Kontrol Kalemi

LED Ampul Teknolojisi Verimliliği

LED Ampul Teknolojisi Verimliliği

  Günde ortalama 8 saat yanan ve hiç bozulmadan yaklaşık 35 yıl çalışabilen, üstelik sıradan bir ampulden on kat daha az elektrik enerjisi tüketen bir aydınlatma sistemi mümkün olabilir mi ?

  İşte aradığınız bu sorunun cevabı LED ampul teknolojisinde gizli.

  Kısa adıyla LED yani Light Emitting Diode olarak adlandırılan bu teknoloji artık otomobillerde, sokak aydınlatmalarında, evlerimizde, sanayi ve iş yerlerinde olmak üzere birçok alanda tercih edilmektedir.

  Bu teknolojinin en çok tercih edilme sebeplerinden biriside daha önce de bahsettiğimiz muhteşem bir dayanıklılığa sahip olmasıdır.

  Amerika pazarının yaklaşık %50 ‘sini ele geçirmesi durumunda bu teknolojinin getirisi elektrik enerji tüketimini 17 gigawatt azaltacağı ve bu durumda yaklaşık olarak 17 nükleer santralin gücüne eş değer olacağı tahmin edilmektedir.

  Diğer yandan alt yapısı iyi gelişmemiş olan ülkeler için vazgeçilmez bir teknoloji olduğu öne sürülmektedir. Buna sebep olarak ise normal ampullerin çeyrek wattı güçte aynı ışığa sahip olmasına dikkat çekilmektedir. Bu şekilde az gelişmiş ülkelerde enerji tüketimin optimum düzeyde tutulması bu ülkeler ekonomik anlam da büyük karlar getirecektir. Bu duruma örnek vermek gerekirse Nepal ve Sri Lanka’da 700 ev okulu donatan özel bir kuruluş bu girişimi kanıtlamış olup, 100 watt’lık LED 60 mekanı aydınlatmaya yettiğini gözlemlemiştir.

  Devrim niteliğindeki bu teknoloji sektördeki birçok ampul üreticisi tarafından tavsiye edilip yavaş yavaş tam anlamıyla LED ampul üretimine geçmiştir.

  Bu senenin bu konuda en çarpıcı ürünü ise PHILIPS 14W LED ampul; 100W eşdeğer gücü, 10.000 saat ömür, 1521 lümen ve A+ enerji sınıfı özellikleri ile yepyeni çığır açmıştır.

  Aşağıdaki linkten konuyla ilgili olarak önermiş olduğum PHILIPS 14W Essential LED Ampulü inceyebilirsiniz.

  PHILIPS 14W Essential LED Ampul

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ