Zener diyot ölçümü ve yanmış bir triyak hakkında ??

merhaba arkadaşlar ,
elektronik bilgim çok yok , hobi olarak yapıyorum

resimde görülen yanmış triyakı nereden bulabilirim , üzerindeki yazılar silinmiş .

bulaşık makinasınin kartinda arka yüzeyinde karşılıklı iki adet zener diyot var resimde gördüğünüz gibi .
sağ taraftaki diyot ; multimetrenin eksi ucu denk gelecek şekilde ölçtüğüm zaman 0,618 değeri , probları ters çevirdiğimde ise 0,749 değeri veriyor , iki yöndede akım geçiriyor !!!!

sol taraftaki diyotu multimetrenin eksi ucu anot denk gelecek şekilde ölçtüğüm zaman 0,062 , probları ters çevirip ölçtüğüm zaman 0,062 gibi yine aynı değeri veriyor . bu diyotun hem iki yöndede düşuk deger gösteriyor !!!

bu diyotlar sağlammı değilmi anlayamadim ,

Ekli dosyalar

• 20220501_194735.jpg
    20220501_194735.jpg
    197 KB · Görüntüleme: 39
  • 20220501_194731.jpg
    20220501_194731.jpg
    205.4 KB · Görüntüleme: 25
  • 20220501_174756.jpg
    20220501_174756.jpg
    297 KB · Görüntüleme: 36
  • 20220501_174753.jpg
    20220501_174753.jpg
    319.1 KB · Görüntüleme: 27
kartı taktım , fakat makinada su alma sesi gibi uğultu var sadece , normalde ışıklı ledler çalışıyordu , kartı taktıktan sonra ledler hiç yanmadı ,
arıza , delinen su atma hortumunun sızıntısıyla kablo soketinde ark yapmış , sonra kısa devre olup kart yanmış
bu aşamadan sonra ne yapabilirim
Tek elemanın yanmasından daha fazla sorununuzun olduğu belli. Smps katından başlayarak kademe kademe her taraf incelenmeli. Serkan üstadın söylediği gibi mcu da kısa devre olmuş olabilir. Voltaj enjeksiyon testi var ama onu yapmak için ayarlı güç kaynağı lazım.

Tek elemanın yanmasından daha fazla sorununuzun olduğu belli. Smps katından başlayarak kademe kademe her taraf incelenmeli. Serkan üstadın söylediği gibi mcu da kısa devre olmuş olabilir. Voltaj enjeksiyon testi var ama onu yapmak için ayarlı güç kaynağı lazım.
diyotlar sağlammış çikarıp ölçtüm tekrar taktım , triyakın yenisini taktım ,
çalıştırdigimda icinde hic kirli tabak falan koymadım , acaba boşken calistirmiyormu makineyi ,

Sen triyağı, bc 547 transistör sandın heralde. Röle bobinini tetikleyen. 😃😃
Ne smd triyaklar var endüstriyel kartlarda 4amper 7amper.
Direk olarak herhangi bir yükü sürmüyor beyefendi. Arkadaş takibini yaptı. Konuyu başından beri komple okumadınız herhalde. Israrla da sorduk bu hususu.7 amperi büyük bir değer sanıyorsunuz herhalde . İşlerinizde 200-250 amper hata bazı durumlarda daha fazlasını çekip ancak kondansatorlerle durdurulabilen tristorlerle çalışıyoruz. O vauuvvv 7 amper triyaklar ancak yanında nokta kadar kalır.

Son düzenleme:
Direk olarak herhangi bir yükü sürmüyor beyefendi. Arkadaş takibini yaptı. Konuyu başından beri komple okumadınız herhalde. Israrla da sorduk bu hususu.
Hımm konuyu baştan beri okudum,
Üstadım triyak en fazla bir röle bobini sürmüyor mudur ? Ne akim çekebilir ki taş çatlasa ?
https://www.direnc.net/z0109mn-sot223-smd-triyak-1a-600v-15671
Hımm, konuyu başından beri okumamış olsam yazmazdım, heralde senin yazına güldüm.
triyak orda yük kontrolü yapıyor, o devrede transistör gibi tepkime vermez, verseydi bjt, veya mosfet takarlardı.
Devreye neden triyak bağlamış peki arızayı ararken herzaman kartın şemasını bulamıyoruz, kompanentleri iyi tanımak datashet okumasını bilmek lazım, veya iyi bir elektronik bilgisine sahip olmak.
YouTube da her önüne gelen elektronik tamir videosu çekiyor, eline 1metre lehim teli bir havya alan herkes tamirci olurdu ozaman,
Elektronik ciddi bir iştir, deneme yanılma yaparsan, bol bol parça yakarsın oda senin cebine sarar.....

Sen triyağı, bc 547 transistör sandın heralde. Röle bobinini tetikleyen. 😃😃
Ne smd triyaklar var endüstriyel kartlarda 4amper 7amper.

Hımm, konuyu başından beri okumamış olsam yazmazdım, heralde senin yazına güldüm.
triyak orda yük kontrolü yapıyor, o devrede transistör gibi tepkime vermez, verseydi bjt, veya mosfet takarlardı.
Devreye neden triyak bağlamış peki arızayı ararken herzaman kartın şemasını bulamıyoruz, kompanentleri iyi tanımak datashet okumasını bilmek lazım, veya iyi bir elektronik bilgisine sahip olmak.
YouTube da her önüne gelen elektronik tamir videosu çekiyor, eline 1metre lehim teli bir havya alan herkes tamirci olurdu ozaman,
Elektronik ciddi bir iştir, deneme yanılma yaparsan, bol bol parça yakarsın oda senin cebine sarar.....
Valla üstadım arkadaş ne derse biz ona göre yorum yapıyoruz. Arkadaşa senin gözlerin bozuk yanlış devre takibi yapıyorsun, ya da öyle olmaması lazım sen bu işi hiç bilmiyorsun diyecek halimiz yok. Arkadaş triyak roleyi sürüyor diyor, takip te ettim diyor. Uzaktan bizde ancak bu kadar teşhis koyabiliriz. Şimdi puştluk diz boyu olmuş, kartlarda smd entegrelerin ve diğer bazı elemanların isimlerini kaziyorlar. Zaten bu konuda bilgin ilgin ve tecrüben olmazsa ağzı açık ayran budalası gibi kalırsın.

Şimdi puştluk diz boyu olmuş, kartlarda smd entegrelerin ve diğer bazı elemanların isimlerini kaziyorlar. Zaten bu konuda bilgin ilgin ve tecrüben olmazsa ağzı açık ayran budalası gibi kalırsın.
Evet geçen tamirimi yaptığım bir kartta 16f877 işlemcimin üzerini kazımışlar 😂😂 kendini akıllı sanan cahiller, zatwn işlemci dıp entegre ve soketli bunu Programlama kartıma bağlasam bana işlemci üzeri kazılıda olsa ne olduğunu okuyorum yazılımsal, zaten bu işin ticaretini yapan firma salak değil yazılıma kod koruması koyar, koyuyor larda.
Kartları kopyalanmasın diye.

Demek istediğim şey elektronik, datashet okuma, kompanent test ve ölçüm bilgi şart, ordan burdan yarım yamalak bilgiyle tamir yapanlarıda gördüm...

usta ben bozuk bir bulaşık makinasını calistirmaya calisiyorum , kart yanmış su kîsa devre yapmış vss , devre yolunu sordular , triakın çikislari roleye gidiyormu ?? şeklinde , bende kart üzerinde nereye gittiğine kadar gösterdim fotolarını attim , eğer hatalı isem doğrusu nedir ne değildir sordum herşeyi , uygun parça nedir vsss herseyi sordum ,
aslında bu makineyi çöpe atmak istemedim , bilgi ve becerimin yettiği yetmediği herşeyi burada dillendirdim
tek gayem bu makineyi çöpe atmayıp ilerki zamanlarda kullanmak veya birine hayır yapayım istiyorum
Valla üstadım arkadaş ne derse biz ona göre yorum yapıyoruz. Arkadaşa senin gözlerin bozuk yanlış devre takibi yapıyorsun, ya da öyle olmaması lazım sen bu işi hiç bilmiyorsun diyecek halimiz yok. Arkadaş triyak roleyi sürüyor diyor, takip te ettim diyor. Uzaktan bizde ancak bu kadar teşhis koyabiliriz. Şimdi puştluk diz boyu olmuş, kartlarda smd entegrelerin ve diğer bazı elemanların isimlerini kaziyorlar. Zaten bu konuda bilgin ilgin ve tecrüben olmazsa ağzı açık ayran budalası gibi kalırsın.
tamam abi doğrusu neyse söyleyin , devre takibin yanlış , o öyle değil böyle oluyor diyin ,
doğrusu ne ozaman ?? neden söylemiyorsunuzda böyle imalı konuştunuz anlamadım
Evet geçen tamirimi yaptığım bir kartta 16f877 işlemcimin üzerini kazımışlar 😂😂 kendini akıllı sanan cahiller, zatwn işlemci dıp entegre ve soketli bunu Programlama kartıma bağlasam bana işlemci üzeri kazılıda olsa ne olduğunu okuyorum yazılımsal, zaten bu işin ticaretini yapan firma salak değil yazılıma kod koruması koyar, koyuyor larda.
Kartları kopyalanmasın diye.

Demek istediğim şey elektronik, datashet okuma, kompanent test ve ölçüm bilgi şart, ordan burdan yarım yamalak bilgiyle tamir yapanlarıda gördüm...

benim dükkanım filan yok bu iş sonucu birinden para falan almayacağım ,
istersen makinayı hurdaya satıp parasinı sana vereyim abi ,
biraz elektrik bilgim var okadar
, boş zamanlarımda ufak tefek tamir işleriyle uğraşıyorum , neden bòyle düşünüp ordan burdan yardım alıyor tamirciler gibi söylüyorsunuz ,???
ozaman satıp parasinı sana vereyim öyle düşüncen varsa

Son düzenleme:
usta ben bozuk bir bulaşık makinasını calistirmaya calisiyorum , kart yanmış su kîsa devre yapmış vss , devre yolunu sordular , triakın çikislari roleye gidiyormu ?? şeklinde , bende kart üzerinde nereye gittiğine kadar gösterdim fotolarını attim , eğer hatalı isem doğrusu nedir ne değildir sordum herşeyi , uygun parça nedir vsss herseyi sordum ,
aslında bu makineyi çöpe atmak istemedim , bilgi ve becerimin yettiği yetmediği herşeyi burada dillendirdim
tek gayem bu makineyi çöpe atmayıp ilerki zamanlarda kullanmak veya birine hayır yapayım istiyorum

tamam abi doğrusu neyse söyleyin , devre takibin yanlış , o öyle değil böyle oluyor diyin ,
doğrusu ne ozaman ?? neden söylemiyorsunuzda böyle imalı konuştunuz anlamadım

benim dükkanım filan yok bu iş sonucu birinden para falan almayacağım ,
istersen makinayı hurdaya satıp parasinı sana vereyim abi ,
biraz elektrik bilgim var okadar
, boş zamanlarımda ufak tefek tamir işleriyle uğraşıyorum , neden bòyle düşünüp ordan burdan yardım alıyor tamirciler gibi söylüyorsunuz ,???
ozaman satıp parasinı sana vereyim öyle düşüncen varsa
Kimsenin sana ayar verdiği yok üstadım yanlış anlama. Ama elektronik karşıdan görüldüğü kadar sığ bir dere değil. Koca bir okyanus içine girince. Yüzme bilmeyip içine dalan ya boğulur ya kaybolur. Bizim teorik bilgimiz olmasına rağmen bizim bile bazı mevzularda apışıp kaldığımız oluyor. Senin sadece deneme yanılma yoluyla bu işi çözebilmek çok ama çok zor. Arkadaslarin hepsi bunu anlatmaya çalışıyor.

Kimsenin sana ayar verdiği yok üstadım yanlış anlama. Ama elektronik karşıdan görüldüğü kadar sığ bir dere değil. Koca bir okyanus içine girince. Yüzme bilmeyip içine dalan ya boğulur ya kaybolur. Bizim teorik bilgimiz olmasına rağmen bizim bile bazı mevzularda apışıp kaldığımız oluyor. Senin sadece deneme yanılma yoluyla bu işi çözebilmek çok ama çok zor. Arkadaslarin hepsi bunu anlatmaya çalışıyor.
abi tamam , insanların böyle niyet okuyarak yazı yazması , bilmiyorum şimdi şaşırdım kaldım yani .

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri