Usta olmaktan öte üstat nedir bilir misiniz?

paskomya

Profesyonel Üye
evet güzel dostlar, usta olmaktan öte üstat nedir bilir misiniz? yorumlarken lütfen üzerinizdeki kıyafeti çıkarın ve çıplak gözle bakın lütfen. dünya sadece bizim gördüğümüz göz değildir.

1950'lerin başında bir gece Beyoğlu meyhanelerinden birine, elinde bir ney muhafazası taşıyan, 25-30 yaşlarında, iyi giyimli bir genç girer.
Şöyle bir etrafı kolaçan ettikten sonra, boş bulduğu bir masaya ilişip, havalı bir el hareketi ile garsonu çağırır;
-Şişşşt, bakar mısın buraya?
Garson seyirtir hemen masaya doğru;
-Buyrun beyim?
-Bir Fahrettin Kerim bana. biraz buz, az da badem.
Fahrettin Kerim, o zamanların İstanbul valisinin adı ile anılan minik rakı şişesi.
-Başüstüne beyim.
Sipariş gelmeden daha, mekanın sahibi gelir masaya;
-Delikanlı, bakar mısınız?
Delikanlı afili bir bakış atar;
-Buyurun?
-O masadan kalkmanızı rica edecektim, şu arkadaki masaya alsak sizi?
-Ne münasebet efendim, boştu masa ben geldiğimde.
-Üstadın masasıdır bu, buraya gelen herkes bilir, kimse oturmaz!
-Ne üstadı imiş bu?
Patronun gözü masadaki neye ilişir ve gözüyle işaret eder;
-Üstad Neyzen Tevfik, tanıyor olmalısınız.
-Ben benden başka üstad tanımam, benim üstad diyeceğim adam bu aleti benden iyi üflemeli...
Patron sinirlenmeye başlar, iki de fedai hareketlenir masaya doğru.
Tam o sırada, az önce meyhaneye girip tartışanların haberi olmadan duruma şahit olan Neyzen Tevfik el eder patrona 'bırak kalsın' anlamında. ne de olsa son demleridir artık hayatının, durulmuştur artık gençlik ateşi. yavaşça ilişir arkadaki boş masaya, bir Fahrettin Kerim de o söyler, az da badem.
Delikanlı ikinci şişeyi de bitirdikten sonra, neyi çıkartır muhafazasından, dudaklarına götürür.
Patron artık dayanamaz acele seyirtir masaya;
-Delikanlı ayıp yahu, üstadın yanında.. Her şeyin bir edebi, usulü var yahu!
Arka masadan kısık bir ses duyulur;
-Şşşşt bırak efendi, tamamdır.
Patron üstada hürmetten, geri geri çekilir karanlığa doğru, delikanlı başlar bir taksim üflemeye. herkes bırakır çatalı, bıçağı, kadehi; kulak kesilir. Ustadır delikanlı hakikaten. Ustadır da, çok tizden girmiştir, hem caka satma merakı, hem de içkinin tesiri ile. tıkanır kalır..
Tam fısıltılar başlamışken, ilahî bir ney sesi duyulur üstadın masasından, delikanlının çıkamadığı perdeden almış, devam etmektedir. şaşırır delikanlı, hem zordur o perdeye çıkmak, hem de alıcı gözle baktığı halde, ney görememiştir üstadın elinde o ana kadar.
Arkasına döner... Bakar... Gördüğü yeter ona..
Alelacele ,kıpkırmızı bir suratla.. Çeker gider.
Üstadın elinde ney değil, boş bir Fahrettin Kerim şişesi vardır, ona üflemektedir ney yerine...

Nükte ile anlatım güzel olmuş. Ama Usta'cım bu Hocam kelimesi de bir ağız alışkanlığı. Mutlaka birileri bir mekana girince kullanacaktır. Biraz da olsa anlayışlı olmak gerekir diye düşünüyorum. Ben de ağız alışkanlığı olarak benden yaşça büyük küçük herkese abi diye hitap ederim. Sağlıcakla kalın.

-Adamın biri papağan almaya gitmiş,

Papağan satıcıda gördüğü Papağan fiyatlarını sormaya başlamış,

– İlk gördüğü papağanın fiyatını sormuş?

-satıcı 5000 Dolar demiş,

-Ne özelliği var?

– iyi konuşur,

-hemen yanındaki diğerinin fiyatını sormuş

-10.ooo Dolar demiş

-Bunun ne özelliği var?

-Hem Türkçe hem de ingilizce konuşur,

-Köşede duran diğer papağanın fiyatını sormuş?

-20.ooo Dolar demiş

-Bunun ne özelliği var?

-Satıcı; Hem Türkçe hem ingilizce hem de Çince konuşur demiş.

-Dükkanın en köşesinde çok yaşlı tüyleri dökülmüş iki büklüm ayakta durmakta mecali omayan papağan adamın dikkatini çekmiş, belki bunu ucuza kapatırım diye bunun fiyatını sormuş?

-Satıcı 90.000 Dolar deyince

-Adam şok olmuş,

-Bu tüyleri dökük yaşlı büklüm büklüm duran papağının ne özelliği var ki ?

Satıcı Vallahi hiçbir özelliği -mahareti yok ama, dükkanda bulunan bütün papağanlar ona her sabah merhaba Üstat, var mı bize talimatın? diye büyük saygı ve hürmet ederler.

Tüyler dökülmeye başladı abi artık ister usta desinler ister üstad 😂

bak güzel insan, ben ilkokulda bize abc öğretenlere "öğretmenim" demeyi öğrendim. orta okulda "hocam" sıfatını kullanınca kendimizi büyük gibi hissetmeye başlamıştım. ne zaman bodrum'a taşındık. burada bizlere ders anlatanlara "öğretmenim" demenin doğru olduğunu öğrendim.
1691497956080.png

"abi" akrabalık sıfatıdır, dilimize yerleşmiştir, saygı duyduğun kişiye söyleyebilirsin. benden o sıfatı hak etmen için aynı masada yemek yememiz lazım. bak yukarıdaki resim çok şey anlatıyor. herkesin inancı kendine, din bilgisi de kendine, ben din işleriyle uğraşan bir kişi olmadığıma göre o sıfatı bana kullanmak yanlış olur. medrese kültüründen üniversitelerimize giren bir kelime benim için. benim annemden doğmayan hiç kimse benim kardeşim değildir. birisi benim için iyi arkadaş, dost olabilir ama kardeş olamaz. bir çok edebi yazılarda, filmlerde okuruz duyarız "kardeş gibiler yada kardeş gibiydiler" ama kardeş değil. insanlara hitap etmek, bir görgü kuralı ve sanattır. sözcükleri güzel seçmek gerekir.

bak güzel insan, ben ilkokulda bize abc öğretenlere "öğretmenim" demeyi öğrendim. orta okulda "hocam" sıfatını kullanınca kendimizi büyük gibi hissetmeye başlamıştım. ne zaman bodrum'a taşındık. burada bizlere ders anlatanlara "öğretmenim" demenin doğru olduğunu öğrendim.
Ekli dosyayı görüntüle 100230
"abi" akrabalık sıfatıdır, dilimize yerleşmiştir, saygı duyduğun kişiye söyleyebilirsin. benden o sıfatı hak etmen için aynı masada yemek yememiz lazım. bak yukarıdaki resim çok şey anlatıyor. herkesin inancı kendine, din bilgisi de kendine, ben din işleriyle uğraşan bir kişi olmadığıma göre o sıfatı bana kullanmak yanlış olur. medrese kültüründen üniversitelerimize giren bir kelime benim için. benim annemden doğmayan hiç kimse benim kardeşim değildir. birisi benim için iyi arkadaş, dost olabilir ama kardeş olamaz. bir çok edebi yazılarda, filmlerde okuruz duyarız "kardeş gibiler yada kardeş gibiydiler" ama kardeş değil. insanlara hitap etmek, bir görgü kuralı ve sanattır. sözcükleri güzel seçmek gerekir.
Peki AĞABEY 😂

Ekli dosyalar

• Screenshot_20230808_155559_Samsung Internet.jpg
    Screenshot_20230808_155559_Samsung Internet.jpg
    150.6 KB · Görüntüleme: 10
  • Screenshot_20230808_155535_Samsung Internet.jpg
    Screenshot_20230808_155535_Samsung Internet.jpg
    249.2 KB · Görüntüleme: 11

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar