Yeni CNC Router yapımı

aragon53

Üye
Merhabalar yeni bir cnc yapımına başladım şuan çizimleri yapıyorum yaklaşık 60x55 boyunda kesim alanıda 38x38 gibi bişey olacak. gövde de alt şase 60x40profl demir geri kalan yerler 15mm aluminyum lamadan olacak acaba köprü yanlarında 10mm kullansam esneme olur mu ray olarak 20mm alt destekli mil kullanacağım

Ekli dosyalar

• cnc yeni.jpg
    cnc yeni.jpg
    74.5 KB · Görüntüleme: 33
Selam kardeşim. Köprü yanları 10 mm olursa esner gibi ama işleyeceğiniz malzemeye göre de değişir. grabcad.com/library sitesinden cnc diye aratırsanız hazır projeler bulabilirsiniz. Belki lazım olur diye kenarda dursun. :)

15mm aluminyum kullansam bunları birbirine vidalayıca köşelerde sorun olurmu sağlam olur mu

Selamünaleyküm ustalar bende bu işe niyetlendim maksimum ne kadar büyük yapmalıyım benim niyetim 80x80x50 düşünüyorum ama makine büyüdükçe neleri güçlendirmek gerekir yada ilerde ne gibi sıkıntılar çıkartır bana arduino cnc shield kit ve nema 17 step motor düşünüyorum ileride motorları nema23 olarak değiştirmeyi düşünüyorum motorları ilk başta ahşap işleme niyetindeyim ileriye doğru pirinç, alüminyum, bakır işleyebirilim

Selamünaleyküm ustalar bende bu işe niyetlendim maksimum ne kadar büyük yapmalıyım benim niyetim 80x80x50 düşünüyorum ama makine büyüdükçe neleri güçlendirmek gerekir yada ilerde ne gibi sıkıntılar çıkartır bana arduino cnc shield kit ve nema 17 step motor düşünüyorum ileride motorları nema23 olarak değiştirmeyi düşünüyorum motorları ilk başta ahşap işleme niyetindeyim ileriye doğru pirinç, alüminyum, bakır işleyebirilim
Nema 17 ile cnc yapmak mümkün değil yada yaparsın ama bişey işleyebileceğini sanmıyorum sadece göstermelik ve birde kalemle çizim yapabilirsin hele ki 80cm bi makineyi belkide hareket bile ettiremez. daha önce denemelerim oldu yani tecrübeyle sabit:)

Nema 17 ile cnc yapmak mümkün değil yada yaparsın ama bişey işleyebileceğini sanmıyorum sadece göstermelik ve birde kalemle çizim yapabilirsin hele ki 80cm bi makineyi belkide hareket bile ettiremez. daha önce denemelerim oldu yani tecrübeyle sabit:)
Anladım hocam eyvallah dikkate alıcam

Yaş 117 mi ? Maşallah maşallah :D :D :D

Alt destekli mil kullanma. Kaynak işinden uzak dur. Sigma profil ile yap. www.grabcad.com gibi sitelerde örnek tasarımlar onları incelemeni tavsiye ederim. 10 mm lik malzemede bildiğin kağıt :D

Merhaba,
Bu mesajınızı okuyunca cevap yazma gereği hissettim.Nema 17 leri hafife almayın derim.Uygun dalma ve spindle hızı ile aliminyumda işlenebilir.Hatta parçaları 3 boyutlu yazıcı da işlenmiş bile olsa.Amacım muhalefet olmak değil lütfen yanlış anlamayınız.Sadece nema17 motorlarda hoby için bile olsa cnc de kullanılabilir demek.
Bu arada bu makinenin aynısından bendede var.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri