Yorum Kuralları

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Aksi

Site Yetkilisi
Yönetici
Site Yetkilisi
Katılım
26 Eyl 2008
Mesajlar
1,900
Puanları
474
Yaş
36
Yorum Kuralları

1- Temel Kurallar

* Yorumların varlık sebebi, 'fikir alışverişi'. Başka hiçbir şey değil. Gerek yazıyı kaleme alan yazarla, gerekse yorum yazan diğer kişilerle fikir alışverişinde bulunabilir ve bu şekilde yazıda gördüğünüz doğruları genişletebilir, yanlışları eleştirebilirsiniz.

* Yaptığınız yorumun, yazıyla ilgili olmasına özen gösterin. Yorum yaptığınız yazının ana temasıyla doğrudan ilişkili olmayan yorumlar göndermeyin.

* Gerek yazılarda, gerekse yapılan yorumlarda, kendi düşünce dünyanıza uygun gelmeyecek fikirlerle karşılaşmanız çok doğal. Yorumlar, bu gibi durumlarda kendi düşüncenizi ifade edebilmeniz için var. Ancak düşüncelerinizi ifade ederken, kimi davranışlardan uzak durmanız gerektiğini unutmayın:

Kişilik Haklarına Saldırı: Hayatta olan ya da olmayan hiç kimse hakkında küçük düşürücü mahiyette, hakaret içeren, kişilik haklarını ihlal eden yorumlar yapmayın.

Nefret Uyarmak: Hiçbir kişi, kuruluş ya da kimlik hakkında nefret mesajına yer vermeyin, şaka yollu da olsa şiddet çağrısında bulunmayın.

Etiketleme: Herhangi bir yazı ya da yorumu eleştireceğiniz zaman, sadece ifade edilen düşünceyi eleştirin. Eleştirdiğiniz düşüncenin sahibini herhangi bir kimlikle özdeşleştirmeyin. Örneğin, 'Siz ...istler zaten hep böyle dersiniz.' gibi bir ifade, fikir alışverişinden çok ağız dalaşını sonuç verir.

* Düşüncelerinizi ifade ederken makul bir ton kullanmaya gayret edin.

Örneğin; 'Sizin ... adlı yazarı okumaya ihtiyacınız var.' gibi, karşınızdaki kişiye cehalet imasında bulunan bir ifade yerine, 'Bu yazar, ... isimli kitabında şöyle bir düşünce öne sürüyor' şeklinde arz edilen bir düşünce, hem tansiyonu yükseltmeyecek, hem de herkes için daha faydalı olacaktır.

* Yukarıdaki kurallardan herhangi birine uymamanız durumunda, site editörü yorumunuzu kısmen yayınlamayı ya da hiç yayınlamamayı tercih edebilir.

2- İmla Kuralları

Yorumunuzu göndermeden önce, imla hatalarını kontrol edin. Site editörü, çok sayıda imla hatası içeren yorumları redakte etmeye zaman harcayamayabilir.

* Zorunlu olmadıkça büyük harf kullanmayın. Bu durum, diğer ziyaretçiler tarafından 'bağırarak konuştuğunuz' şeklinde algılanır.

Yanlış: BU FİLMİ ÇOK BEĞENDİM!
Doğru: Bu filmi çok beğendim.

* Sözlerinizi vurgulama amacıyla da olsa, harf ya da noktalama işareti tekrarı yapmamaya çalışın.

Yanlış: Bu albümü çooooooookkkkkk beğendimmm!!!!!
Doğru: Bu albümü çok beğendim!
Kabul edilebilir: Bu albümü çook beğendim!!

* Noktalama işaretlerini her zaman bir önceki kelimeyle bitiştirin ve ardından mutlaka bir karakter boşluk bırakın.

Yanlış: Dedim ki : "Sen de geleceksin,o da ! "
Doğru: Dedim ki: "Sen de geleceksin, o da!"

* Kelimeleri telaffuz ettiğiniz gibi değil, yazım kılavuzunda olduğu gibi yazın.

Yanlış: Gidicem.
Doğru: Gideceğim.

* İnternet sohbet odalarında kullanılan kısaltmaları kullanmayın.

Yanlış: Slm
Doğru: Selam

* Hiçbir harf yerine benzer görünen başka bir karakter kullanmayın.

Yanlış: Yawa$.
Doğru: Yavaş.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Sponsor Bağlantı

Forum istatistikleri

Konular
105,530
Mesajlar
743,224
Kullanıcılar
392,247
Son üye
ozgurozdemir

Yeni konular

Üst