Kontrol Kalemi

ICSG İstanbul 2015 Kongre ve Fuarı; Türkiye Genelindeki Elektrik Kesintisi Akıllı Şebekelerin Önemini Gözler Önüne Serdi

ICSG İstanbul 2015 Kongre ve Fuarı; Türkiye Genelindeki Elektrik Kesintisi Akıllı Şebekelerin Önemini Gözler Önüne Serdi

  T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve UGETAM’ın (İstanbul Uygulamalı Gaz ve Enerji Teknolojileri Araştırma Mühendislik Sanayi ve Ticaret AŞ.) himayesinde Turkcell,Vodafone, TRT ve Sabah Gazetesi ana sponsorluklarında düzenlenen “3. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Fuarı” bu yıl 29-30 Nisan 2015 tarihlerinde, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri Işık ve T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız başta olmak üzere, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Sayın İbrahim Halil Mazıcıoğlu, İstanbul Valisi Sayın Vasip Şahin, T.C. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Sayın Mustafa Yılmaz ve birçok üst düzey bürokratların katılımlarıyla, HHB EXPO Fuar Şirketi tarafından, İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

   

  İlkinin açılışını 9 Mayıs 2013 tarihinde Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın dönemin Başbakanı sıfatıyla onurlandırdıkları “Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Fuarı ” (ICSG İstanbul 2013), 3. yılında (ICSG İstanbul 2015), dünya fuar listesine girmiş olup, binlerce uzmanın ve akademisyenin katılımıyla uluslararası platformda, ülkemizin tanıtımına olumlu katkı sağlayan kongre ve fuar olma yolunda ilerlemektedir.

   

  Açılış Konuşmaları

  Prof. Dr. Ümit Doğay ARINÇ, ICSG İstanbul 2015 Kongre ve Fuarı Başkanı

  Dr. Hayri BARAÇLI, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri

  Mustafa YILMAZ, T.C. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı

  Taner YILDIZ, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı

  Fikri IŞIK, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı

   

  Akıllı Şebekelere Geçiş, Türkiye genelinde Elektrik Kesintisi ile önem kazandı.

   

  31 Mart 2015 tarihinde Türkiyede yasanan genel elektrik kesintisi şebeke işletmeciliğinde bilişim teknolojilerinin kullanımının zorunluluk oldugunu gosterdi. Ülkemizde akıllı şebekelerin, elektrik şebekeleri ile bağlantılarını, gündeme getirmek ve farkındalık yaratmak üzere “Akıllı Şebekeler ve Türkiye Elektrik Şebekesinin Mevcut Durumu ve Geleceği” konularını içeren oturumlar, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, EPDK, TEDAŞ, TEİAŞ, EÜAŞ, TETAŞ ve ELDER başta olmak üzere özel sektör, kamu, kurum ve kuruluşların üst yetkililerinin verdikleri bilgiler ışığında “3. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Fuarı”nda gündeme geldi.

   

  Dünyadaki seçkin konuşmacılar bu Kongre’de yer aldı.

   

  Beyaz Saray’a danışmanlık yapan John McDonald, Akıllı Şebekeler Avrupa Komisyonu Proje Lideri Gianluca Fulli, IEEE PES Türkiye Baskanı Prof. Dr. Ömer USTA, ICSG İstanbul 2015’de “Keynote Speaker” olarak yer aldı.

   

  Amerika Ticaret ve Kalkınma Ajansı Direktörü Leocadia I. ZAK, Almanya Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Uluslararası İlişkiler Yazışma Yönetmeliği Bölüm Başkanı Dr. Annegret GROEBEL, Uluslararası G3 PLC Birliği Genel Sekreteri Marc DELANDRE, Barselona Şehir Konseyi CIO , Hollanda Fotovoltaik Endüstrisi Derneği Başkanı James WATSON, Global Akıllı Şebekeler Federasyonu İrlanda Başkanı Patrick TURNBULL, Hollanda Açık Akıllı Şebekeler Genel Müdürü Mark OSSEL, Arap Ülkeleri Yenilebilir Enerji Derneği Başkanı Mohammed Al TA’ANI, Danimarka Üniversitesi Enerji Enformatik öğretim üyesi Prof. Bo Norregaard gibi uluslararası konuşmacılar ICSG İstanbul 2015’te yer aldı.

   

  Kaçırılmayacak Oturumlar Gerçekleşti.

   

  ICSG İstanbul 2015 boyunca ikili iş görüşmeleri ve ticari anlaşmalar yanında dünyada ve Türkiye’deki enerji sektörünün önemli konu başlıkları İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde ele alınmış olup oturumlarda hükümet düzeyindeki heyetlerden, uluslararası şirketlerin üst düzey yöneticileri yer alarak gündemdeki önemli konuları değerlendirdiler. 6 salonda gerçekleşen bu oturumlarda, katılımcılar, enerji sektörünün önemli konu başlıklarında güncel bilgi edinme ve sunumlara ulaşma imkânı buldu.

   

  Hükümet heyetleri ICSG İstanbul 2015’de

  ICSG İstanbul 2015 için, Amerika, İngiltere, Fransa, İtalya, Hollanda, Kanada, Danimarka, İtalya, İspanya, CIS Ülkeleri, Orta ve Doğu Afrika, Güney Amerika ve Orta doğu ülkelerinden hükümet ve bürokrat düzeyinde heyetler fuara katılarak, ücretsiz ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Söz konusu ikili görüşmeler fuara katılan şirketlere, yabancı şirketlerle iş birliklerini artırma imkânı sundu. Fuar T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklenmekte olup, T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından Fuara “Alım Heyeti” organize edildi.

   

  Fuar alanında 150 yerel ve uluslararası markalar stant açmakta olup, ikili görüşmeler ile firmaların bir araya gelmesi sağlandı.

   

  Ödüller

   

  Lisansüstü Öğrencisi En iyi Bildiri Ödülü, Genç Araştırmacı En İyi Bildiri Ödülü, Lisans Öğrencisi En İyi Bildiri Ödülleri ICSG İstanbul 2015’de sahiplerini buldu.

   

  1 Temmuz 2014 tarihi itibari ile, ICSG İstanbul 2015 Bilim Kurulu tarafından, bildiriler için hazırlıklara başlanmıs ve ilgili komiteler oluşturulmuştur. Bilimsel Kalite ve tanınırlık için IEEE- PES Teknik sponsorluğu alınmış olup, yazı formatı, seçim değerlendirme ve puanlama ile, bilim etiği ve intihal hususları esas alınarak, IEEE-PES formatında bildiriler alınmıştır.

   

  Her bir bildiri için, alanında uzman 5’er adet öğretim üyelerinden oluşan komiteler eşliğinde, değerlendirmeler yapılmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda toplam gelen tam metin bildiri sayısı 67 olup, bunların içinden 47 adet bildiri değerlendirmeye alınmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, 3 kategoride 1. 2. Ve 3.’ler seçilerek ödülleri taktim edilmiştir.

   

  29-30 Nisan 2015 tarihleri arasında Haliç Kongre Merkezinde gerçekleşen , “3. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Fuarı”na; bu yıl  kamu kurumları, uluslararası metroloji ve standardizasyon kuruluşları, uluslararası akıllı şebekelerin STK’ları, elektrik, su ve gaz sayacı üretici ve ithalatçı firmaları, elektrik ve doğal gaz dağıtım şirketleri, organize sanayi bölgeleri, belediyeler, uygunluk değerlendirme kuruluşları, otomasyon firmaları, muayene, deney ve kalibrasyon kuruluşları, Ar-Ge firmaları, enerji üretim/iletim/dağıtım firmaları, GSM operatörleri, akıllı bina firmaları ve yazılım firmaları ile ilgili yurt içi ve yurt dışı sektör temsilcilerinden oluşan binlerce uzman ve akademisyenle birlikte 50’nin üzerinde ülkeden 5000 sektör temsilcisi katıldı.

   

  1. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Fuarı’ ile ilgili detaylı bilgiye www.icsgistanbul.com Adresinden ulaşabilirsiniz.
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ