Yıldız Bağlantı

Arkadaşlar merhaba,

Bazı Nötr olmayan sistemlerde R-S-T faz indikatörlerini kullanabilmek için,

R fazı R lambasına
S fazı S lambasına
T fazı T lambasına
Çıkışları da birbirine köprüleniyor.

Böylelikle, R-S-T indikatörleri nötrsüz yani yıldız bağlantı ile çalıştırılabiliyor.

Benim merak ettiğim burada yıldız noktasının kaymaması gerekliliği, şayet kayarsa faz açıları değişeceğinden R-S-T faz voltaj eşitliliğin bozulacağı durumu.

Bu durum ne kadar doğrudur 32 sigortanın bağlı olduğu bu tip panolarda 10'ar Watt dan toplam da 30 Wattlık bir gücün yıldız noktasını kaydırıp koca sistemi bozması gibi bir imkanı var mıdır?

Güçler eşit olacağı için yıldız noktası halen 0 kalabilir belki bir sakıncası yoktur.

Pekala, indikatörlerin güçleri eşit değil ise ve yahut 3 indikatör değil de 2 indikatör kullanacak olsam?

Bir yerde duymuştum infrared ısıtıcı bağlanacaktı panodan nötr çekilmesi şart değil 3 faz çeker yıldız bağlantı yaparız diye konuşuluyordu ve şart olarak infrared ısıtıcıların güçleri eşit olacak ve sayısı 3 veya 3'ün katları olacağıdır.

Buradan anlaşılıyor ki yıldız bağlantı için 3 fazın da etkin ve aynı güçte kullanılması gerekliliğidir.

Yorum, öneri, düzeltme, onay bekliyorum arkadaşlar teşekkürler...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Arkadaşlar merhaba,

R fazı R lambasına
S fazı S lambasına
T fazı T lambasına

Böylelikle, R-S-T indikatörleri nötrsüz yani yıldız bağlantı ile çalıştırılabiliyor.

Benim merak ettiğim burada yıldız noktasının kaymaması gerekliliği, şayet kayarsa faz açıları değişeceğinden R-S-T faz voltaj eşitliliğin bozulacağı durumu.

Bu durum ne kadar doğrudur 32 sigortanın bağlı olduğu bu tip panolarda 10'ar Watt dan toplam da 30 Wattlık bir gücün yıldız noktasını kaydırıp koca sistemi bozması gibi bir imkanı var mıdır?

Güçler eşit olacağı için yıldız noktası halen 0 kalabilir belki bir sakıncası yoktur.

Pekala, indikatörlerin güçleri eşit değil ise ve yahut 3 indikatör değil de 2 indikatör kullanacak olsam?

Bir yerde duymuştum infrared ısıtıcı bağlanacaktı panodan nötr çekilmesi şart değil 3 faz çeker yıldız bağlantı yaparız diye konuşuluyordu ve şart olarak infrared ısıtıcıların güçleri eşit olacak ve sayısı 3 veya 3'ün katları olacağıdır.

Buradan anlaşılıyor ki yıldız bağlantı için 3 fazın da etkin ve aynı güçte kullanılması gerekliliğidir.

Kavramları karıştırıyorsunuz sanırım üç fazlı yıldız bağlı bir cihaz (lamba,motor,ısıtıcı gurubu v.s) bir fazının arızalanması iki faza kalma durumu farklı bir durumdur.Şebekedeki nötür (yıldız noktası) dengesiz yüklerden dolayı kayması farklı bir durumdur.Fakat şebekede herhangi bir noktadan nötürün kopması tabi abone üzerindeki yüklere değişik gerilim düşmesine neden olur.Maddi hasara neden olur özelllikle elektronik cihazlar hasar görür.Mesela motorun 1 sargısının yanması kopması durumlarında motor iki faza kalır ve kısa sürede yanar bunu lamba için düşünürsek içindeki teli kopan lamba yanmaz diğer lambalar yanmaya devam eder bunun Şebeke açısından bir sakıncası yoktur yada rezistans için düşünürsek genelde arızalandıklarında içindeki krom nikel tel kopar burada da yine ısıtıcı iki faza kalır bununda şebeke açısından bir sakıncası yoktur.

Şebeke açısından sadece nötür kopmaları çok tehlikelidir.Aboneniz ister tek fazlı ister trifaze olsun şebeke tarafında kopan nötür yüklerin empedansına bağlı olarak cihazların üzerine değişik gerilimler düşmesine neden olur buda bir çok cihazın arızalanmasına neden olur.

3 fazlı sistemlerde yükler eşit güçte olmak zorundadır.Yoksa üzerlerinden farklı akımlar geçer.

Arkadaşlar merhaba,

R fazı R lambasına
S fazı S lambasına
T fazı T lambasına

Kavramları karıştırıyorsunuz sanırım üç fazlı yıldız bağlı bir cihaz (lamba,motor,ısıtıcı gurubu v.s) bir fazının arızalanması iki faza kalma durumu farklı bir durumdur.Şebekedeki nötür (yıldız noktası) dengesiz yüklerden dolayı kayması farklı bir durumdur.Fakat şebekede herhangi bir noktadan nötürün kopması tabi abone üzerindeki yüklere değişik gerilim düşmesine neden olur.Maddi hasara neden olur özelllikle elektronik cihazlar hasar görür.Mesela motorun 1 sargısının yanması kopması durumlarında motor iki faza kalır ve kısa sürede yanar bunu lamba için düşünürsek içindeki teli kopan lamba yanmaz diğer lambalar yanmaya devam eder bunun şebeke açısından bir sakıncası yoktur yada rezistans için düşünürsek genelde arızalandıklarında içindeki krom nikel tel kopar burada da yine ısıtıcı iki faza kalır bununda şebeke açısından bir sakıncası yoktur.

Şebeke açısından sadece nötür kopmaları çok tehlikelidir.Aboneniz ister tek fazlı ister trifaze olsun şebeke tarafında kopan nötür yüklerin empedansına bağlı olarak cihazların üzerine değişik gerilimler düşmesine neden olur buda bir çok cihazın arızalanmasına neden olur.

3 fazlı sistemlerde yükler eşit güçte olmak zorundadır.Yoksa üzerlerinden farklı akımlar geçer.

Emrullah bey bazı kavramlar aklımda karışmış olabilir şöyle sorayım.

Bir pano düşünelim sadece 3 faz geliyor (nötr yok)

Bu panoya da enerji var lambaları koyalım 3 faz için ayrı ayrı R-S-T

Piyasadan 220V AC Sinyal lambaları aldık bunu devreye nasıl kuracağız?

Burada kullanacağımız bağlantı şekli yıldız bağlantı olmuyor mu?

Ayrı ayrı R-S-T fazlarını vereceğiz lamba çıkışlarını da köprüleyeceğiz.

Bu işlemde aynı marka, güç, voltta 3 lamba kullanıyoruz.

Peki farklı marka farklı güç aynı voltta olsa bir sakıncası olur mu açıkcası öncelikle bunu merak ediyorum.

Emrullah bey bazı kavramlar aklımda karışmış olabilir şöyle sorayım.

Bir pano düşünelim sadece 3 faz geliyor (nötr yok)

Bu panoya da enerji var lambaları koyalım 3 faz için ayrı ayrı R-S-T

Piyasadan 220V AC Sinyal lambaları aldık bunu devreye nasıl kuracağız?

Burada kullanacağımız bağlantı şekli yıldız bağlantı olmuyor mu?

Ayrı ayrı R-S-T fazlarını vereceğiz lamba çıkışlarını da köprüleyeceğiz.

Bu işlemde aynı marka, güç, voltta 3 lamba kullanıyoruz.

Peki farklı marka farklı güç aynı voltta olsa bir sakıncası olur mu açıkcası öncelikle bunu merak ediyorum.

Sinyal lambasını yıldız bağlantı yaparsanız faz nötür deki gerilim düşer üzerine yani 220 volt tabi güçleri aynı olmak kaydıyla çalışır sıkıntı olmaz

Soylediginiz lambalari esit gucte özdeş ise yikdiz baglayarak kullanabilirsiniz.

Sorun bu lambalardan biri arizalandiginda yada sebekeden gelen voltaj bir nedenden oturu fazin biri kesilirse o zaman lambalar arizalanir.

Nedeninide kendinizde soylemissiniz.

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

Peki, Her fazın eşit güçte akım çekmesi gerekeceğinden lamba sayılarının 3 veya 3'ün katları kadar olma zorunluluğu da doğru o zaman değil mi?

Yani oraya 5 tane lamba yıldızlayamazdım?

Beş fazın varsa olabilir :) 5 lamba yapman faz sayısını değiştirmediği için yine bazı fazlara dengesiz yüklenmiş olacaksın

Elbet de 5 faz aramayacağım 3 faza 5 lamba taksam yıldız kayar mı onu düşündüm çok sağol konu pekişti :)

merhabalar iyi aksamlar

yeni baslik camadan arastirarak buldugum bir konu bu.

bende su kismi merak ediyordum

Fakat şebekede herhangi bir noktadan nötürün kopması tabi abone üzerindeki yüklere değişik gerilim düşmesine neden olur.Maddi hasara neden olur özelllikle elektronik cihazlar hasar görür.

Noturun kompmasi durumuna onlem ne alinabilir

yakin zamanda calistigim firmanin elektrik departmaninda bu olay gerceklesti magazanin birinde 50 e yakin lamba bu yuzden bozuldu. önlem ne olabilir

saygilar ve selamlar

Noturun kompmasi durumuna onlem ne alinabilir

yakin zamanda calistigim firmanin elektrik departmaninda bu olay gerceklesti magazanin birinde 50 e yakin lamba bu yuzden bozuldu. önlem ne olabilir

saygilar ve selamlar

Burada nötürün nerede koptuğuda önemlidir.Nötür şebeke tarafında ,bina içi tesisatta yada daire içinde kopabilir.Sistemde monofaz alıcılar bu durumdan etkilenir.Yüklerin empedansına göre üzerlerine farklı gerilimler düşer. Nötür kopmasına çözüm gerilim koruma rölesi ile sistem devre dışı edilebilir.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri