Kontrol Kalemi

Omron, IO-Link için eksiksiz bir çözüm sunuyor

Omron, IO-Link için eksiksiz bir çözüm sunuyor

  Mevcut geniş kapsamlı otomasyon platformuna çok sayıda IO-Link ürünleri ekleyen Omron, kullanıcıların eksiksiz IO-Link çözümleri uygulayabilmeleri için kullanımı kolay ve güvenilir bir seçenek sağlıyor. Yüksek performanslı sensörler ve çok yönlü IO-Link master üniteleri içeren yeni ürünler, Akıllı Fabrika çözümleriyle bağlantılı verimlilik ve üretkenlik kazanımlarına erişmeyi daha da kolaylaştırıyor.

  Omron’un yeni IO-Link uyumlu sensör serisi kesintisiz ışınlı, retroreflektif ve cisimden yansımalı fotosensörleri, renk işareti sensörleri, standart proximity sensörleri ve sıçramaya dayanıklı proximity sensörlerini kullanır. Tüm tipler, daha hızlı ve kolay kurulum sağlayan standart M8 konnektörleri veya M12 Smartclick konnektörleri ve kablolu bağlantılara sahiptir.

  Yeni sensörlerin sunduğu birçok yenilikçi özellikler arasında sürekli izleme, kendi performansını raporlama becerisi ve otomasyon sistemi tarafından iletilen verileri kullanarak anında yeniden yapılandırma desteği bulunmaktadır.

  Sensörler iki IO-Link master ünite modülüyle tamamlanır, bunlardan biri kablolu sensörler ile birlikte kullanılan vidasız kelepçe terminalleridir, diğeriyse Smartclick konnektörleriyle kullanılır. Her iki ana ünite modülü, standart sensörlerin ve IO-Link tiplerin bağlanmasına olanak sağlayarak mevcut makinelerin ve sistemlerin yükseltilmesini kolaylaştırır.

  IO-Link, büyük sensör üreticileri de dahil 100’den fazla şirket tarafından desteklenen bir açık uluslararası standarttır. İki yönlü haberleşme sağlar ve tipik sensör ve aktüatör sinyallerini

  desteklediği gibi aynı zamanda sensörlerin ve aktüatörlerin otomasyon sistemiyle durum bilgisi ve çalışan parametreleri alışverişi sağlar.

  Bu, kirlenmeye bağlı olarak sensörün performansı düştüğünde sensörün bir alarm üretebileceği ve makinenin durmasına yol açmadan durumun düzeltebileceği anlamına gelir. Sensörlere yeni parametrelerin gönderilebilmesi becerisi birden fazla ürünle çalışan makineler için özellikle kullanışlıdır, birçok uygulamada bu beceri, değişimler sırasında manuel müdahale gerekliliğini ortadan kaldırır.

  Omron’un yeni IO-Link ürünleri toplam otomasyon platformunun bir parçasıdır ve ayrıca EtherCAT ve EtherNet/IP desteğine de sahiptir. Sorunsuz entegrasyon için IO-Link ürünleri Omron’un Sysmac Studio yazılım ortamına eklenmiştir ve yapılandırma, programlama, simülasyon ve otomasyon sisteminin izlenmesi için kapsamlı çözümler sağlar.

  Buluttan sahaya haberleşme – Akıllı Fabrikalar

  Saha seviyesi cihazlarında gerçek zamanlı çift yönlü haberleşmeyi içeren Akıllı Fabrika hayali artık her zamankinden daha fazla gerçekleştirilebilir hale geldi. Bu kısmen, IO-Link dijital protokolü sayesinde oldu. Artık sensörler ve aktüatörler, yalnızca basit açma/kapatma sinyalleri veya analog aralıklardan fazlası hakkında haberleşiyor. Bu komponentler artık kontrolörle performansı hakkında haberleşerek, gelişmiş durum ve tanı bilgileri sağlayabiliyor. Ayrıca kontrolör, sensörün parametrelerini değiştirerek esnek üretim konusunda son noktaya ulaşıyor. IO-Link ayrıca saha seviyesinde (sensörler ve aktüatörler) bağlantı özelliği sunarak Endüstri 4.0’ı mümkün kılıyor.

  Avantajlarını göz atarsak;

  • IoT’ye giden yolu açacak şekilde saha seviyesinden gerçek zamanlı veri toplama

  • Anında “Büyük Veri” analizi için bu verileri bir üst birime taşıma

  • Toplu özelleştirme ve hızlı üretim değişiklikleri

  • Durum izleme ve kestirimci bakım ile en üst düzeyde çalışma süresi

  • Tüm yaşam döngüsünün izlenebilirliği ve tek ürün serileştirme

  • Yoğun makine işbirliği

  • Hızlı tasarım ve kurulum

  Tam dijital fabrika

  Garantili uyumluluk

  Eksiksiz bir akıllı fabrika sistemi sağlayarak sensörlerden ve IO Master’lardan kontrolörlere ve HMI’lara kadar ihtiyacınız olan her şeyi sunarız. Her şey birlikte mükemmel bir şekilde çalışacak biçimde tasarlanır, geliştirilir ve üretilir. Tüm ürünler kolayca entegre olur ve uyumluluk garanti edilir.

  Daha hızlı devreye alma

  Konfigürasyon, programlama, simülasyon ve izleme için tek bir yazılım ortamı sunuyoruz: Otomasyon sisteminiz üzerinde tam kontrol elde etmeniz için geliştirilen Sysmac Studio. Grafik tabanlı konfigürasyon, IEC standartlarına ve Hareket Kontrolü için PLCopen Fonksiyon Bloklarına dayanarak kontrolörün, saha cihazlarının ve ağların hızlı şekilde kurulmasına olanak sağlarken programlama süresini kısaltır. Çevrimiçi hata ayıklama özelliğine sahip Akıllı Editör, hızlı ve hatasız programlamayı kolaylaştırır. Gelişmiş sıra ve hareket kontrolü simülasyonu ve veri izleme, makinenin ayarlama ve kurulum süresini kısaltır.

  Kolay entegrasyon

  Tek bir bağlantı ve tek bir yazılım ile eksiksiz bir entegre platform sunarız. Makine Otomasyonu mimarimiz; lojik, hareket, güvenlik, robot teknolojisi, görsel denetim, sensörler, bilgi, görselleştirme ve ağ oluşturma fonksiyonlarını tek bir yazılımda entegre eder: Sysmac Studio. Sysmac mimarisi en üst seviyesinde EtherNet/ IP ile, makine seviyesinde EtherCAT ile, düşük seviyeli sensörlere ve aktüatörlere ulaşma konusunda IO-Link ile tam uyumludur. Tek bağlantılı üç ağ, gerçek zamanlı makine kontrolü ve veri tesisi yönetimi arasında mükemmel bir uyum sunar.

  Sensör seviyesine ulaşan bir haberleşme teknolojisi

  IO-Link, sensörlerin ve aktüatörlerin kontrolörle veri alışverişinde bulunmasını sağlayan standartlaştırılmış bir noktadan noktaya haberleşme protokolüdür. Parametrelerin kontrolörden cihazlara aktarılabilmesi ve durumun okunabilmesi için çift yönlü haberleşme kurulur. Aralık 2015 tarihinden bu yana, büyük sensör üreticileri dahil 100’den fazla şirket IO-Link Konsorsiyumuna katıldı.

  IO-Link, yalnızca tipik sensör ve aktüatör sinyallerine değil, parametrelerin ve cihaz durumu bilgilerinin ayarlanmasına da izin verir. Bu haberleşme çift yönlü bir şekilde gerçekleştirilir. IO-Link teknik özelliklerinde çeşitli bilgi akışı hızları ve COM2 ve COM3 ile uyumlu olmak mümkündür.

  Bir IO-Link Sensörünü ve hem IO-Link hem de standart cihazları tek bir IO-Link Master ile bağlayabilirsiniz. Master, her iki çalışma modunu aynı anda yönetebilir. Omron, her ikisi de hızlı kablo bağlantısına sahip iki tip IO Master sunuyor. Bunlardan birisi Plug-in Plus sıkıştırmalı klemensler; diğeri de M12 Smartclick bağlantıları içindir.

  Önleyici bakım izlemesi beklenmeyen hat kesintilerini önler

  IO-Link ile, saha cihazları arıza yapıp hat kesintisine yol açmadan önce izlenir ve düzeltilir. Örneğin, bir fotoelektrik sensörün lensinde kir birikiyorsa sensör çalışmayı durdurmadan önce IO-Link üzerinden bir alarm vererek operatörü onu temizlemesi için uyarabilir. Bunun bir başka örneği, endüktif sensörlerin çarpışmasına neden olan aşırı yakınlık kontrolünü belirlemektir.

  Sensörlerin her biri sürekli olarak izlenerek cihaz arıza yapmadan önce düzeltici eylemler gerçekleştirilebilir. Ayrıca, verimlilik üzerindeki etkisini en aza indirmek için sessiz dönemlerde düzeltici eylemler de planlanabilir.

  Hızlı ve otomatik ürün değiştirme

  Geleneksel sensörler ve aktüatörlerle, üretimin formatını değiştirmek (ürün A’dan ürün B’ye geçiş), manuel ayarlamalar gerektirir. Bu işlem zaman alır ve hatalar oluşabilir. Ancak IO-Link ile yeni format ayarları otomatik ve hatasız bir şekilde kontrolörden tüm sensörlere ve aktüatörlere aktarılır. Bu da…

  • Hatasız kurulum

  • Minimum değiştirme süresi

  • Daha yüksek verimlilik

  • Daha fazla esneklik anlamına gelir

  Bunun sonucunda, envanterlerin ve bunlarla ilişkili maliyetlerin azaltılmasına yardımcı olan istek üzerine üretim ortaya çıkar.

  Mühendisliği basitleştirme

  IO-Link, sensör ve aktüatör parametrelerin kontrolörden indirilmesini sağlayarak makine üretilirken veya bir komponent değiştirilirken manuel konfigürasyondan kaçınılmasını sağlar. Ayrıca, yanlış cihaz tipinin kurulması durumunda uyarı veren bir cihaz tanımlaması kontrolü de yapılabilir.

  Tüm saha cihazları izlenerek, sorunun kökeni kolayca bulunabilir ve sorunun soruşturulması ve düzeltilmesi için gereken süre ortadan kaldırılarak makinenin duruş süresi azaltılır.

  Makine sorunlarını kolayca giderme

  IO-Link ile, devreye alma süresi azaltılır ve konfigürasyon hataları en aza indirilir; çünkü kontrolör her bir sensörün doğruluğunu kontrol eder ve ardından parametreleri indirir. Dolayısıyla, asla yanlış bir sensör olmaz ve sensörleri tek tek manuel olarak konfigüre etmek gerekmez. Ayrıca makineye güç verilmeden önce tüm kablolama hataları da belirlenebilir.

  Üretim sırasında kontrolör tüm cihazları sürekli olarak izler ve sorunları anında belirleyerek acil hale gelmeden çözülebilmelerini sağlar. Ayrıca, hat kesintisi gibi nadir görülen bir olay sırasında, IO-Link anında gelişmiş tanılar sağladığından nedeni soruşturmak için zaman harcamaya gerek kalmaz.

  Uzaktan bağlantı

  IO-Link haberleşmesi sayesinde, uzaktan teknik yardım, sensör ve aktüatör seviyesine ulaşabilir. Bu da uzman yardım tesiste bulunma ihtiyacı olmadan tüm cihazlara bağlanabildiği için makineyle ilgili sorun giderme işlemini basitleştirir. Dolayısıyla sorunlar uzaktan çözülebildiği için üretim tesisinde nitelikli operatörler bulunması ihtiyacı olmadan makinenin duruş süresi kısaltılabilir.

  İletişim için:

  Güray Yayla

  Pazarlama İletişimi Koordinatörü

  [email protected]

  Tel: +90 (216) 556 51 30

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ