yeni mezun elektrik muhendisi?

Maalesef yavaş yavaş mesleğin içini boşaltmaya başladılar, dersaneden bozma elektrik elektronik mühendisliği bölümlerinden geçilmiyor artık.

Son düzenleme:
arkadaşımben end elektronık teknıkerı olarak 8 sene çalışıp devlete geçtim en düşük devlet memuru maaşından tam olarak 2.5 kat maaşım vardı sımdıde geri özele dönecem ne dersın buna

Benim bildiğim ABB mi yeni mezun mühendise 3.500 tl verecek, güleceğim yoktu, hele teknisyene 2.500 tl, vay yavrum vay... bazıları hayallerini anlatıyor... nasıl bu kadar kopuksunuz gerçek yaşamdan, onu geçtim bilde bilmiş gibi cevap veriliyor... ABB ye gidin 3.500 tl maaş isteyin, tarihin en kısa görüşmesine şahit olursunuz...
6 mühendis arkadaşım vardı ABB de çalışan , şu an 4 ü çalışıyor... o yeni mezun arkadaşın aldığı ücreti sadece 2 si geçebildi, diğer 4 arkadaş o ücreti bile alamadı... Alanlarda Türkiyede dolaşmadıkları il kalmadı... bu arada herhalde 20 yakın teknisyen de tanırım, 2.500 tl maaşın yanından uzağından geçmiyorlar...
Mühendislik geneli için söylüyorum , güzel ülkemde iyi para kazandıran bir meslek değildir, zaten öss puanların düşmesi bu yüzdendir... Hele hele işsizlik gibi bir vebada vardır...

Yeni mezunsan ve küçük bir kobide işe başladıysan 700-800 tl, kurumsal bir firmada 1.000-1.500 tl arası maksimumdur, nadir olarak 2.000 tl ile başlatanlar vardır ama çok az sayıda firmadır...
Şöyle düşünün yeni mezunsun 3.500 tl (maşallah suyundanda koy, mühendislikte çığır açıyor arkadaş neyse), 5 yıl tecrübeli olunca sanırım 40 bin tl civarında kazanır saygı değer arkadaş, şu foruma girenlerin %98 için esnaf olsun maaşlı çalışsın mühendislikten eline net 3.500 tl geçtiğine inanmam...

Piyasadan haberiniz yok tamam, her söylenen kanacak kadarda acemisiniz, hayal gücünüzde oldukça yüksek bunada tamam ama sonuçta bir bu ülkede 20 küsür yıl oksijen harcadınız, etrafınıza bir bakın burası TÜRKİYE...

-------------

aynen katılıyorum, bak ben 2005 İTÜ elektrik müh. mezunuyum, Türkiyede kulvarında bir numara bir firmada çalışıyorum ben bile şu an Abb de yeni başlayan mühendis kadar maaş alıyorum:D arkadaslar, burada 2 mevzu var. birincisi piyasada bööle ucuk maaslar veren firmaların oldugunu düsünenler ikincisi de 700-800 liraya calısıpta mühendisliği değersiz kılanlar... bu iki tarafa da dikkat etmek lazım...:D özellkle ikincisine...

Herşeyden önce mesleki bilgi ve tecrübe ve yabancı dil. Bu üçü üzerinde yogunlaş. eksikliklerini gidermeye çalış. Gerisi kendiliğinden gelir

aynen katılıyorum, bak ben 2005 İTÜ elektrik müh. mezunuyum, Türkiyede kulvarında bir numara bir firmada çalışıyorum ben bile şu an Abb de yeni başlayan mühendis kadar maaş alıyorum:D arkadaslar, burada 2 mevzu var. birincisi piyasada bööle ucuk maaslar veren firmaların oldugunu düsünenler ikincisi de 700-800 liraya calısıpta mühendisliği değersiz kılanlar... bu iki tarafa da dikkat etmek lazım...:D özellkle ikincisine...[/QUOTE]

yaşınız kısmında 26 yazıyor. yani mezun olduğunuzda 21 yaşında idiniz. demek oluyor ki ilk okula 5 yaşında başladınız. yanlış mı hesaplamışım acaba

arkadaşımben end elektronık teknıkerı olarak 8 sene çalışıp devlete geçtim en düşük devlet memuru maaşından tam olarak 2.5 kat maaşım vardı sımdıde geri özele dönecem ne dersın buna

Şimdi birkaç sorum var;

1-) Öncelikle niye devlete geçme ihtiyaçınız oldu, 8 sene az değil, neden?????

2-) 657 li devlet memuru için en düşük maaş 1.200x2,5= 3.000 tl, KİT te ise 1.450x2,5= 3.625 tl kazandığınızı iddia ediyorsunuz (teknisyen olarak !!!!!)

3-) Osuruktan Teyyare diye bir türkü var hiç onu duydunuz mu?

4-) Özel sektör size kuçak açmıştı, artık 7.000-8.000 tl lık işler sizi bekliyor, o kadar donanımlısınız tabii kazanırsınız.

5-)Alemi Kör, millileti sersem zannetmeyin.

6-) Arkadaş bişey dememiş, ben diyim bari...ne dersin diye sormuşsun, sadece bir yerimle gülerim :)

aynen katılıyorum, bak ben 2005 İTÜ elektrik müh. mezunuyum, Türkiyede kulvarında bir numara bir firmada çalışıyorum ben bile şu an Abb de yeni başlayan mühendis kadar maaş alıyorum:D arkadaslar, burada 2 mevzu var. birincisi piyasada bööle ucuk maaslar veren firmaların oldugunu düsünenler ikincisi de 700-800 liraya calısıpta mühendisliği değersiz kılanlar... bu iki tarafa da dikkat etmek lazım...:D özellkle ikincisine...

yaşınız kısmında 26 yazıyor. yani mezun olduğunuzda 21 yaşında idiniz. demek oluyor ki ilk okula 5 yaşında başladınız. yanlış mı hesaplamışım acaba[/QUOTE]

Diğer arkadaşlar bolca sallamışlar, onlara takılmamışsınız, gerçeklerden bahseden arakadaşlara mı inanmıyorsunuz?? Çıkın piyasa görün maaşları, tıp doktoru değilsiniz, 2.000-3.000 lira maaş alan fizik tedavi ve ataması kolay olan 1.300 lira maaşlı öğretmenlikler mühendislikten puanları niye yüksek?? Millet keriz mi? Bırakın bol sıfırlı rakamları, iş bulabilecekmisiniz önce ona karar verin, maşallah kimse işsizlik dememiş. İşler bekliyor siz beğenmezsiniz işleri artık.

mrb arkadaşlar! aklım çok karıştı ben de meslektaşlarımla paylaşmak istedim.Şimdi şöyle bir sorunum var.Şuan bir inşaat firmasında çalışıyorum.Elektrikle ilgili çok az işimiz oluyor.Bu yıllar herkesin olduğu gibi benim için de çok değerli.Sağlam adımlar atmak için bilgi bakımından dolu olmak lazım.Doğru olan işten ayrılmak biliyorum.Ama çok tecrübeli değilim.İş kriterlerinde en az 5 yıllık deneyim arıyorlar.Ben 2.5 yıllık mühendisim ve yeni mezun olduğum zaman 2 yıl elektrik dağıtım projesi çizen bir firmada çalıştım.Ne yapmalıyım sizce? Hangi sektörde çalışmalıyım?Nasıl adımlar atmam lazım?Nasıl kendime rota belirlemeliyim?Fikirlerinizi bekliyorum.....

Bence o firmadan alacagını aldıysan cık is degistir
ne kadar cok iş yaparsan o kadar iyi
cünkü sen su anki deneyiminle sadece proje bazlı calısırsın öyle devam edebilrisin
işin nasıl oldugu pek önemli degil
cünkü bütün piyasa isleri sadece tek biseye hitap ediyor
ve cogunda da elektrik namına pek bise yok
eger girebiliyorsan erdemir isdemir fabrikalarına gir
orda bütün her seyi bulursun
plc-ag-og salt sahaları elektrik dagıtım kompanzasyon
onun haricinde cogu yer fasa fiso
salt sahalarında seconder kısmını yapan firmalarda güzeldir test ve devreye almalar
ama gerisi gercekten bos
ne kadar cok sey ögrenebilirsen ögren
elektrik degil sadece insaat mekanik pinomatik
olay budur
projecide fazla takılma
eger o işi yapacaksan bellirli bi sehir sec kendine cevre yap basta
sonra gir
yardımcı olabildiysem ne mutlu bana

Forum istatistikleri

Konular
128,380
Kullanıcılar