XLPE kablo arızası/patlaması

ssektorss

Üye
saygıdeğer ustalarım aşağıda resimleri görünen nihai direğimizin seksiyonel ve izalator arasında kalan (yaklaşık 9 metre xlpe (1x240+25) kablomuz kronik olarak direğe temas olan noktalarda patlama meydana geliyor(resim 3) Şebeke gerilimimiz 31,5 kv sizce sorun nerden kaynaklanıyordur. Nihai direğimizle ilgili fotoları da paylaşıyorum.

enh.jpg
xlpe.png

resim3.jpeg

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Alüminyum ise,bükme çapı zorlanmış ola-
bilirdi diye düşünmüştüm.Bakırda,zor ihti-
mal.Üretim hatası dışında aklıma başka
şey gelmiyor.

Alüminyum ise,bükme çapı zorlanmış ola-
bilirdi diye düşünmüştüm.Bakırda,zor ihti-
mal.Üretim hatası dışında aklıma başka
şey gelmiyor.
Kablo genelde topraklama kismindan disariya elektriksel atlama yaparak dış korumayı zedeliyor hattin yakininda 154 kv baska bir hat geçmekte ayrica xlpe nin koruma topraği topraklama hattina bağli değil

Gördüğüm kadarıyla atlamanin oluştuğu nokta kablonun köşeye dokunduğu noktadan patlamış.

Burada titreşim rüzgarla hareket sallanma varsa bir sure sonra izolasyon zaafiyeti oluşması kaçınılmaz gibi.

Kablonuz bu noktaya dokunuyor mu?
Screenshot_20230121-211729_Chrome.jpg

Daha belirgin net kaliteli çekim fotolar yokmuydu ? ( direk , kablolar , vs . uzak yakın çekim )

Kablonun direk arası mesafesi ?
Değişilen kablo bu ise bana yeni kablo gibi gelmedi soluk çıkma kablo darbeli olabilir veya daha önce içinde su girmiş kabloda olabilir .

Kablo genelde topraklama kismindan disariya elektriksel atlama yaparak dış korumayı zedeliyor hattin yakininda 154 kv baska bir hat geçmekte ayrica xlpe nin koruma topraği topraklama hattina bağli değil

https://www.kontrolkalemi.com/forum...opraklama yapılan uygulamalara raslanmaktadır.

Son düzenleme:
ayrica xlpe nin koruma topraği topraklama hattina bağli değil
şimdi be AC özürlü olarak soruyorum. neden bağlı değil? bağlı olsa daha mı iyi olur? bir de @serkan_48 ustamızın dediği gibi o kablonun serbest salınımda olmasına neden izin veriyorsunuz? o noktaya sabitleseniz olmaz mı? belki önemsiz gibi görülen ayrıntılara dikkat etmek gerekmez mi?

Gördüğüm kadarıyla atlamanin oluştuğu nokta kablonun köşeye dokunduğu noktadan patlamış.

Burada titreşim rüzgarla hareket sallanma varsa bir sure sonra izolasyon zaafiyeti oluşması kaçınılmaz gibi.

Kablonuz bu noktaya dokunuyor

Kablonuz bu noktaya dokunuyor mu?Ekli dosyayı görüntüle 94901

Kablonuz bu noktaya dokunuyor mu?Ekli dosyayı görüntüle 94901
evet direkle temas var. diğer fazlarda da temas var. Genel olarak en az bir noktada zaten temas olmuyor mu zaten bu tip uygulamalarda.

Tek taraftan ! topraklanması gerekir.

Ekli dosyalar

• YG KILIF TOPRAKLAMA.jpg
    YG KILIF TOPRAKLAMA.jpg
    593.8 KB · Görüntüleme: 28
  • YG KABLO KILIF TOPRAKLAMASI.pptx
    75.9 KB · Görüntüleme: 8
  • YG KABLO TOPRAKLAMASI.jpg
    YG KABLO TOPRAKLAMASI.jpg
    318.2 KB · Görüntüleme: 22

Forum istatistikleri

Konular