Zener diyot ölçümü ve yanmış bir triyak hakkında ??

merhaba arkadaşlar ,
elektronik bilgim çok yok , hobi olarak yapıyorum

resimde görülen yanmış triyakı nereden bulabilirim , üzerindeki yazılar silinmiş .

bulaşık makinasınin kartinda arka yüzeyinde karşılıklı iki adet zener diyot var resimde gördüğünüz gibi .
sağ taraftaki diyot ; multimetrenin eksi ucu denk gelecek şekilde ölçtüğüm zaman 0,618 değeri , probları ters çevirdiğimde ise 0,749 değeri veriyor , iki yöndede akım geçiriyor !!!!

sol taraftaki diyotu multimetrenin eksi ucu anot denk gelecek şekilde ölçtüğüm zaman 0,062 , probları ters çevirip ölçtüğüm zaman 0,062 gibi yine aynı değeri veriyor . bu diyotun hem iki yöndede düşuk deger gösteriyor !!!

bu diyotlar sağlammı değilmi anlayamadim ,

Ekli dosyalar

• 20220501_194735.jpg
    20220501_194735.jpg
    197 KB · Görüntüleme: 39
  • 20220501_194731.jpg
    20220501_194731.jpg
    205.4 KB · Görüntüleme: 25
  • 20220501_174756.jpg
    20220501_174756.jpg
    297 KB · Görüntüleme: 36
  • 20220501_174753.jpg
    20220501_174753.jpg
    319.1 KB · Görüntüleme: 27
Zener diyot olduklarına nasıl kanaat
getirdiniz?
Komponent ölçümlerini devreden sökerek
yapınız, özellikle de yarıiletkenleri...

Bu kartta triyak takip edebildiğim kadarıyla roleye gitmiyor.

Çizdiğim resimde faz en üstteki kırmızı hatta geliyor. Mavi hattan triyakin gate bacagi işlemci ile tetikleniyor. Triyakin çıkışı resimde triyakin sağında çizdiğim düz çizgi çıkış ucu. Bu kısım bir soket e gidiyor. Soketteki kablo nereye gidiyorsa yıkama motoru yada rezistans onu sürüyor.

Yani triyak role sürmüyor. Roleler düşük güçlüdür. Roleyi bir transistor ile sürülür. Role sürmek için triyak kullanmak mantıksızdir.

Triyak kiyici olarak bir motorun devir kontrolu yada bir rezistansin sicaklik kontrolu için kullanılmış olabilir.

16517721939782562482633633042466-jpg.87412

Bu kartta triyak takip edebildiğim kadarıyla roleye gitmiyor.

Çizdiğim resimde faz en üstteki kırmızı hatta geliyor. Mavi hattan triyakin gate bacagi işlemci ile tetikleniyor. Triyakin çıkışı resimde triyakin sağında çizdiğim düz çizgi çıkış ucu. Bu kısım bir soket e gidiyor. Soketteki kablo nereye gidiyorsa yıkama motoru yada rezistans onu sürüyor.

Yani triyak role sürmüyor. Roleler düşük güçlüdür. Roleyi bir transistor ile sürülür. Role sürmek için triyak kullanmak mantıksızdir.

Triyak kiyici olarak bir motorun devir kontrolu yada bir rezistansin sicaklik kontrolu için kullanılmış olabilir.

16517721939782562482633633042466-jpg.87412
Ferrari ile işe gidilmez. Otobanda hız denemelerine girilip gariban b segmenti arabasıyla yolculuk yapan ailelere korku dolu anlar yaşatılır diyor Serkan kardeşim.

Zener diyot olduklarına nasıl kanaat
getirdiniz?
Komponent ölçümlerini devreden sökerek
yapınız, özellikle de yarıiletkenleri...
nedir onlar , zener değilmi abi . o parça çok kücuk ilk gördugum anda zener sanarak konusuyordum birde ?
olçtüğümde bildiginiz diyot gibi değer verdi abi , bir tarafindan akim gecerken diger taraftan akim gecmiyordu
Ferrari ile işe gidilmez. Otobanda hız denemelerine girilip gariban b segmenti arabasıyla yolculuk yapan ailelere korku dolu anlar yaşatılır diyor Serkan kardeşim.
haklısin abi anliyorum sizi , zaten şu gereksiz bi merakım var habire bilip bilmedigim herşeyi size soruyorum ki birçok şey benim boyumu aşıyor , çok detaylı teknik bilgi sahibide olmadigim içinde her bi noktada yanilip hata yapiyorum
Triyak AC akımda çalışır.
abi bazı açıklamalarda hem ac hemde dc akımla calistigi yazılıyor , mesela burda bi yazı var

Ekli dosyalar

• Screenshot_20220508-132137_Chrome.jpg
    Screenshot_20220508-132137_Chrome.jpg
    194.9 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:
Doğru cümle "Triyak DC 'de de çalışır." olmalı.
Zira gate açık kaldığı sürece iki yönlüde
iletimde olur.

Zener diyot olduğuna karar verebilmek için;
ters kesim gerilimini ölçebilmek lazım.

Şöyle yapılabilir;
4.7K civarı bir direnç seri bağlanır. Ters
gerilim uygulanır ve diyot üzerindeki
gerilim ölçülür. Gerilim, diyot üzerinden
bir kaç mA seviyesinde olacak şekilde
yükseltilebilir.

Son düzenleme:
Doğru cümle "Triyak DC 'de de çalışır." olmalı.
Zira gate açık kaldığı sürece iki yönlüde
iletimde olur.

Zener diyot olduğuna karar verebilmek için;
ters kesim gerilimini ölçebilmek lazım.

Şöyle yapılabilir;
4.7K civarı bir direnç seri bağlanır. Ters
gerilim uygulanır ve diyot üzerindeki
gerilim ölçülür. Gerilim, diyot üzerinden
bir kaç mA seviyesinde olacak şekilde
yükseltilebilir.
abi aynen diyot gibi değer veriyordu .
birtarafından akim olçulurken diğer tarafından değer yoktu multimetre ike ölçtüğümde , şimdi elden kart alıp taktım eskisinide babam kart tamiri yapan dükkanda bırakmış , inceleme fırsatim yok

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri