Kontrol Kalemi

Solar enerji kullanan Türkiye’nin en yüksek binası oldu

Solar enerji kullanan Türkiye’nin en yüksek binası oldu

  Yenilenebilir enerji, ekonomikliği ve çevreciliğiyle giderek daha yoğun bir şekilde talep ediliyor. Yenilenebilir enerji sektöründe öncü yatırımlara imza atan İstanbul Energy, solar pv panel sistem uygulamasına bir yenisini daha ekleyerek Birleşik Fon Bankası Genel Müdürlük binasındaki montajını bitirdi. Test aşaması tamamlanarak güneşten üretilen elektriğin kullanıma başlandığı bina, 64 m lik yüksekliğiyle güneş enerjisi kullanan Türkiye’nin en yüksek yapısı unvanına sahip oldu.

  Kurumun Esentepe’de bulunan genel merkez binasının çatısına uygulanan güneş panelleri sistemi, 72 kW’likelektrik üretim kapasitesiyle çalışmaya başladı. Sistemin teknik yapısı ve uygulama süreci hakkında bilgiler veren İstanbul EnergyCEO’su Serdar Yerdelen, panellerin montajına Haziran 2014 te başlandığını ve yaklaşık 10 hafta süren bir çalışmanın ardından sistemi tamamen devreye aldıklarını söyledi.
  Yüksek riskli alanda sıfır iş kazasıyla tamamlandı.

  54997743f493b830a0050c25

  İstanbul Energy CEO’su Yerdelen, 64 m yükseklikte yapılan solar panel montaj uygulamasının iş güvenliği açısından taşıdığı yüksek riske de dikkat çekerek çalışmayı sıfır iş kazasıyla bitirdiklerini vurguladı. Çalıştıkları her ortamda iş güvenliği standartlarına büyük bir özenle uyduklarını ifade eden Yerdelen, “Son çalışmamız bina yüksekliği, çalışma alanının formu, sert rüzgârlar ve değişen hava şartları açısından önemli riskler taşıyordu.

  Ancak tüm standartları karşılayan güvenlik ekipmanlarımız ve iş güvenliği uzmanımızın gözetiminde ilerlediğimiz çalışmaları sıfır kazayla tamamladığımız için mutluyuz. İş kazalarının arttığı ve son günlerde kamuoyuna da yansıyan, özellikle yüksek bina ve çatılarda sergilenen olumsuz örnekler göz önüne alındığında bizim çalışmamızın bu konuda bir örnek oluşturmasını diliyorum. Gereken tedbirler alınıp, istenen standartlar sağlandığında kazasız, kayıpsız bir çalışma yapılabileceğini gösterdiğimiz için sevinçliyiz” diye konuştu.

  Kaynak: CNN Türk

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Yumurtlayan Kalem dedi ki:

   Yaptıkları işten çok aldıkları onlemden bahsetmisler. Anladik sifir is kazasi ile calistiniz ama bunu defalarca telaffuz etmek yerine bir kere soyleyip yaptığınız is hakkında da biraz bilgi verseydiniz iyi olurdu.

  BİR YORUM YAZ