Çok hassas mesafe

:cool:Kütahya dan da sizlere selam olsun
Çayınızı içmeye gelirim kutahya ya gelince [emoji3]

Öncelikle cevabiniz için çok teşekkür ederim.Bu aleti kullanıyorum. Bir de apex locater adında cihazlar var .ben amatör olarak hobi maksatlı bir Arduino projesi yapmak istiyorum.

Şu sensör işimi görebilir. Bu sensörü arduinoda kullanabilir miyim? Ve nereden temin edebilirim?
https://www.pololu.com/product/1132

o sensör asla işinizi görmez. sharp optik sensörlerin hepsini kullandım. 1cm hassasiyette ve hiç kımıldatmadan ve ancak sert ve düz bir yüzeyden reflection alırısınız. birde boyut olarak büyüktürler. apex locator ise çok ok farklı bir teknik ile çalışır. aparata yüksek frekans ses dalgaları göndererek diş köküne doğru olan yoğunluk farkına göre geri dönüşüm alır. apex locator bile çok çok iyi sonuçlar vermemektedir. dişten dişe farklılık gösterir.

Tamamdır dostlar buldum. Bu sensör işimi görür şimdi kodlama zamanı sağlıcakla kalın..
bulduğum link

bu sensörde işiniz görmiycek ama yinede birşeyler öğretir. elinizi yaklaştırıp uzaklaştırarak hassasiyeti ve obje yansıma karakterini görebilirsiniz.
siz işinizi optik ile değil daha çok 1khz -5khz frekans aralığında ses dalgaları ile çözebilirsiniz. zaten oda apex bulucu oluyor. apex burada diş kökünün son noktası anlamında.

Teşekkür ederim önerilerinizi dikkate alacağım

o sensör asla işinizi görmez. sharp optik sensörlerin hepsini kullandım. 1cm hassasiyette ve hiç kımıldatmadan ve ancak sert ve düz bir yüzeyden reflection alırısınız. birde boyut olarak büyüktürler. apex locator ise çok ok farklı bir teknik ile çalışır. aparata yüksek frekans ses dalgaları göndererek diş köküne doğru olan yoğunluk farkına göre geri dönüşüm alır. apex locator bile çok çok iyi sonuçlar vermemektedir. dişten dişe farklılık gösterir.

bu sensörde işiniz görmiycek ama yinede birşeyler öğretir. elinizi yaklaştırıp uzaklaştırarak hassasiyeti ve obje yansıma karakterini görebilirsiniz.
siz işinizi optik ile değil daha çok 1khz -5khz frekans aralığında ses dalgaları ile çözebilirsiniz. zaten oda apex bulucu oluyor. apex burada diş kökünün son noktası anlamında.

Bu cihazi halihazırda kullanıyorum gün içinde. Amacım ağız dışında kanal aletinin boy tesbitini yapabilmek

Bu cihazi halihazırda kullanıyorum gün içinde. Amacım ağız dışında kanal aletinin boy tesbitini yapabilmek

o zaman işin rengi değişir tabi.
eğe çok ince olduğu için yansıma çok zayıf olacak yine malesef. elektronik kumpaslarda kullanılan capacitive encoder kullanın 10 mikron hassasiyette ölçersiniz.

1587128194691.png
Şu Aletin digitalini yapmak istiyorum.Kanal aleti koyuldugunda boy uzunlugu lcd ekranda görülmeli. Ayrıca kanal aleti ile fiziksel temas olmamalı dezenfektana dirençli olmalı medikal kullanım için.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri