Yıldız Üçgen Pano Yapımı Hakkında Soru

Sadece motor gücü bilinerek, yıldız üçgen panosu için hangi malzeme kullanmalıyım. Kontaktör ve termik için tablo dışında hesaplama formulu var mı acaba? Ve ana şalter/otomat değerini nasıl hesaplıyorum? Umarım yardım edecek birileri vardır. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sadece motor gücü bilinerek, yıldız üçgen panosu için hangi malzeme kullanmalıyım. Kontaktör ve termik için tablo dışında hesaplama formulu var mı acaba? Ve ana şalter/otomat değerini nasıl hesaplıyorum? Umarım yardım edecek birileri vardır. Şimdiden çok teşekkür ederim.
Evet yapabilirsiniz mesela 18 kw bir motor diyelim bu motorun akım hesabı için 18000/(√3x380x0.85)= 32.17 amper akım çeker 0.8 cosfi değeridir. sigorta seçimi 40 amper c tipi sigorta ,aşırı akım rölesi seçimi ise 25-40 amper termik röle seçilir.ve termik yüke göre 35-38 amper civarına ayarlanır. kontaktör seçimi için ise yıldız üçgen çalışacak bir motor için ana kontaktör 32 (kalkış anında yapışma ihtimaline karşı)amper diğer kontaktörler 18 Amperlik kontaktör seçilebilir.

Son düzenleme:
Evet yapabilirsiniz mesela 18 kw bir motor diyelim bu motorun akım hesabı için 18000/(√3x380x0.85)= 32.17 amper akım çeker 0.8 cosfi değeridir. sigorta seçimi 40 amper c tipi sigorta ,aşırı akım rölesi seçimi ise 25-40 amper termik röle seçilir.ve termik yüke göre 35-38 amper civarına ayarlanır. kontaktör seçimi için ise yıldız üçgen çalışacak bir motor için ana kontaktör 32 (kalkış anında yapışma ihtimaline karşı)amper diğer kontaktörler 18 Amperlik kontaktör seçilebilir.
Çok sağolun gerçekten. Yalnız kontaktör seçimini çok anlayamadım. Ana kontaktörü motor akım değerine göre mi seçiyoruz? Diğerini nasıl 18 belirledik acaba?

Yardımcım ismindeki hesaplama programını kulanabiliresin.
hesap programı.PNG

diyelim ki 32 a buldun motor akımı ana kontaktör ve üçgen kontaktörü 0,58*32=18,86 a uygun yani 20-25 a arası seçebilirsin yıldız kontaktörünü ise 32/2=16 a uygun seçersin termik röle ise kol akımı 18.86 a olacağı için bu akıma uygun seçersin sigorta korumanı 40 a yapabilirsin tabi bu degerlerde AC 3 kategorisine göre kontaktör seçeceksin kaliteli malzemeden seçersen kontaktörlerin aşırı akımdan yanmaz yapışmaz zaman ayarını doğru yapman lazım

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri