Üniversite Hakkında bir soru

BatiTrakya

Üye
Oncelikle herkese iyi aksamlar diliyorum. Forumunuza bir arkadasimin tavsiyesi uzerine uye oldum.Biraz arastirip goz attigim zaman anladim ki cok dogru birsey yapmisim :). Oncelikle ustalar, arkadaslar mesajimi sizlere Yunanistan - Bati Trakya'dan yaziyorum. Tum herkese de burda ki Bati Trakya Turk Azinligi adina selam ederim. Sorum su; 5-6 sonra Allah izin ederse Selanik Teknik Enstitusunden (Technological Educational Institute of Thessaloniki), Otomasyon Muhendisi (Automation Engineer) olarak diplomami alacagim. Sizlerinde bildigi uzere ulkede ki ekonomik kriz malum, Yunan'lilar is bulamazken, burda ki Turk'lerin, hele hele otomasyon gibi burda henuz daha fazla ileri seviye de olmayan bir dal uzerinde is bulma imkani cok az. Buda beni acikcasi endiselendiriyor. Okudugum bolumun bir zamanlar Turkiye'de 2 yillik bir yuksek okula deger geldigini duymustum ama acikcasi fazla ilgilenmemistim. Bilginiz var mi diye soruyorum, 4 yillik bi fakulteden mezun olmak uzereyim, elektrik ya da bilgisayar muhendislerinin gordugu derslerin buyuk bi kismini gordum. Burdan diplomami aldiktan sonra, Turkiye'de ornegin ITU gibi bi universitede, elektrik muhendisligi bolumunde, Selanik'te ki universite de gormus oldugum derslerden muaf tutularak okumam mumkun mudur? Diger bi deyisle, 4 yillik universiteyi 2 yil gibi bi surede bitirmek gibi. Umarim aciklayici olabilmisimdir. Olmadi, oyle bi yerde master yapma gibi bi imkanim olabilir mi? Turkceyi kotu kullandiysam affola :). Okulum hakkinda bazi bilgiler:
Level of the title granted Higher Education undergraduate program (Bachelor level)
Name of the Institute

Alexander Technological Educational Institute of Thessaloniki
Status of the Institute Institute of Higher Education, Public Education Institute
Entrance requirements Unified Upper Secondary School graduation certificate

Daha fazla bilgi Department of Automation adresinde mevcut.
Birazuzun oldugu icin ozur dilerim. Benim icin onemli bir konu bu. Zira ulkede ki ekonomik kriz hat safha da. Turkiye ise gun ve gun ilerlemekte. Saygilar.

Diplomanın uluslararası geçerliliği vardır büyük ihtimal master yapmak için kesinlikle değerlendir bence.Meslek şuan oldukça gelişmiş bir meslek ve değerlendirilmesi gereken mesleklerden bir tanesi.Eğer sende yetenek varsa kriz bahane bence.Nacizane fikrim bu.Saygılar..

Ben itü kontrol mühendisliği'nde okuyorum. Kontrol mühendisliğinin bölümünüze en yakın bölüm olduğunu düşünüyorum. Lisansta(undergraduate) okumak istersen deslerin içeriklerine bakılarak derslerin büyük bir kısmından muaf olma ihtimaliniz yüksek. Ayrıca Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği adında bir yüksek lisans programıda var İTÜ de. Zaten yüksek lisans yaparken lisanstaki bazı dersleri alma şartı koyabilirler. Yani yeniden lisans okumana gerek kalmaz.

Yabancı öğreciler İTÜ'de okuyabiliyorlar. Hatta lisans eğitimini yurt dışında yapıp yüksek lisansı türkiyede(İTÜ'de) yapanlarda var. Okulun sitesinden bu konu ile ilgili araştırma yapmanı tavsiye ederim. Aşağıda ilgili linkler var.

İTÜ :
İstanbul Teknik Üniversitesi

İTÜ / Kontrol Mühendisliği: (Ders planına burdan bakabilirsin)
Kontrol Mühendisliği

ayrıca ingilizce ders planı :
http://earth.sis.itu.edu.tr/plan/KONE/201110.html

Yüksek lisans ile ilgili bilgiler : (Fen bilimleri Enstitüsü)
İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü

Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Yüksek Lisans Programı Ders Planı:
FBE Ders İçerikleri

Ayrıca itü de otomayona ve kontrole yakın iki yüksek lisans programı daha var. Bunlar ;
"Mekatronik Mühendisliği"
"Sistem Dinamiği ve Kontrol"

Son bir not : Türkiye okuduğun okulun 2 yıllık yüksek okula denk geldiğini duyduğunu belirtmişsin. Evet Türkiyede "Endüstriyel Otomasyon" diye 2 yıllık bir yüksek okul var. Ancak senin ders programına baktım. Senin bölümünün bu 2 yıllık programın eşdeğeri değil. Senin okudugun bölüm bir mğhendislik bölümü. Türkiyede de 4 yıllık lisans eğitimi (undergraduate) seviyesinde bir eğitim ve burada geçerli olma ihtimali yüksek.

Ben itü kontrol mühendisliği'nde okuyorum. Kontrol mühendisliğinin bölümünüze en yakın bölüm olduğunu düşünüyorum. Lisansta(undergraduate) okumak istersen deslerin içeriklerine bakılarak derslerin büyük bir kısmından muaf olma ihtimaliniz yüksek. Ayrıca Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği adında bir yüksek lisans programıda var İTÜ de. Zaten yüksek lisans yaparken lisanstaki bazı dersleri alma şartı koyabilirler. Yani yeniden lisans okumana gerek kalmaz.

Yabancı öğreciler İTÜ'de okuyabiliyorlar. Hatta lisans eğitimini yurt dışında yapıp yüksek lisansı türkiyede(İTÜ'de) yapanlarda var. Okulun sitesinden bu konu ile ilgili araştırma yapmanı tavsiye ederim. Aşağıda ilgili linkler var.

İTÜ :
İstanbul Teknik Üniversitesi

İTÜ / Kontrol Mühendisliği: (Ders planına burdan bakabilirsin)
Kontrol Mühendisliği

ayrıca ingilizce ders planı :
http://earth.sis.itu.edu.tr/plan/KONE/201110.html

Yüksek lisans ile ilgili bilgiler : (Fen bilimleri Enstitüsü)
İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü

Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Yüksek Lisans Programı Ders Planı:
FBE Ders İçerikleri

Ayrıca itü de otomayona ve kontrole yakın iki yüksek lisans programı daha var. Bunlar ;
"Mekatronik Mühendisliği"
"Sistem Dinamiği ve Kontrol"

Son bir not : Türkiye okuduğun okulun 2 yıllık yüksek okula denk geldiğini duyduğunu belirtmişsin. Evet Türkiyede "Endüstriyel Otomasyon" diye 2 yıllık bir yüksek okul var. Ancak senin ders programına baktım. Senin bölümünün bu 2 yıllık programın eşdeğeri değil. Senin okudugun bölüm bir mğhendislik bölümü. Türkiyede de 4 yıllık lisans eğitimi (undergraduate) seviyesinde bir eğitim ve burada geçerli olma ihtimali yüksek.

Sevgili ABYS yazdiklarin icin cok tesekkur ederim. Bende biraz arastirma yaptim. Oncelikle Istanbul'da herhangi bi devlet universitesinden master yapmak icin illa ki yabanci dil (ingilizce) bildigine dair bi belgenin olmasi gerekiyor mu?? ALES olayini anladim da, yabanci dil bu isin olmazsa olmazi midir? Diger bir sorumda, diyelim ki vazgectim master olayindan, diplomam icin TC'den denklik alabilir miyim? YOK'e basvuru fln yapiliyormus glb, onla ilgili bi bilgin var mi? "Lisansta(undergraduate) okumak istersen deslerin içeriklerine bakılarak derslerin büyük bir kısmından muaf olma ihtimaliniz yüksek." demissin, bugun arastirdim ben biraz, oyle birsey olmuyormus. Turkiye'de okumus olunsa eger, oyle bi ihtimal varmis, ama burdan yurtdisindan kabul etmiyorlarmis.

Sevgili ABYS yazdiklarin icin cok tesekkur ederim. Bende biraz arastirma yaptim. Oncelikle Istanbul'da herhangi bi devlet universitesinden master yapmak icin illa ki yabanci dil (ingilizce) bildigine dair bi belgenin olmasi gerekiyor mu?? ALES olayini anladim da, yabanci dil bu isin olmazsa olmazi midir? Diger bir sorumda, diyelim ki vazgectim master olayindan, diplomam icin TC'den denklik alabilir miyim? YOK'e basvuru fln yapiliyormus glb, onla ilgili bi bilgin var mi? "Lisansta(undergraduate) okumak istersen deslerin içeriklerine bakılarak derslerin büyük bir kısmından muaf olma ihtimaliniz yüksek." demissin, bugun arastirdim ben biraz, oyle birsey olmuyormus. Turkiye'de okumus olunsa eger, oyle bi ihtimal varmis, ama burdan yurtdisindan kabul etmiyorlarmis.

Gerekli denklik işlemleri muhtemelen yapman gerekiyor. Ben yabancı öğrencilerin yapması gereken işlemleri bilmiyorum daha önce araştırmadım. Ancak yabancı öğrencilerin yurt dışında lisans okuyup İTÜ de yüksek lisans okuduklarını biliyorum. İTÜ ve Boğaziçinde ingilizce yeterlilik belgesi alman lazım. Bu sadece yabancılara özgü birşey değil, Türkiye vatandaşlarıda almak zorunda çünkü eğiim tamamen yada kısmen ingilizce. Eğitimin ingilizce olmadığı üniversitelerde var onları ayrıca araştırman gerekiyor. Ama Türkiyede doğrudan kontrol ve otomasyon üzerine eğitim yapılan lisans ve yüksek lisans bölümü az. O yüzden İTÜ de ki bölümden bahsettim ben sana. Genelde elektrik-eletronik mühendisliği yüksek lisansı yaygın. (Lisansta ders saydırma konusunda ise eğer bölümün ve derslerinin denkliklerini kabul ettirirsen , ben hala derslerin sayılabileceğini düşünüyorum ama bu kesin bilgi değil tabi ki. Üniversitelerden ve YÖK'ten bilgi almanda fayda var.)

itü yüksek lisans ile ilgili(yabancı öğrenciler için);
http://www.fbe.itu.edu.tr/Pages.aspx?pageID=22&lang=tr-tr

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri