XLPE Kablonun Kapasitif Etkisi Hk.

mcgworkz

Üye
Merhaba;

Tesisimizin kurulu gücü,5 adet trafo ile toplam 7400Kva
Trafolarım tesisin uzak noktalarında bulunmakta yaklaşık 500MT

Yakınımızda bulunan elektrik santrali ile aynı E.N.H.'dan beslendiğimiz için,gerilimlerimiz malesef sürekli değişkenlik gösteriyor ve bu da kompanzasyona etki etmekte.Santralin tam veya yarım kapasite çalışması ile gerilimlerimiz 390-440V arası değişkenlik gösteriyor ve YAKD miz olmadığından sürekli kademe değişimi yapamıyoruz.
Ayrıca hattımızı besleyen Teiaş trafo merkezlerinin sürekli manevra ile değişmesi de gerilim harmoniğimizi olumsuz etkilemekte.

Bu gerilim dalgalanmalarından ekipmanlarımız da etkilenmekte.(sürücü,plc ekipmanları özellikle 24v grubu ekipmanlarımda arızalar cpu da program silinmesine varan sorunlarla karşılaştık.Ekonomik çözüm olarak ilgili ekipmanlara online ups bağlayarak bu dalgalanmalardan çıkan arızaları minimize etmeyi başardık.

Ancak kompanzasyon ciddi sorun teşkil etmekte.Kondansatörleri 440V ile değiştirerek kondansatör arızalarını da minimize etsek de indüktif ve kapasitif dalgalanmalırımız sürekli devam ediyor.

Saat başı ölçümler alarak manuel kondansatör devreye alıp çıkarmak durumunda kalıyoruz.Sürekli değişken yüklerimiz yok.Hatta tesisin çalışmadığı gece saatlerinde bile kompanzasyonumuz değişkenlik göstermekte.(Gece tüketimlerimiz yaklaşık 600/700kwh,yüklerimiz sabit)

Ocak ayında yeni E.N.H. tamamlandı.Hat çift devre olduğundan yakınımızdaki elektrik santralinden ayrılarak daha stabil gerilimi olan bir hatta kavuştuk.Ancak bir anda kapasitif anormal şekilde artmaya başladı.Öyle ki 5 adet trafomuzun toplam yaklaşık 200Kvar lık tüm sabitlerini devre dışı bırakarak kapasitifi ancak dizginleyebildik.Sonraki günler indüktifin artması ile kademeli olarak bir kaç kondansatör devreye aldık.Eski hatta göre daha stabil bir kompanzasyonumuz var.

Geçen ay yeni e.n.h'da meydana gelen arıza sebebi ile eski hatta manevra yapıldığında indüktif yükselmesi ile tüm sabitleri ve ek olarak manual kondasnatör devreye almaya başladık(toplam 300kvar)
Yine saatlik ölçümler ile kompanzasyonu sabitlemeye çalışarak ay sonuna in:%18 Kap:%13 gibi kıl payı bir yüzde ile cezadan kurtulduk.

Dün itibari ile yeni E.N.H.daki onarım işi tamamlandı ve manevra ile bu hattan beslenmeye başladık ve yine kapasitifte bir zıplama meydana geldi.Yine tüm sabitler devre dışı bırakıldı.

Konu ile ilgili araştırma yaparken XLPE kabloların kapasitif etkisi ile ilgili bir kaç yazı okudum.
Yeni E.N.H. nın yaklaşık 15km lik bir bölümü yeraltı kablosundan oluşmakta(masraftan kaçılmak adına alüminyum kullanılmış malesef)

Yaşadığım olaylar sonucu hatta oluşan kapasitif etkinin sayaca kadar etki edeceği kanatine vardım.
Konu ile ilgili değerli görüş ve yorumlarınızı beklerim.
Selamlar

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Hat kesiti nedir bilmiyorum ama km başına xlpe 50 kVar dan hesap yapın. Ona göre kompanzasyon sisteminizi güncelleyin

Kablo kesitiniz ve gerilim seviyenizi bilseydik biraz daha yararlı olabilirdik.Ama şöyle örnekleyim;
gerilim seviyeniz 34,5 Kv
hat uzunluğunuz 15Km
kablo kesitiniz içinde 240 mm2 diyelim( Aliminyum olduğundan biraz buyuk kesit aldım).. Şimdi;
240 lık kabloların Km başına mF degeri ortalama 0.59 dur.Alimınyumda bu değer tahminen 0.62 lere çıkıyordur.
Ic= [(2x3.14xFxCxUx)/1,73x1000000]xL ==> [(2x3.14x50x34500x0,62)/1,73x1000000]x15==> Ic=5.82Amper bulunur.
Qc=1,73x34500x5,82 ==> Qc=347.3 kVAR bulunur.
Şimdi bundab Trafolarınız için gerekli toplam kondansatör kapasitesini çıkaralım.Şöyle ki;1000KVa lık bir trafo için kabaca 15KWAR kondansatör gerekli denilebilir.Tabi trafo etiket değerlerine göre bu hesaplanır ama çok farklı sonuçlar çıkmaz.Sizin tahminen toplamda 120 KWAR bir sabit gruba ihtiyacınız olduğunu düşünürsek (Bu arada siz 200 KWAR yazmışsınız demek biraz fazla bir kapasite seçimi var).....
Şimdi Tüm bunlar göz önüne aldığınızda YENİ HATTA TAŞINDIĞINIZDA NEDEN 200 kWAr LIK tüm sabitleri çıkarmak zorunda kaldığınızın farkına varmışsınızdır sanırım....;) (347.3-120=227.3 KWAR lık bir kapasitif fazlanız oluşuyordu)
Şimdi efendim ; tabi bizim burdaki yorumlar biraz tahmine dayalı oluyor ama öyle sanıyorumki degerler anlamında doğruya yakın bir tahmin yürüttük.
Efendim gelelim AG tarafına; 7400 KVa trafo maxımum yaklaşık 10,7 KA akım kapasitesine sahiptir ve eğer %70 talep faktörü dersek bu 7500 amper demektir.Artık hesap yapmadan kabaca belirteyim :(:)
Sabit gruplarınızıda dikkate alırsak tesisinizdeki ag kısmında bulunan tüm kompanzasyon bataryalarınızın toplam 5100 KWAr olması size yetecektir.Bundan sonraki tüm sorunlar yaşarsanız eğer;ya röle ayarlarınız yada gerilim seviyesinde bozulmadan olur. (talep güç %70 dedik)
(Dahada ilginç olan bir sağlama isterseniz;trafonuz 400v çıkış veriyor olsun ve dön.oranı 86.25 yapar.7500/86.25=86,95 Amper og den çektiğiniz toplam akımdır.Buna göre bir hesap yaparsanız efendim; 1.73x34500x86,95=5190 Kwar bulursunuz ki buda og tarafına göre bir nevi sağlaması.Bu garip tabii ama matematik yalan söylemez..:D:Dtrafoyu = işareti gibi düşününce her iki tarafın ihtiyacı orantı bağıntısından dolayı elbette aynı çıkmalı.ama sizin og tarafınızda 347 Kwar lık bir fazlanız var kablodan kaynaklanan.Yine buradan yola çıkarak yukarıdaki duruma değinirsek siz mesela sabit gruplarınızla birlikte 2000 KWAr lık kondansatör kullanıyordunuz ama xlpe kablo reaktansi ile og kısmı 240 Kwar fazla veriyordu.işte bu yüzden sabitleri çıkarınca sisteminiz düzeldi. )

Son düzenleme:
Merhaba;

Tesisimizin kurulu gücü,5 adet trafo ile toplam 7400Kva
Trafolarım tesisin uzak noktalarında bulunmakta yaklaşık 500MT

Yakınımızda bulunan elektrik santrali ile aynı E.N.H.'dan beslendiğimiz için,gerilimlerimiz malesef sürekli değişkenlik gösteriyor ve bu da kompanzasyona etki etmekte.Santralin tam veya yarım kapasite çalışması ile gerilimlerimiz 390-440V arası değişkenlik gösteriyor ve YAKD miz olmadığından sürekli kademe değişimi yapamıyoruz.
Ayrıca hattımızı besleyen Teiaş trafo merkezlerinin sürekli manevra ile değişmesi de gerilim harmoniğimizi olumsuz etkilemekte.

Bu gerilim dalgalanmalarından ekipmanlarımız da etkilenmekte.(sürücü,plc ekipmanları özellikle 24v grubu ekipmanlarımda arızalar cpu da program silinmesine varan sorunlarla karşılaştık.Ekonomik çözüm olarak ilgili ekipmanlara online ups bağlayarak bu dalgalanmalardan çıkan arızaları minimize etmeyi başardık.

Ancak kompanzasyon ciddi sorun teşkil etmekte.Kondansatörleri 440V ile değiştirerek kondansatör arızalarını da minimize etsek de indüktif ve kapasitif dalgalanmalırımız sürekli devam ediyor.

Saat başı ölçümler alarak manuel kondansatör devreye alıp çıkarmak durumunda kalıyoruz.Sürekli değişken yüklerimiz yok.Hatta tesisin çalışmadığı gece saatlerinde bile kompanzasyonumuz değişkenlik göstermekte.(Gece tüketimlerimiz yaklaşık 600/700kwh,yüklerimiz sabit)

Ocak ayında yeni E.N.H. tamamlandı.Hat çift devre olduğundan yakınımızdaki elektrik santralinden ayrılarak daha stabil gerilimi olan bir hatta kavuştuk.Ancak bir anda kapasitif anormal şekilde artmaya başladı.Öyle ki 5 adet trafomuzun toplam yaklaşık 200Kvar lık tüm sabitlerini devre dışı bırakarak kapasitifi ancak dizginleyebildik.Sonraki günler indüktifin artması ile kademeli olarak bir kaç kondansatör devreye aldık.Eski hatta göre daha stabil bir kompanzasyonumuz var.

Geçen ay yeni e.n.h'da meydana gelen arıza sebebi ile eski hatta manevra yapıldığında indüktif yükselmesi ile tüm sabitleri ve ek olarak manual kondasnatör devreye almaya başladık(toplam 300kvar)
Yine saatlik ölçümler ile kompanzasyonu sabitlemeye çalışarak ay sonuna in:%18 Kap:%13 gibi kıl payı bir yüzde ile cezadan kurtulduk.

Dün itibari ile yeni E.N.H.daki onarım işi tamamlandı ve manevra ile bu hattan beslenmeye başladık ve yine kapasitifte bir zıplama meydana geldi.Yine tüm sabitler devre dışı bırakıldı.

Konu ile ilgili araştırma yaparken XLPE kabloların kapasitif etkisi ile ilgili bir kaç yazı okudum.
Yeni E.N.H. nın yaklaşık 15km lik bir bölümü yeraltı kablosundan oluşmakta(masraftan kaçılmak adına alüminyum kullanılmış malesef)

Yaşadığım olaylar sonucu hatta oluşan kapasitif etkinin sayaca kadar etki edeceği kanatine vardım.
Konu ile ilgili değerli görüş ve yorumlarınızı beklerim.
Selamlar

"masraftan kaçınmak için,15 km yeraltı kab-
losu " .Hangi akıllı ! düşünmüşse Allah akıl ve
mühendislik bağışlasın.

(Dahada ilginç olan bir sağlama isterseniz;trafonuz 400v çıkış veriyor olsun ve dön.oranı 86.25 yapar.7500/86.25=86,95 Amper og den çektiğiniz toplam akımdır.Buna göre bir hesap yaparsanız efendim; 1.73x34500x86,95=5190 Kwar bulursunuz ki buda og tarafına göre bir nevi sağlaması.Bu garip tabii ama matematik yalan söylemez

Yaptığınız hesabı anlamadım 5190 kvar eder demişsiniz og den çekilen akım 86,25 ise 5190 kVA görünür güç eder.Sistem tam yükte cosfisi 0,80 olursa dediğiniz değerlere uygun kvar değeri çıkar

7500 KVA güç çekiliyorsa 34,5 kv ta 125 amper akım çeker 86,95 değil

Son düzenleme:
Yaptığınız hesabı anlamadım 5190 kvar eder demişsiniz og den çekilen akım 86,25 ise 5190 kVA görünür güç eder.Sistem tam yükte cosfisi 0,80 olursa dediğiniz değerlere uygun kvar değeri çıkar

7500 KVA güç çekiliyorsa 34,5 kv ta 125 amper akım çeker 86,95 değil
Doğru söylüyorsunuz 7500 KVA 125 Amper yapar ama ben %70 talep faktörüne göre hesap yapmıştım sanırım burayı fark etmediniz.

Tamam da Kvar etmez kvar demek herhangi bir yönde ister kapasitif olsun ister endüktif aktif gücün haricindeki güç demektir.Siz 86 amper akımın tamamı reaktif değil ki 5190 kvar eder diyorsunuz.Doğru tanım şöyle olur 5190 KVA görünür gücü olur denilebilir ve cosinüs fi biliniyorsa içinden aktif güç çıkarılabilir.Yani 86 amper akım vektörel akımdır hem aktif hem reaktif akımı barındırır içinde.

örneğin : 5190 görünür güç cosinüsfi 0,80 olsun

5190*0,80 = 4152 kw olur 4152/1,73/34,5= 69,56 amper aktif gücün akımı olur

5190-4152 = 1038 kvar da reaktif gücü olur 1038/1,73/34,5 = 17,39 amper olur

Reaktifin akımı + aktifin akımı = görünür gücün akımı olur (S)

17,39+69,56 = 86,95 toplam akım olur.Yani 5190 kvar demek tamamı reaktif demek olur ki buda fiziki olarak mümkün değildir. Özetle bunu demek istedim

Son düzenleme:
Tamam da Kvar etmez kvar demek herhangi bir yönde ister kapasitif olsun ister endüktif aktif gücün haricindeki güç demektir.Siz 86 amper akımın tamamı reaktif değil ki 5190 kvar eder diyorsunuz.Doğru tanım şöyle olur 5190 KVA görünür gücü olur denilebilir ve cosinüs fi biliniyorsa içinden aktif güç çıkarılabilir.Yani 86 amper akım vektörel akımdır hem aktif hem reaktif akımı barındırır içinde.

örneğin : 5190 görünür güç cosinüsfi 0,80 olsun

5190*0,80 = 4152 kw olur 4152/1,73/34,5= 69,56 amper aktif gücün akımı olur

5190-4152 = 1038 kvar da reaktif gücü olur 1038/1,73/34,5 = 17,39 amper olur

Reaktifin akımı + aktifin akımı = görünür gücün akımı olur (S)

17,39+69,56 = 86,95 toplam akım olur.Yani 5190 kvar demek tamamı reaktif demek olur ki buda fiziki olarak mümkün değildir. Özetle bunu demek istedim
Çekilen akıma göre gerekli kondansatör kapasitesi
Qc=1.73×U×I dır.ne anlatmaya yada ispatlamaya çalışıyorsun anlamadım.bu formülü bilmediğini düşünmüyorum.Ama yorumu anlamadığın kanısındayım.Pratikte bu of tarafına göre işlemin saglamasidir gerçekte of tarafında zaten kompanzasyon yapılmaz yani ben rastlamadim.og tarafındaki verilere göre kompanzasyon hesabı yapma isteğini de bu yüzden anlamadım.ag tarafındaki %70 talep güç varsayımına göre olması gereken toplam 5100 Kwar kapasite değerinin og tarafına yansımasını ve 15 km lik og hattına geçildiğinde arkadaşın neden 200 Kwar kapasite fazlası yaşadığını anlatmaya çalıştım. Anlaşılmıştır diye umut ediyorum.

Son düzenleme:
Çekilen akıma göre gerekli kondansatör kapasitesi
Qc=1.73×U×I dır.ne anlatmaya yada ispatlamaya çalışıyorsun anlamadım.bu formülü bilmediğini düşünmüyorum.Ama yorumu anlamadığın kanısındayım.

Birşey ispatlamaya çalışmıyorum yorum hatası yapıyorsun yada bir şeyleri yanlış biliyorsun düzeltmen için yazdım fakat verdiğin cevap gene eksik 86 amper akım 5.19 MVA görünür güçtür reaktif ihtiyacı hiç bir zaman 5190 kvar olamaz önceki mesajım da bir örnekle açıkladım .Senin çıkardığın 5190 kvar bu çekilen 86 amper akımın reaktif ihtiyacı mı ?oksa 7500 kva ileriye dönük tesisteki gücün artması sonucu olası reaktif ihtiyacını mı karşılayacak ?

Eğer 7500 kva toplam görünür gücün ihtiyacı ise cosinüsfi 0,70 ihtimali 5300 kvar civarı reaktif ihtiyacına göre tamam derim fakat sen

5190 kva (5,19 MVA) çekilen gücün ihtiyacı 5190 kvar dersen çok talihsiz bir açıklama yaptın derim.Çünkü 86 amper yükte hiç bir zaman bu kadar büyük reaktif oluşmaz dikkat ettiysen sen 86 amper akımda 5190 kvar reaktif ihtiyacı olur dedin.Birde Kwar diye bir birim yok bunuda yanlış yazıyorsun kvar olacak doğrusu

Bende bu konular hakkında bilgi sahibi olduğunu fakat bir şeyleri fena halde karıştırdığını yada anlamadığını düşünüyorum.

Son düzenleme:
Birşey ispatlamaya çalışmıyorum yorum hatası yapıyorsun yada bir şeyleri yanlış biliyorsun düzeltmen için yazdım fakat verdiğin cevap gene eksik 86 amper akım 5.19 MVA görünür güçtür reaktif ihtiyacı hiç bir zaman 5190 kvar olamaz önceki mesajım da bir örnekle açıkladım .Senin çıkardığın 5190 kvar bu çekilen 86 amper akımın reaktif ihtiyacı mı ?oksa 7500 kva ileriye dönük tesisteki gücün artması sonucu olası reaktif ihtiyacını mı karşılayacak ?

Eğer 7500 kva toplam görünür gücün ihtiyacı ise cosinüsfi 0,70 ihtimali 5300 kvar civarı reaktif ihtiyacına göre tamam derim fakat sen

5190 kva (5,19 MVA) çekilen gücün ihtiyacı 5190 kvar dersen çok talihsiz bir açıklama yaptın derim.Çünkü 86 amper yükte hiç bir zaman bu kadar büyük reaktif oluşmaz dikkat ettiysen sen 86 amper akımda 5190 kvar reaktif ihtiyacı olur dedin.Birde Kwar diye bir birim yok bunuda yanlış yazıyorsun kvar olacak doğrusu

Bende bu konular hakkında bilgi sahibi olduğunu fakat bir şeyleri fena halde karıştırdığını yada anlamadığını düşünüyorum.
Efendim sizin hesaplarda yada yazdıklarınızda en ufak bir hata yok,aslında hata ilk mesajda bende çünkü orada kabaca hesap yapmadan yazacam dedim.Bakın arkadaşın toplam 5 trafosu ve bu trafoların 7400 Kva gücü olduğunu yazmış.Benim burada düşündüğüm mantık şuydu;
Beyefendinin 4 adet1600 ve bir adet 2000 Kva lık trafoya sahip olduğunu varsayarsak bu güçlerdeki trafoların toplam aktif yüklenme limitleri 6720 Kw seviyelerinde olacaktır.Trafolarda güç katsayısının ortalama 0.75 seviyelerinde olduğunu düşünürseniz; Aktif gücü sabit tutmak kaydı ile güç katsayısını 0,75 den 0,99 lara çıkarmak için 5100 Kvar lık bir kondansatör gücüne ihtiyacı olacağını söylemek sanıyorum yanlış olmaz.Tabi benim hatam burada og tarafındaki 34,5Kv gerilim ve 125A için 0,75 güç katsayısında reaktif güç 2850 Kvar olacaktı (Qr=UxIxsinQ) orada hata yaptık anlaşılan.Sanırım bu sefer anlaşırız artık ;)..

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri