Yüksek akım koruma rölesi hk

Penga

Üye
Arkadaşlar ustalar kolay gelsin evime tomzn tovpd1-60-ec aşırı akım ve gerilim koruma rölesi aldım bağlantıyıda kakr dan sonra ev sigortalarından önceye yaptım
1 sorum alt limit ve üst limit voltaj koruması kaç olmalı cihaza baktığımda gün içinde voltaj 215 230 arası değişiyor
2. Sorum bu ürün uzun süreli kullanım için uygunmudur pek yaygın bir ürün değil sanırım teşekkürler

Ekli dosyalar

• 800D3AE6-47D6-494D-9A0E-EA2CE42955CA.jpeg
    800D3AE6-47D6-494D-9A0E-EA2CE42955CA.jpeg
    64.5 KB · Görüntüleme: 43
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
215 230 üst limit ayarla hocam alt limiti 150 yapın.
düzeltme ben yanlış anlamışım :D

alt 210V üst alt 250V

Son düzenleme:
Bildiğim kadarıyla alt 150 olmaz hocam 180 volt altı birçok cihaza zarar verir. Sami hocamın dediklerine ilaveten, kaçak akım röleniz kaç amper ise ona göre ayarlamanızı tavsiye ederim. İsterseniz kablo kesitine göre de ayarlayabilirsiniz ancak o işi otomatik sigortalar zaten yapıyordur.
Yaygın olmaması gerek olmadığını göstermez kesinlikle. Keşke Türkiye de bu tarz rölelerin kullanımı artsa, ancak bizimkiler daha KAKR ni bile kullanmak istemiyor.

Bildiğim kadarıyla alt 150 olmaz hocam 180 volt altı birçok cihaza zarar verir. Sami hocamın dediklerine ilaveten, kaçak akım röleniz kaç amper ise ona göre ayarlamanızı tavsiye ederim. İsterseniz kablo kesitine göre de ayarlayabilirsiniz ancak o işi otomatik sigortalar zaten yapıyordur.
Yaygın olmaması gerek olmadığını göstermez kesinlikle. Keşke Türkiye de bu tarz rölelerin kullanımı artsa, ancak bizimkiler daha KAKR ni bile kullanmak istemiyor.
150 alt limit oldugunda devreyi kesmesi gerek değil mi ?

Bence alt 210V, üst 245 ayarlayın.

Herkese teşekkür ederim alt limit 200 volt üst limiti 235 volt şeklinde yaptım amperi de 60 amper limitli cihaz 40 ampere ayarladım kakr da öyle, ama şöyle birşey takıldı kafama voltmetreler amper konumunda 10sn gibi süre tutmuşlar ben şimdi çamaşır ve bulaşık makinesini açtığımda 20 amper geçiyor cihazdan, 20 amperi üzerinden uzun süre geçirebilmesinde sıkıntı çıkarmı ?

Benim düşüncem .

Kaçak akım rölesi amper ve ana sigorta amper değerleri ilişkisi hakkında .

https://www.elektrikhaber.com/2020/03/21/kacak-akim-rolesi-secimi-nasil-yapilir

5.Adım ( 10.30 sn )

Kaçak akım koruma anahtarı seçimi için 5. Adım ise Nominal akım değeri (In) uygun Kaçak Akım Rölesi Seçimidir.

Kaçak akım koruma röleleri
herhangi bir termik veya manyetik koruma yapmazlar. Ancak nominal olarak üzerinden akacak olan akıma göre seçilmelidir. Kendinden önceki devre kesicinin izin verdiği nominal akımı taşıyabilecek kapasitede seçilmelidir.

Bir başka ifade ile kendinden önceki devre kesici ile en az aynı nominal akım değerine sahip olmalıdır. Hatta kaçak akım koruma anahtarının nominal akım değeri sigortanın üstünde tercih edilebilir şöyle ki 32A bir sigortanın olduğu hatta 40A kaçak akım koruma anahtarı koymanın hiçbir zararı yoktur. 32A bir sigortanın olduğu hatta 25A kaçak akım koruma anahtarı konmaz..

Gerçek uygulama kalibrasyonu yapılmış pensampermetre ile voltaj ve amper ölçümü ile .

Manuel olarak
Takılan konu cihaz amper değeri .
Kaçak akım rölesi diyelim 40 amper ise ayar 35 amper gibi varsayılım.

60 sn test kontrolu

Voltaj ise kullandiginiz cihazların en düşük ve yüksek olanı

Örneğin varsayimdir
Bir cihazın üst değeri 240 volt olsun 235 ayar ayarlanması alt değeri 215 volt

Bir cihazın üst değeri 230 volt alt değeri 205 volt olsun 210 volt ayarlanması

İstenilen zarar görmeden ve enerjisiz kalmadan.

Kolay gelsin.

Forumda konu ürünün içinin fotolarınıda yayınlamiştim.
Herkese teşekkür ederim alt limit 200 volt üst limiti 235 volt şeklinde yaptım amperi de 60 amper limitli cihaz 40 ampere ayarladım kakr da öyle, ama şöyle birşey takıldı kafama voltmetreler amper konumunda 10sn gibi süre tutmuşlar ben şimdi çamaşır ve bulaşık makinesini açtığımda 20 amper geçiyor cihazdan, 20 amperi üzerinden uzun süre geçirebilmesinde sıkıntı çıkarmı ?

Son düzenleme:
150 alt limit oldugunda devreyi kesmesi gerek değil mi ?
Alt limit 150volt için çok az arkadaşında dediği gibi düşük voltaj cihazlara zarar verir alt limiti kaç volta ayarlarsan orda devreyi kesiyor
Benim düşüncem .

Kaçak akım rölesi amper ve ana sigorta amper değerleri ilişkisi hakkında .

https://www.elektrikhaber.com/2020/03/21/kacak-akim-rolesi-secimi-nasil-yapilir

5.Adım ( 10.30 sn )

Kaçak akım koruma anahtarı seçimi için 5. Adım ise Nominal akım değeri (In) uygun Kaçak Akım Rölesi Seçimidir.

Kaçak akım koruma röleleri
herhangi bir termik veya manyetik koruma yapmazlar. Ancak nominal olarak üzerinden akacak olan akıma göre seçilmelidir. Kendinden önceki devre kesicinin izin verdiği nominal akımı taşıyabilecek kapasitede seçilmelidir.

Bir başka ifade ile kendinden önceki devre kesici ile en az aynı nominal akım değerine sahip olmalıdır. Hatta kaçak akım koruma anahtarının nominal akım değeri sigortanın üstünde tercih edilebilir şöyle ki 32A bir sigortanın olduğu hatta 40A kaçak akım koruma anahtarı koymanın hiçbir zararı yoktur. 32A bir sigortanın olduğu hatta 25A kaçak akım koruma anahtarı konmaz..

Gerçek uygulama kalibrasyonu yapılmış pensampermetre ile voltaj ve amper ölçümü ile .

Manuel olarak
Takılan konu cihaz amper değeri .
Kaçak akım rölesi diyelim 40 amper ise ayar 35 amper gibi varsayılım.

60 sn test kontrolu

Voltaj ise kullandiginiz cihazların en düşük ve yüksek olanı

Örneğin varsayimdir
Bir cihazın üst değeri 240 volt olsun 235 ayar ayarlanması alt değeri 215 volt

Bir cihazın üst değeri 230 volt alt değeri 205 volt olsun 210 volt ayarlanması

İstenilen zarar görmeden ve enerjisiz kalmadan.

Kolay gelsin.

Forumda konu ürünün içinin fotolarınıda yayınlamiştim.

Genel olarak cihazların voltaj değerini 220 alıp 200 e 235 şeklinde ayarladım dediğiniz videoyu da araştıracağım teşekkür ederim

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri