğini tahmin ediyorum.ya da transistörlü ve zenerli gerilim regülatörü kurabilirsiniz.

Giriş gerilimi 55V'tan fazla gelebiliyor.

24 volt 15 watt zener dıyotlar var karaköyde 15 krş ben bu dıyotları kutupsuz kondansatorle 200 mA lık adaptor yapıyorum dınamodan en fazla çıksa 2 A çıkar 24 volt uzerını kısa devre yapar dıyot 24 volttada regule entegresı bağlıyarak 24 volt altı ıstedığın voltajı alabılırsın

Bu bahsettiğiniz devre 60V girişi kaldırabilir mi?

şema bu sen kopru dıyot u koyacaksın sadece

Ekli dosyalar

• Transformer-less-AC-to-DC-power-supply-circuit-using-dropping-capacitor.png
    Transformer-less-AC-to-DC-power-supply-circuit-using-dropping-capacitor.png
    34.4 KB · Görüntüleme: 24
Şemada bulunan devrenin aynısı yaptım. Çıkışta 6,5V gibi çıkış aldım. Gayet güzel çalışıyor. 60km hızlarda 2 sefer deneme yaptım çıkış voltajı yine aynıydı. Fakat 100ohm luk direnç muhtemelen yandı. 5W/100ohm direnç kullanmamın bir faydası olabilir mi?
P_20170208_192403.jpg

5 watt kullanmaniz daha iyi olur. Demekki o devreden geçen akim yuksek ki direnc kizarmis.

Sunu denermisiniz calisma eanasinda direncten sonraki elemanlarda isinma var mi? Ozellikle zener diyotta.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,981
Son üye
Muhammeddt

Yeni konular

Geri