Zener diyot ölçümü ve yanmış bir triyak hakkında ??

merhaba arkadaşlar ,
elektronik bilgim çok yok , hobi olarak yapıyorum

resimde görülen yanmış triyakı nereden bulabilirim , üzerindeki yazılar silinmiş .

bulaşık makinasınin kartinda arka yüzeyinde karşılıklı iki adet zener diyot var resimde gördüğünüz gibi .
sağ taraftaki diyot ; multimetrenin eksi ucu denk gelecek şekilde ölçtüğüm zaman 0,618 değeri , probları ters çevirdiğimde ise 0,749 değeri veriyor , iki yöndede akım geçiriyor !!!!

sol taraftaki diyotu multimetrenin eksi ucu anot denk gelecek şekilde ölçtüğüm zaman 0,062 , probları ters çevirip ölçtüğüm zaman 0,062 gibi yine aynı değeri veriyor . bu diyotun hem iki yöndede düşuk deger gösteriyor !!!

bu diyotlar sağlammı değilmi anlayamadim ,

Ekli dosyalar

• 20220501_194735.jpg
    20220501_194735.jpg
    197 KB · Görüntüleme: 39
  • 20220501_194731.jpg
    20220501_194731.jpg
    205.4 KB · Görüntüleme: 25
  • 20220501_174756.jpg
    20220501_174756.jpg
    297 KB · Görüntüleme: 36
  • 20220501_174753.jpg
    20220501_174753.jpg
    319.1 KB · Görüntüleme: 27
Bu kartta imalat arge zamanında biraz ucuza kaçılmış. Nedeni ise aşağıda resimde eklediğim güç ve kontrol devresi arası izolasyon yok. Biz bir kart dizayn ederken 220 volt yüksek gerilimin aktığı akım kolu ile 24 volt 12 volt veya 5 volt düşük akım devresini izole ederiz.

Sizin bu kartınızda yüksek gerilim hattını aşağıda işaretledim. Bu hat triyaktan sonra arızanız düşük akım hattına akmış. Sorduğunuz direnc yanmış o direnç üzerinden akım işlemciye ilerlemiş. İşlemci ilgili pin çıkışı direnç ile doğrudan triyak ı tetiklemek için kullanılmış. Bu arada optik izolasyon kullanılması gerekiyordu.

16517721939782562482633633042466.jpg

Bu kartta imalat arge zamanında biraz ucuza kaçılmış. Nedeni ise aşağıda resimde eklediğim güç ve kontrol devresi arası izolasyon yok. Biz bir kart dizayn ederken 220 volt yüksek gerilimin aktığı akım kolu ile 24 volt 12 volt veya 5 volt düşük akım devresini izole ederiz.

Sizin bu kartınızda yüksek gerilim hattını aşağıda işaretledim. Bu hat triyaktan sonra arızanız düşük akım hattına akmış. Sorduğunuz direnc yanmış o direnç üzerinden akım işlemciye ilerlemiş. İşlemci ilgili pin çıkışı direnç ile doğrudan triyak ı tetiklemek için kullanılmış. Bu arada optik izolasyon kullanılması gerekiyordu.

Ekli dosyayı görüntüle 87412
Belkide bozulması isteniyor. Al ver ekonomiye can ver.

Sizin bu kartınızda yüksek gerilim hattını aşağıda işaretledim. Bu hat triyaktan sonra arızanız düşük akım hattına akmış. Sorduğunuz direnc yanmış o direnç üzerinden akım işlemciye ilerlemiş. İşlemci ilgili pin çıkışı direnç ile doğrudan triyak ı tetiklemek için kullanılmış. Bu arada optik izolasyon kullanılması gerekiyordu
abi direnci ve triyak'i değiştirdim , devredeki smd kondansatörleri kontrol edemedim , baziları multimetrenin direnç kademesinde ölçüm yapiyor kimide direnc kademesinde ölçüyor !! hangidi doğru bilmiyorum , smd icin ayri multimetreler var oda bende yok .
bu islemcinin calisip calismadigini nasil anlayabilirim ??? , devredeki smd kondansatorleri bilmiyorum haric herşey şuanda çalışıyor gözüküyor ,

abi direnci ve triyak'i değiştirdim , devredeki smd kondansatörleri kontrol edemedim , baziları multimetrenin direnç kademesinde ölçüm yapiyor kimide direnc kademesinde ölçüyor !! hangidi doğru bilmiyorum , smd icin ayri multimetreler var oda bende yok .
bu islemcinin calisip calismadigini nasil anlayabilirim ??? , devredeki smd kondansatorleri bilmiyorum haric herşey şuanda çalışıyor gözüküyor ,

Bir bulaşık makinesinde ,

En çok akim çeken yükler
Su ısıtıcısı
Su pompasi

Bunun dışında selenoidler emin değilim ama birde boşaltma sistemi olabilir.

Bu triyak bu pompa yada ısıtıcı yi kontrol ediyor buyuk ihtimal. Role beslemesinde triyak olmaz.

Triyak pompa yada isiticiyi sürüyor ise program baslatildiginda ya rezistans calismaz soğuk yıkar yada pompa calismaz program o noktada durur.

Kart yikamaya hiç baslamıyorsa bahsettiğim işlemci bozulmuştur muhtemelen.

Makinanin yedek parça olarak karti bulunmuyor mu? Alıp degistirseniz?

En çok akim çeken yükler
Su ısıtıcısı
Su pompasi

Bu triyak bu pompa yada ısıtıcı yi kontrol ediyor buyuk ihtimal. Role beslemesinde triyak olmaz.

Triyak pompa yada isiticiyi sürüyor ise program baslatildiginda ya rezistans calismaz soğuk yıkar yada pompa calismaz program o noktada durur.

abi kartın 2 programlisini buldum 130 tl aldım taktim calisiyor ,

yoookkkk öyle peşinizi bırakmam daha cok rahatsız edicem sizi , işte al yenisini tak tamam eline sağlik bukadar filann
hadi eyvallah
olmaz öyle şey , nezaman bişey kırıp döktüm hemen yazacam 😀😀

Bekleriz her zaman bende aşağıdaki resimdekileri masaya yatırdım.

IMG-20220507-WA0004.jpeg
IMG-20220507-WA0006.jpeg
IMG-20220507-WA0008.jpeg

Bende geçen hafta bir elektrikli vana aktuatorunu tamir ettim. Siviçleri tahrik eden tırnaklar boşa çıkmış , bu yüzden durmadan dönmeye başlamış , dişlinin biri çeyrek turluymuş. Durmayınca dişliyi atlayıp motor boşa çıkmış. Alt tarafta sonlandırma vidalarini da ayarlamamislar. Çeyrek dişliyi zorla yerine getirdim, tekrar yerine alıştırdım yağla. Siviçleri tekrar doğru konumlandirdim. Tırnakları tekrar sabitledim. Alttan nihai nokta vidalarini ayarladım. En son testini yaptım. Şahane çalışıyor. Aslında fotoğraflarını çeksem iyi olurdu. Geçen soranlar vardı bu konuyu. Ama yağlı iş olunca bir yandan telefona dokunmak sıkıntı oluyor.

Ekli dosyayı görüntüle 87412
işlemci düşuk voltaj ile direncin üzerinden geçerek triyakın tetik ucuna dc gerilim veriyor , triyaklar dc akimla tetiklendiği içinde kontak uçlari kapanıyor sonra rolenin bobin ucuna gidip roleye hangi rezistans herneyse o çalışıyor , doğrumu , yanlışmı ???
bu triyaklar kontaktör gibimi sanki ?? mesela 24 voltluk kontaktòrlerle 3 faz 380 voltu tetikleyen veya gerilimin geçmesini sağlayan bobinlerin tetiklenmesi gibimi abi ??
işlemci düşuk voltaj ile direncin üzerinden geçerek triyakın tetik ucuna dc gerilim veriyor , triyaklar dc akimla tetiklendiği içinde kontak uçlari kapanıyor sonra rolenin bobin ucuna gidip roleye hangi rezistans herneyse o çalışıyor , doğrumu , yanlışmı ???
bu triyaklar kontaktör gibimi sanki ?? mesela 24 voltluk kontaktòrlerle 3 faz 380 voltu tetikleyen veya gerilimin geçmesini sağlayan bobinlerin tetiklenmesi gibimi abi ??
ac akımla tetiklenen triyaklar gerilim kesildiğinde kontak ucları iletimi kesiyormuş , peki bu her triyak için geçerlimi abi ??
tamam abi , gelir yardim etmek isterdim ama ancak getir götür yapabilirim 😄

En çok akim çeken yükler
Su ısıtıcısı
Su pompasi

himmm bak bu yazıyi dikkatli okumadan aşağıda salak sulak yazıp çiziyorum , pekii role düşük akım çeker , neden triyak role beslemez abi ??

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri