zor nedir

sizin zor imkansızınız ney. ya da böyle bir şeye inanıyor musunuz..

Merhaba
Allah,insana düşünce kabiliyeti vermiştir.Düşünebildiği her şeyi,kabiliyeti ve imkanları oranında gerçekleştirebileceğine inanıyorum.İlk başlangıç akıl edebilmektir.Özetle insanoğlunun düşünebileceği her şey imkansız değildir.Öyle düşünceler de vardır ki belki 500 yıl sonra gerçekleşebilecektir.Not:Bu konu çeşitli yorumlara oldukça açıktır.Düşünce gücünün neler yapabileceğine örnek olarak Avustralya yerlilerinin hayatını konu alan bir de kitap önereyim.
Bir Çift Yürek (Marlo Morgan) – Roman (Kitap) Özeti | Bilgicik.Com - Türkçe, Edebiyat, Teknoloji... | Bilgicik Günlüğüm :)

Merhaba.

Zor diye birşey insanın hayatında yoktur;bunu kabul edemeyiz.Zor olan şey,aslında insanın bir şeyi gözünde,olduğundan çok fazla büyütmesidir.Zor denilen şeyler gün gelir gerçeğe dönüşebilir."Ay'a Seyahat" kitabında Jule Vern,bir hayal kurmuştu,herkes gülüp geçmişti.Ta ki 1969 yılı gelinceye kadar.İnsanoğlu inancıyla,azmiyle Ay'a ayak bastı ve bir kahin gibi karşılanan Jule Vern'in hayali gerçek oldu.Bugünlerde Hindistan'dan fırlatılan Türk uydusunun gerçek olacağını acaba kaç kişi daha önceden hayal edebilmişti?Hayal edebilenler belki parmakla gösterilecek kadar da azdılar.Bugün ASELSAN birçok başarıya,AR-GE'ye,teknik buluşlara,geliştirmelere imza atabilmişse,bu güzel bir başarıdır,övünç kaynağımızdır,haklı bir gururumuzdur.

Zor olan şey insanın içinde oluşan "Acaba yapabilirmiyim?" veya "Yapamazsam" korkusu,endişesi ve inançsızlığıdır.İnanan kişi,hayalleri ne olursa olsu bunu başarır,yapar.Mesela ben foruma ilk üye olduğumda,ilerde ben de "Onursal Üye" olurmuyum diye kendi kendime sormuş ve hep Fahri Yetiş Bey'i örnek alarak,bazen gözümde büyütmüş,insanüstü,doğa üstü biri gibi,yanlış olarak ilk forum günlerimde görebilmiştim.

Ama ilerleyen zaman bana,forumdaki her insanın,öncelikle insan olma karekterleri,sıradan doğal durumları,halleri,davranışları,yapmacık olmayan tavır ve düşünceleri,onlara başarının yolunu kolayca da açabildiklerini göstermiş oldu.Kişilerin bence en büyük zorlukları,iletişim kurabilmedeki güçlükleri,yanlış anlaşılmaları sebebiyle,birbirlerini tam olarak da anlayamamalarıdır,tek zorluk bence hayatta da,forumlarda da belki budur.Siz kendinizi ifade şeklinizi yanlış şeçerseniz eğer,hem çok zor biri olarak görünür ve diğerlerinin size yaklaşım tarzı,bakış açıları da hep çok zor olur,bu kaçınılmaz olur.

En büyük zor,zorluklar karşısında olumlu düşünememek,pes etmektir.Hayatta karşılaşacağımız sayısız zorluk vardır.Yeni bir acemi müh.sin işe girmesi,işten atılması,ölüm,kanser hastalıkları,enflasyon,işsizlik,kötü davranışlara maruz kalma,hakarete uğrama,şirketin batması,memleketlerin iflası(Yunanistan gibi),global krizler,vb.zorluklar bireyler veya toplum olarak bizleri asla yırdırmamalı,aksine hırslanarak,başarmanın en büyük anahtarının en başta inanmak,sonra çalışmak gayret etmek olduğunu,bir an bile unutmadan,aklımızdan hiç çıkarmadan zorlukların üstesinden gelip,zorlukların üzerine gidebilmeyi bilebilmeliyiz.

Zaten dinimiz olan İslam'da da,"Ben yandım,bittim,mahfoldum,herşey bitti,sonum geldi,bana kimse yardım edemez,dünyada yalnız bir başıma kaldım" türünden saçma ve gereksiz,çok ümitsiz düşünceleri kafalardan geçirmek büyük günahtır,bunu herkes biliyor,ama iş uygulamaya geldiğinde,yani işler ciddileştiğinde,tam olarak yapabilenlerimiz de,yine inancı çok kuvvetli,soğukkanlılığını bir an olsun yitirmeyen ve zorluklara göğüs gerebilen ve belki parmakla sayılacak kadar az olan "Güçlü İnsanlar" dadır.Siz de bu kategoride bulunmak istemezmisiniz?Neden bulunmayasınız.Yalnızca yapacağınıza tam olarak ve gönülden inanın yeter.Her şey bu kadar basit ve tek bir prensipte odaklanıyor: "İNANMAK"

İnancı olmayan toplumlar,kavimler tarih sahnesinden birer birer silinmişlerdir.İnanan ve zorluklara direnen(Müslümanlığın ilk kabulünde,kafirlere direnen müslümanlar sayısız zorluklara,işkencelere maruz kaldılar,ama inaçlarını yitirmediler,peygamberimizin ışığında İslam dinini tüm dünyaya yayabildiler,pes etmediler,yılmadılar ve sonunda mutlu sona ulaştılar)kazanır.Diğer alınan başarılar,Örneğin Mustafa Kemal Atatürk'ün "istiklal Mücadelesi" "Albert Einstein'ın Özel Görelilik-izafiyet Teorisi"ni geliştirip bulabilmesi,kanserli hastaların kanseri yenebilmesi,vb.bunların hepsi de,bir inancın,zoru başarmaya olan azmin,"Başaracağım,hiçbir zorluk beni tutamaz" deyip başaranların bir destanıdır.

Başarı:"Zoru başarabilirim,başaracağım" diyebilenlerin sahip olabildiğidir her zaman.

Kolay gelsin.

Son düzenleme:
imkansız diye birşey yoktur, sadece zaman alır.

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,973
Son üye
sfc16

Yeni konular

Geri