Yüksek güçlü mosfetler

Arkadaşlar çok güzel bilgiler veriyorsunuz Allah razı olsun ben bu yardımı çevremde yüzyüze görüştüğüm insanlardan alamıyorum konu hakkında bilgi sahibi oldukları halde.

frekans olmaz bence bobin kondansatör ilişkisinde sabit değerdir, ısıttığın eleman indüktif reaktansını etkilediğinden bir miktar etikiliyebilir..

genlik-grafigi.jpg

açılan yüzey alanına dördüncü bir bobin eklenip kurtarılamaz mı, polyesterler içinde bir çözüm bulursun belki iki tane paralel bağlarsın yada voltajı kalitesi iyi olanlardan..

birde o bobinler birbirine paralel besleniyordur dimi..

Ben bunu belirtmeyi unutmuşum 3 adet bobin için 3 adet modül kullandım paralel olayını hiç denemedim ama siz paralel mi diye sorunca acaba? Dedim içimden.Sizce tek modül 3 bobin paralel çalışır mı? Bobinler seri bağlanınca kapasite ikiye katlıyor fakat paralel bağlanınca direnç mantığı gibi ikiye bölünür mü? Bilemiyorum.

Polyesterler için şöyle bir çözüm getirmiş olabilirim kullandıklarım 400v. daha etli tombul olanlarından temin ettim 630v. gerilim kapasiteleri var ama henüz denemedim.

Mosfetin SOA eğrilerine bakarak belirleyeceksin. O eğrilerde frekansına göre kaç usaniye akım çekiyorsun ona göre o eğrinin alt kısmında kalman gerekiyor.Ekli dosyayı görüntüle 54772

Bu Mosfet için 300 voltta 100us için 100amper cekebilirsin. Ama bu grafik tek puls için. 2. Pulsta Mosfet gümleyecek.

Mosfetleri daha iyi tanımak öğrenebilmek için elinizde döküman var mı? Bu konular bana biraz uzak ben mosfet datasheet ine bakınca vgs voltajı ve rdson direnci nin bir anlamı oluyor benim için grafiklerden pek bir şey anlayamıyorum.Anlayabilmek için nereden başlamak hangi konulara yoğunlaşmak gerekir ?

o polyester kondansatörler kaç mikrofarad. 300vdc + - arasına seri bağlı değilmi. bobinin bir ucu kapasitörlerin birleştiği yere bağlanıyor.
kapasitörlerin mikrofarad değerleri frekans düştükçe artmalı. birkaç mikrofarad olmalı.

Çıkıştaki kondansatörlerin her biri 1uf. toplamda 4 uf seri 1uf. paralel açık şemayı ekleyeyim daha iyi anlayacaksınızdır ;

vaod26.jpg

Zaten frekansı en dip seviyeye (10 khz.) indirdiğimde kondansatörler üzerine ısı oluşuyor ekleme yapıp tekrar deneyecem.

Sayın silvestir devrenin son hali aşağıdaki gibi sizce yinede yetersiz mi yolların kalınlığı? Bu şekilde 4 kw de bir sorun yaşamadım fakat daha yukarısı için ne olur bilmiyorum tabi.

vaodWv.jpg

Son düzenleme:
paralel olunca direnç düşer mantığı evet, rezonans frekansı değişir ama toplam direnç düştüğünden ona göre de ısıtma gücü artar.. devre elemanlarını ısınma vb takip etmen lazım.. bobin değeri değişir, kondansatör değerlerini de değiştirmek lazım..

senin yüzey alanı uzun olduğundan tur sayılarını fazla tutmuşsun, uygulamada bu kadar tur attıran yok, paralel bağlaman bunun içinde gerekli..

internette paralel bağlı bobin uygulamalar var, karşılıklı duran kaynayacak parçalar için eş zamanlı ısıtma yapılıyor..

yeni aldığın kondansatörleri de dene..

Son düzenleme:
1uf kondansatörlerin sayısını artırın.
c6 kapasitörü okunmuyor. düşükse en az 10uf yapsanız iyi olur.
r4 ve r3 dirençlerini kullanmanıza gerek yok kısa devre edin.
q1 ve q2 yi düşük qgate şarzlı bir mosfetle değiştirin. watt ın önemi yok .
2sa1015 transistörleri bc640 ile değiştirin.

ayrıca 12 volt dc trafolu bir adaptör alın yada yapın 2153 ü bununla besleyin. 5watt taş direnç kullanmayın.

Son düzenleme:
1uf kondansatörlerin sayısını artırın.
c6 kapasitörü okunmuyor. düşükse en az 10uf yapsanız iyi olur.
r4 ve r3 dirençlerini kullanmanıza gerek yok kısa devre edin.
q1 ve q2 yi düşük qgate şarzlı bir mosfetle değiştirin. watt ın önemi yok .
2sa1015 transistörleri bc640 ile değiştirin.

Dediklerinizi mutlaka yapacağım yanlız sizden ricam nedenlerini de yazarmısınız öğrenmem açısından soruyorum.Bu arada C6 470nf mercimek 10uf kutupsuz ile değiştireceğim 1 uf. lar için kaç tane eklememi tavsiye edersiniz toplam kapasite ne olmalı?

2SA1015 i her yerde bulamıyorum zaten iyi oldu :)

Konu hakkinda cok bilgim yok ama induksiyonla isitma benimde merak alanimda. Bazi temel devreleri inceledim gic uygulama yapmadim.

Soyle bir dusuncem var.

Is bobini burada enjeksiyon makinasina sarili. Burada frekansla oynamak yerine is bobin tel capini arttirip sipir sayisinida arttirarak induktansi koruyup gececek gucu arttirabiliriz dusuncesindeyim. 100 mh lik ince kesitli telle yapilmis küçük bobinlerde var. Bu bobinlerin taşıyacağı akimda dusuk oluyor.

Yada bir boost converter ile dc gerilim yukseltilip guc arttirilmali. Dilerseniz 380 voltu uygun bir dogrultma devresi ile dogrultup kapaaitorde biriktirip kullanabilirsiniz. 220 volt dc kapasitorde 310 volt oluyor. 380 volt ise 500 voltun uzerine cikiyor. Burada da trifazeyi dogrultup kullanabilirsiniz. Uygun emniyet kurallari ile.

Kolay gelsin merakla takip ediyorum.

Bobinlerin induktansini olctun mu yoksa hesapların mi.

paralel olunca direnç düşer mantığı evet, rezonans frekansı değişir ama toplam direnç düştüğünden ona göre de ısıtma gücü artar.. devre elemanlarını ısınma vb takip etmen lazım.. bobin değeri değişir, kondansatör değerlerini de değiştirmek lazım..

senin yüzey alanı uzun olduğundan tur sayılarını fazla tutmuşsun, uygulamada bu kadar tur attıran yok, paralel bağlaman bunun içinde gerekli..

internette paralel bağlı bobin uygulamalar var, karşılıklı duran kaynayacak parçalar için eş zamanlı ısıtma yapılıyor..

yeni aldığın kondansatörleri de dene..

Bu devrede bobin ile çıkış kondansatörleri rezonans olayı için birinden yardım almıştım o yüzden o kısım benim için soru işareti.Yani sarılan bobine göre devreyi rezonansa getirme olayı nasıl yapılıyor, rezonansa geldiği nasıl anlaşılıyor nasıl takip ediliyor bilmiyorum.Bu devreyi 4 - 5 tur bakır boru ile çalıştırabilirsem çok güzel olacak ama bobin mh. değeri düştükçe çektiği akım doğal olarak artıyor tabi bu aşamada frekansı yükseltmeyi hiç denemedim emin değilim ama az turlu bobinlerin frekanslarıda yüksek oluyor galiba.

Bir arkadaşımın iş yerinde bahsettiğim az turlu bobine sahip fabrikasyon bir cihaz var çalışma frekansı sabit 300 khz.
Bobinlerin induktansini olctun mu yoksa hesapların mi.

Endüktans metre ile ölçüyorum tüm sardığım bobinleri keza hesaplamasını da bilmiyorum
Konu hakkinda cok bilgim yok ama induksiyonla isitma benimde merak alanimda. Bazi temel devreleri inceledim gic uygulama yapmadim.

Soyle bir dusuncem var.

Is bobini burada enjeksiyon makinasina sarili. Burada frekansla oynamak yerine is bobin tel capini arttirip sipir sayisinida arttirarak induktansi koruyup gececek gucu arttirabiliriz dusuncesindeyim. 100 mh lik ince kesitli telle yapilmis küçük bobinlerde var. Bu bobinlerin taşıyacağı akimda dusuk oluyor.

Yada bir boost converter ile dc gerilim yukseltilip guc arttirilmali. Dilerseniz 380 voltu uygun bir dogrultma devresi ile dogrultup kapaaitorde biriktirip kullanabilirsiniz. 220 volt dc kapasitorde 310 volt oluyor. 380 volt ise 500 voltun uzerine cikiyor. Burada da trifazeyi dogrultup kullanabilirsiniz. Uygun emniyet kurallari ile.

Kolay gelsin merakla takip ediyorum.

Benim kullandığım bakır tel 3.20mm. kalınlığında ve bu kalınlık yeterli gibi görünüyor çünkü bobin ile devre arasında taşımayı aynı kalınlıkta bakır kablo ile yaptım ve kabloda ısınma neredeyse olmuyor gibi.

Boost converter öneriniz aslında çok mantıklı ama maliyet açısından da hesaplamam lazım 380 voltu doğrultma daha basit gibi fakat 3 adet canlı ucu ne şekilde doğrultabileceğimi bilmiyorum onun hakkında biraz araştırma yapmam gerekiyor.

Son düzenleme:
Screenshot_2019-06-03-19-39-36-014_com.android.chrome.png

100uH ve 2uf için senin rezonans 11khz

Dediklerinizi mutlaka yapacağım yanlız sizden ricam nedenlerini de yazarmısınız öğrenmem açısından soruyorum.Bu arada C6 470nf mercimek 10uf kutupsuz ile değiştireceğim 1 uf. lar için kaç tane eklememi tavsiye edersiniz toplam kapasite ne olmalı?
1uf kapasitörlerin orta noktasında dc orta gerilim oluşturuluyor. 300vdc nin yarısı 150vdc
Bu gerilim üzerinde , bobin akımı yükseldikçe eğer kapasitör değeri düşükse ripple gerilimler oluşur. bu sebeple güc artışı zayıflar. kapasitör değeri ne kadar yüksekse o kadar iyi.
c6 boot kapsitörüdür. düşük frekanslarda eski tip entegrelerde yüksek olmasında fayda var.
r3 ve r4 dirençleri mosfetlerin iletime geçişini yavaşlatır. bu sebeple mosfet ısınma yapar.
q1 ve q2 qgate değeri yüksekse mosfetin iletime geçme ve kesime gitme süresi uzar. ısınır.
bc640 daha hızlı ve yüksek amperli. piyasada bulunur. bacaklarıda galiba pin to pin.

300 kHz ile yüzey sertleştirme işi yapıyorlardır. Doğru mu

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,000
Son üye
ozproje46

Yeni konular

Geri