X5 sayac fatura Hesaplama

Hocam söyle bir sorum olacak. Bir süzme sayacım var, tükettiği elektriği ölçmek için akım trafosu oranını kullanacağım. Peki aktif değer için bunu yapacağım reaktif değeri de dikkate almalı mıyım yada nasıl değerlendireceğim. Burada parasal ölçmeden ve takibin yanı sıra sistemden çektiği gücü takip etmek istiyorum.

Mesken aboneleri reaktif tüketse dahi kullandıkları sayaç aktif gücü ölçen sayaçlardır.Yani sadece aktifi ölçer reaktifi baz almaz.Tabi gerekliyse reaktif ölçen sayaçta takılabilir.Monofaze sayaçlarda reaktif ölçen tipler bulunmamaktadır.Üç fazlı yada x5 sayaçlarda ise reaktif ölçen modeller mevcuttur.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Mesken aboneleri reaktif tüketse dahi kullandıkları sayaç aktif gücü ölçen sayaçlardır.Yani sadece aktifi ölçer reaktifi baz almaz.Tabi gerekliyse reaktif ölçen sayaçta takılabilir.Monofaze sayaçlarda reaktif ölçen tipler bulunmamaktadır.Üç fazlı yada x5 sayaçlarda ise reaktif ölçen modeller mevcuttur.
Öncelikle geri dönüşünüz için teşekkür ederim. Kullanılan sayaç X5 sayaç ve takılı olan yer mesken değil. Ben burada süzme sayacın takılı olduğu birimin motorun sistemden çektiği gücü değerlendirirken reaktifi değerlendirme almalı mıyım yoksa zaten AG de kompanze ediliyor diye göz ardı edebilir miyim. Amacım doğru kıyaslama yapabilmek.

Öncelikle geri dönüşünüz için teşekkür ederim. Kullanılan sayaç X5 sayaç ve takılı olan yer mesken değil. Ben burada süzme sayacın takılı olduğu birimin motorun sistemden çektiği gücü değerlendirirken reaktifi değerlendirme almalı mıyım yoksa zaten AG de kompanze ediliyor diye göz ardı edebilir miyim. Amacım doğru kıyaslama yapabilmek.

Şimdi şöyle bir açıklama yapmak gereklidir.Eğer ölçüm pano tarafında ise motor gücünü yada tüketimini ölçmek isterseniz en doğru sonuç motora yakın noktadan ölçümün alınması gerekir.Eğer motor ana pano arası mesafe uzun ise iletkendeki güç kaybı işin içine girer ve sayaçta bunu ek tüketim olarak yazar yani örnek verirsek motorunuz 5 kw güçte çalışıyor olsun mesafe uzuzn ise (I kare x R ) formülü gereği tüketim letkenin uzunluğuna bağlı olarak daha fazla olacaktır.Kompanze motora yakın noktada ise aktif tüketim daha düşük ölçülebilir.

Şimdi şöyle bir açıklama yapmak gereklidir.Eğer ölçüm pano tarafında ise motor gücünü yada tüketimini ölçmek isterseniz en doğru sonuç motora yakın noktadan ölçümün alınması gerekir.Eğer motor ana pano arası mesafe uzun ise iletkendeki güç kaybı işin içine girer ve sayaçta bunu ek tüketim olarak yazar yani örnek verirsek motorunuz 5 kw güçte çalışıyor olsun mesafe uzuzn ise (I kare x R ) formülü gereği tüketim letkenin uzunluğuna bağlı olarak daha fazla olacaktır.Kompanze motora yakın noktada ise aktif tüketim daha düşük ölçülebilir.
Teşekkür ederim

Evet aktif enerji için yaptığınız çarpma işlemini reaktif enerji için de yapmanız gerekiyor.
Almak istediğiniz güç değerleri için de aynı işlemi yapmanız lazım.
Endeks Çarpanı = Akım Trafo Oranı x Gerilim Trafo Oranı

Çekilen gerçek akım da sayaçtan fazlara ait değerlerin toplamının akım trafo oranıyla çarpımıdır.
Gerilim için de aynıdır. 3 Faz ortalama gerilim'in gerilim trafo oranıyla çarpılması gerçek gerilimi vermektedir.

Akım trafosu ve gerilim trafosu kullanılma sebebi ölçüm cihazlarında bulunan ölçüm devrelerin sadece belli aralıklarda akım ve gerilim değerini ölçebilmesinden kaynaklanır.
Yani bir elektrik sayacı direk olarak 50 A akımı ölçemez diyebiliriz. Bu sebeple 80'e 5 bir akım trafosu kullanırsanız 50 A değerini 3.125 A olarak cihaza ölçmesini sağlamış oluruz.

Evet aktif enerji için yaptığınız çarpma işlemini reaktif enerji için de yapmanız gerekiyor.
Almak istediğiniz güç değerleri için de aynı işlemi yapmanız lazım.
Endeks Çarpanı = Akım Trafo Oranı x Gerilim Trafo Oranı

Çekilen gerçek akım da sayaçtan fazlara ait değerlerin toplamının akım trafo oranıyla çarpımıdır.
Gerilim için de aynıdır. 3 Faz ortalama gerilim'in gerilim trafo oranıyla çarpılması gerçek gerilimi vermektedir.

Akım trafosu ve gerilim trafosu kullanılma sebebi ölçüm cihazlarında bulunan ölçüm devrelerin sadece belli aralıklarda akım ve gerilim değerini ölçebilmesinden kaynaklanır.
Yani bir elektrik sayacı direk olarak 50 A akımı ölçemez diyebiliriz. Bu sebeple 80'e 5 bir akım trafosu kullanırsanız 50 A değerini 3.125 A olarak cihaza ölçmesini sağlamış oluruz.
Aktif enerji için yaptığım işlemi reaktif için de yapıp sistemden çekilen gücü bulmak için her iki değeri toplayacağım değil mi

Merhaba arkadaşlar, benimde bir sorum olacaktı, aralarında 2 km mesafe bulunan iki tesis ayrı ayrı abonelikleri olduğu gibi tek bir sayaçtan enerjilenecek şekilde tasarlanmış ve gerekli izinleri almıştır. Sözleşme güçleri 8 MVA ve 2,25 MVA ve sayaç çarpanları 10350 ve 2760, sorum şu ki iki tesisin tüketimleri de 10350 sayaç çarpanlı sayaç üzerinden sağlanırken 2 km uzaklıktaki tesisin gerçek tüketimi süzme sayaçta okuduğumuz değerden düşüktür. Yani süzme sayaçta gerçekleşen tüketimden gerçekleşen tüketiminin 1,5 katı oranında daha fazla değer okumaktayız. Bunun sebebini ben kullanılan akım ve gerilim trafo oranlarına bağlıyorum doğru mudur, veya başka bir açıklaması olabilir mi.

O kadar fark olmaz.Ancak,aradaki hatta da kayıp nedeniyle tüketim vardır.Akım /
gerilim trafolarına ait çarpan katsayıları-
nı tekrar gözden ( özellikle 2760 ) geçirin.

hayırlı günler pana odasında 400/5 akım tafolu saatim var 400 tms var sayaç 6 tane süzme sayaç ofis normal trifaze saatleri besliyor fatura geldigi zaman nası bir formülle hesamlayım lütfen bana yardım edin

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,872
Kullanıcılar
449,465
Son üye
osmansaribudak362

Yeni konular

Geri