yardım 3w power led,leri nasıl dimlerim

reef

Üye
merhaba arkadaşlar bu forumda yeniyim inşallah konuyu yanlış yere açmamışımdır :)
kendim deniz akvaryumu hobisi ile uğraşıyorum akvaryumum için 3w power ledlerle armatür yaptım 24x3w ve 1x15w yanmakta ve bunları sadece timerla açıp kapatabiliyorum sizlerden ricam bu ledleri dijital bir ortamda istediğim saatte yavaş yavaş yanmaya başlayacak istediğim saattede yavaş yavaş sönecek
örnek sabah 9:00 da başlayacak 10:00 da %100 yerime ulaşacak akşam
21:00 de yavaş yavaş kapanmaya başlayacak 22:00 de tam olarak kapanmış olacak bunu yapabilecek arkadaşlardan yardımlarını bekliyorum

12x3w 700ma beyaz 12x3w 465ma mavi 1x15w 700ma beyaz 3 adet sürücü
48volt power sumpy

şimdiden herkese teşekkür ederim

merhaba arkadaşlar bu forumda yeniyim inşallah konuyu yanlış yere açmamışımdır :)
kendim deniz akvaryumu hobisi ile uğraşıyorum akvaryumum için 3w power ledlerle armatür yaptım 24x3w ve 1x15w yanmakta ve bunları sadece timerla açıp kapatabiliyorum sizlerden ricam bu ledleri dijital bir ortamda istediğim saatte yavaş yavaş yanmaya başlayacak istediğim saattede yavaş yavaş sönecek
örnek sabah 9:00 da başlayacak 10:00 da %100 yerime ulaşacak akşam
21:00 de yavaş yavaş kapanmaya başlayacak 22:00 de tam olarak kapanmış olacak bunu yapabilecek arkadaşlardan yardımlarını bekliyorum

12x3w 700ma beyaz 12x3w 465ma mavi 1x15w 700ma beyaz 3 adet sürücü
48volt power sumpy

şimdiden herkese teşekkür ederim

Mesleğinizi bilemiyorum ancak bu tip uygulamaları PWM tekniği ile rahatça yapabilirsiniz.

Benim en büyük merakım ledleri nereden bulduğunuz yönünde olacaktır. Türkiyeden ise firma detaylarını bizimle paylaşırmısınız.

mesleğim kırtasiye elektronikten hiç anlamıyorum malesef:)
led leri galata elektronikten aldım

Mesleğinizi bilemiyorum ancak bu tip uygulamaları PWM tekniği ile rahatça yapabilirsiniz.

bu tekniği bilmiyorum malesef hoş ötekileride bilmiyorum
uygulamada bana yardımcı olurmusunuz

benim anladığım reef akvaryum bende bu konuda yardımcı olurum :)

mesleğim kırtasiye elektronikten hiç anlamıyorum malesef:)
led leri galata elektronikten aldım

bu tekniği bilmiyorum malesef hoş ötekileride bilmiyorum
uygulamada bana yardımcı olurmusunuz

benim anladığım reef akvaryum bende bu konuda yardımcı olurum :)

O zaman şimdi sizde benim yaptığım gibi Galata elektronik bu linke tıklayarak yapmak istediğiniz işi yapacak cihazı satın alabilirsiniz.

sordum zaten sormazmıyım ama ne anlayan var ne bilen pic programı gerekiyor dediler
onuda biz yapamayız dediler :(

kusura bakmayın vaktinizi alıyorum ama başka danışıcak yerim kalmamıştı

Benim en büyük merakım ledleri nereden bulduğunuz yönünde olacaktır. Türkiyeden ise firma detaylarını bizimle paylaşırmısınız.

Arkadaşım, Edison Power ledlerinin Türkiye distribütörü Galata(İstanbul) ve LSP(Ankara) dir. Ben LSP nin elektronik tasarım sorumlusuyum.

Konu hakkında yardımcı olmak isterdim ancak power led teknolojisinin gelişmekte olduğu şu zamanlarda bu tür bilgiler altın değerinde. O yüzden Galata Elektronik'in 1 adet driver için "pic programı gerekiyor dediler, onuda biz yapamayız" demeleri son derece normal. Çünkü bu tür firmalar (biz de dahil) daha çok komplike sistemler üzerine çalışıyoruz. Yani işin ticari boyutu çok büyük. O yüzden sonuç alamamışsın. Eğer dijital ve analog elektronik bilgime güveniyorum, birşeyler yaparım dersen, aşağıdaki linke göz at. Orda kullanacağın driver için entegre seçeneklerini yazmıştım.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/pic-programlama/24747-led-driver-devresi-yapmak/sayfa2.html
Kolay gelsin.

kusuruma bakmayın sorum size çok cahilce gelebilir.fakat bu power ledlerden örneğin 3w olanlardan alınsa ,çalışma voltajındaki değeri pille versek çalışmaz mı?illa sürücü dediğiniz parça mı olması gerekir?

sordum zaten sormazmıyım ama ne anlayan var ne bilen pic programı gerekiyor dediler
onuda biz yapamayız dediler :(

kusura bakmayın vaktinizi alıyorum ama başka danışıcak yerim kalmamıştı

Dimmable LED Driver - KT R&D Co Ltd
pic programına falan gerek yok canım. bu yukarıda verdiğim linkteki ürün çin malı. internetten sipariş edilebiliyor sanırım.

kusuruma bakmayın sorum size çok cahilce gelebilir.fakat bu power ledlerden örneğin 3w olanlardan alınsa ,çalışma voltajındaki değeri pille versek çalışmaz mı?illa sürücü dediğiniz parça mı olması gerekir?

Hocam, sürücünün görevi ledin ihtiyaç duyduğu sabit 700mA (3W için) akımı vermek. Bilirsiniz ledler maksimum ömürleri olan 100..120 bin saatlik ömürlerine ulaşabilmeleri için belirli bir ısı seviyesinin altında çalışmalıdırlar. Eğer besleme voltajı/akımı ihtiyaçtan fazla geliyorsa o ledden 100 bin saat çalışmasını bekleyemeyiz. Çünkü ledin içindeki çip aşırı ısınır. Driver devreleri bu yüzden kullanılıyor. Yoksa çok wattlı bir dirençle veya LM317 yle de akım sabitlenir. Ama ne kadar verimli olur, tartışılır.

Hocam, sürücünün görevi ledin ihtiyaç duyduğu sabit 700mA (3W için) akımı vermek. Bilirsiniz ledler maksimum ömürleri olan 100..120 bin saatlik ömürlerine ulaşabilmeleri için belirli bir ısı seviyesinin altında çalışmalıdırlar. Eğer besleme voltajı/akımı ihtiyaçtan fazla geliyorsa o ledden 100 bin saat çalışmasını bekleyemeyiz. Çünkü ledin içindeki çip aşırı ısınır. Driver devreleri bu yüzden kullanılıyor. Yoksa çok wattlı bir dirençle veya LM317 yle de akım sabitlenir. Ama ne kadar verimli olur, tartışılır.

anladım .mükemmel bilgilerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,997
Son üye
Ali5534

Yeni konular

Geri